SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

 

Uczestniczymy w projekcie „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”.

Nasza szkoła jako jedna z czterech poznańskich szkół dostała się do edukacyjnego projektu „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”. Szkołę reprezentuje klasa 4 b. Uczniowie będą uczestniczyć w 6 bezpłatnych warsztatach w Ogrodzie Botanicznym oraz w Muzeum Instrumentów. Na warsztatach dzieci min. dowiedzą się, jakie dźwięki wydają różne gatunki i części roślin. Pod okiem zawodowego lutnika będą projektować i budować instrumenty muzyczne. Spróbują swoich sił w profesjonalnym studiu nagrań. A na zakończenie projektu odbędzie się koncert i happening pokazujący dokonania dzieci.

Pierwsze warsztaty „W poszukiwaniu dźwięku w przyrodzie” odbyły się w Ogrodzie Botanicznym. Uczniowie w sali konferencyjnej próbowali odpowiedzieć na pytanie -z czym kojarzy się dźwięk i cisza? Następnie w plenerze podczas różnych zabaw poszukiwali dźwięków. Dzięki słonecznej pogodzie i wspaniałej atmosferze zajęcia były udane.

https://plus.google.com/photos/115492326408701057840/albums/6140671305496876545

 

Projekt „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”

Zajęcia w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

Tym razem wybraliśmy się na warsztaty do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Warto tu dodać, że muzeum to jedyne w Polsce tego typu, a jego kolekcja jest jedną z największych w Europie. Powitała nas Pani przewodnik i zaprosiła do świata muzyki. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od wysłuchania melodii granych na pozytywkach, katarynce i szafie grającej. Następnie obejrzeliśmy kolekcje instrumentów dętych, strunowych i klawiszowych. Naszą uwagę zwróciły instrumenty ludowe: polskie, europejskie i te z odległych zakątków świata. Widzieliśmy fortepian, na którym grywał Fryderyk Chopin. W każdej sali zwracaliśmy uwagę na materiały z jakich są wykonane instrumenty. Na zakończenie wizyty w sali koncertowej podsumowaliśmy zdobytą wiedzę.

https://plus.google.com/photos/115492326408701057840/albums/6140913136129994273

 

Projekt „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”

Warsztaty z lutnikiem i warsztaty z emisji głosu

W Ogrodzie Botanicznym uczniowie kl.4b wzięli udział w dwóch warsztatach. Pierwsze zajęcia prowadził pan Piotr Wiśniewski-poznański lutnik. Najpierw przybliżył uczniom pracę lutnika, pokazał etapy budowy skrzypiec. Pod jego czujnym okiem dzieci z materiałów przyrodniczych tj: tykwa, bambus, glediczja trójcierniowa, szyszki konstruowały instrumenty. Następnie po krótkiej przerwie odbyły się warsztaty z emisji głosu, które poprowadził pan Piotr Woźniak, znany wokalista, kompozytor i gitarzysta. Uczniowie wykonywali różne ćwiczenia usprawniające aparat mowy. Mieli również możliwość wysłuchania krótkiego koncertu. Po zajęciach wzbogaceni o nowe doświadczenia wrócili do szkoły.

https://plus.google.com/photos/115492326408701057840/albums/6145458424312759665

Projekt „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”

„Warsztaty z akustykiem”

Kolejne zajęcia w ramach projektu odbyły się w studio UAM na Wydziale Fizyki, w Instytucie Akustyki. Pan Piotr Madziar zaprosił uczniów na „warsztaty z akustykiem”. Najpierw uczniowie zostali zapoznani ze sposobem nagrywania dźwięku. Potem każdy uczeń otrzymał fragment tekstu. Ciche czytanie tekstu, próba mikrofonu i… rozpoczęło się nagrywanie. Uczniowie czytali opisy drzew, takie jak: bambus palmowy, klon jawor, wiśnia zwyczajna i brzoza brodawkowata, które będą umieszczone w aplikacji mobilnej „Odkrywcy dźwięków” w Ogrodzie Botanicznym.

https://plus.google.com/photos/115492326408701057840/albums/6152150654530948705

Projekt „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”

„Warsztaty z prostej obróbki dźwięku”

Ostatnie zajęcia w ramach projektu to „warsztaty z prostej obróbki dźwięku”, które poprowadziła pani Zuzanna Szczerbińska. Na zajęciach uczniowie wyszukiwali dźwięków natury w Internecie. Zapisywali je w swoim pliku. Następnie zostali podzieleni na małe grupy. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiego filmiku, z instrumentami wykonanymi na zajęciach z lutnikiem w roli głównej. Wykorzystując telefony komórkowe, tworzyli animację pokladkową. Następnie, znów wykorzystując instrumenty, telefony i program Audacity do obróbki dźwięku, tworzyli i nagrywali muzykę. Potem zmontowali filmiki. Na zakończenie wszyscy obejrzeli efekty pracy, nie było czasu na nudę. Filmiki uczniów można zobaczyć na stronie szkoły.

 

linki do filmików z zajęć z akustykiem....

Grupa 1.

Grupa 2.

Grupa 3.

https://plus.google.com/photos/115492326408701057840/albums/6152151920865352065

Przed nami finał i ostatnie zadanie: minikoncert w Botaniku oraz happening prezentujący dokonania wszystkich 4 szkół biorących udział w projekcie, a także otwarcie „Strefy Dźwięku” – miejsca, gdzie zgromadzone zostaną instrumenty skonstruowane w ramach projektu. Dzięki temu wszyscy odwiedzający poznański Ogród Botaniczny będą mogli odkryć dźwięki inspirowane naturą.

FINAŁ PROJEKTU „ SŁYSZYSZ? MUZYKA W PRZYRODZIE A PRZYRODA W MUZYCE”

W Ogrodzie Botanicznym odbył się wielki finał projektu "Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce". Najpierw w Zabytkowym Pawilonie odbył się minikoncert, w którym zaprezentowali się uczniowie z 4 szkół biorących udział w projekcie. Każdy zespół wykonał utwór, który stworzył na zajęciach przy pomocy zbudowanych wcześniej instrumentów. My zaśpiewaliśmy ułożoną przez nas piosenkę. Potem nastąpiło otwarcie „Strefy dźwięku” oraz prezentacja aplikacji mobilnej "Odkrywcy Dźwięku". Następnie wzięliśmy udział w Pikniku z okazji Dnia Dziecka. W dobrych humorach wróciliśmy do domu.

 

Aplikację "Odkrywcy Dźwięku" można pobrać na telefon komórkowy- Sklep Play, wpisz "Odkrywcy Dźwięku" pobierz

 

więcej zdjęć...

  link do filmiku z finału projektu...

 

 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641