SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

50 LAT MINĘŁO…

    „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” – takie hasło przyświecało powstawaniu murów Szkoły Podstawowej nr 45 w Poznaniu przy ul. Harcerskiej 3.
Obchody jubileuszu naszej szkoły rozpoczęły się w czwartek, 25 października mszą św., która została odprawiona w kościele NMP NP w Poznaniu przy ul. Mariackiej, w intencji wszystkich osób w jakikolwiek sposób związanych z SP 45.
W piątek, 26 października odbyła się główna uroczystość NASZEGO ZŁOTEGO JUBILEUSZU, na którą przybyło wielu znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Bożena Szydłowska Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Grzegorz Ganowicz Przewodniczący Rady Miasta Poznania wraz z Radnymi Miasta Poznania, Pani Dorota Kinal Wielkopolski Wicekurator Oświaty, Pani Krystyna Herman Przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania - Wydział Oświaty. Jako goście honorowi przybyli do nas: Pani Maria Łbik Matka Chrzestna Okrętu ORP „Poznań”, komandor podporucznik marynarki Mariusz Pioś Dowódca ORP „Poznań” wraz z delegacją. Byli wśród nas również ks. Jan Bartkowiak Proboszcz Parafii NMP NP, Pan Ludwik Troiński Przewodniczący Rady Osiedla „Główna” z Radnymi Osiedla „Główna”, przedstawiciele firm, instytucji z którymi współpracuje nasza szkoła. Nie zabrakło też przedstawicieli Rodziców z poszczególnych klas. Szczególnie serdecznie witaliśmy emerytowanych dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz absolwentów i uczniów SP-45.
Uroczystość rozpoczęła p. Dyrektor Małgorzata Borowiak witając gości i zapraszając wszystkich do wyruszenia w rejs po morzu wspomnień. Koncert poprowadzili p. Rafał Nowicki, absolwent naszej szkoły oraz uczeń klasy VIa Jakub Poźniak. Komentarzem do wszystkich występów była prezentacja multimedialna dotycząca historii szkoły i faktów z obecnego jej życia.
Zaproszeni goście mogli podziwiać występy najmłodszych uczniówz klasy IIa, którzy zaprezentowali szantę oraz program gimnastyki artystycznej w wykonaniu uczennic klasy IV a, Kasi Walkowiak i Zosi Szymańskiej, a także pokaz Taekwon-do. Dalsza cześć obejmowała występy absolwentów naszej szkoły, z których jesteśmy bardzo dumni. Występ rozpoczął chór „Schola” prowadzony przez p. Rafała Nowickiego i p. Krzysztofa Wichłacza ( absolwenci SP-45), w którego wykonaniu z przyjemnością usłyszeliśmy piosenkę harcerską „Idę w góry…”. W części artystycznej wystąpił także Kamil Ignaczak, obecnie uczeń VI LO, solista Teatru Wielkiego i Poznańskiej Sceny Młodych, który wykonał utwór Leonarda Cohena „Hallelujah”. Kolejną artystką była p. Karolina Widera, która będąc naszą uczennicą wygrywała prestiżowe konkursy recytatorskie, a podczas uroczystości wraz ze swoją córką Igą z klasy IIIa i Olą Filipiak z klasy IIIb zinterpretowała wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Dwa Jeże”. W wykonaniu kolejnego absolwenta naszej szkoły, p. Mateusza Nowickiego, obecnego studenta II roku Akademii Muzycznej i pierwszego fagotu w Operze Poznańskiej usłyszeliśmy koncert Mozarta D-dur. Zgromadzonym na uroczystości gościom zaprezentowany został również pokaz tanga argentyńskiego w wykonaniu absolwentów – p. Katarzyny Przybyszewskiej i p. Tomasza Staniszewskiego.
Płynąc po morzu wspomnień nie zapomniano o dowódcach „naszego okrętu”, którzy w czasie 50-ciu lat trzymali jego stery. Do chwili obecnej było to czterech dyrektorów: p. Wanda Dąbrowska, p. Krzysztof Wysokiński, p. Grażyna Kaszyńska i p. Małgorzata Borowiak i sześciu wicedyrektorów: p. Irena Rusinek, p. Janina Włódarska, p. Urszula Paschke, p. Małgorzata Borowiak, p. Małgorzata Krotkiewska oraz p. Marlena Głowińska. Obecne w auli panie dyrektorki i wicedyrektorki wykonały przy ogromnym aplauzie zgromadzonej publiczności utwór Filipinek „Do widzenia, Profesorze”.
Na zakończenie wszyscy wspólnie wykonali piosenkę zespołu The Beatles, z nowym tekstem napisanym przez p. Dominikę Poźniak, mamę dwójki naszych uczniów.
Następnie p. Dyrektor w imieniu społeczności szkolnej za okazane nam wsparcie w ostatnich latach, wręczając wybranym osobom, instytucjom i firmom statuetki, nadała Im i tytuł: „PR ZYJACIEL SZKOŁY”.
Po tak wspaniałych i urozmaiconych występach, zaproszeni goście mogli zwiedzać szkołę, zajrzeć do Sali Pamięci oraz porozmawiać w zorganizowanych kawiarenkach, gdzie czekały na nich słodkie wypieki przygotowane przez najbliższych naszych uczniów.
Natomiast w sobotę, 27 października DRZWI zostały OTWARTE dla wszystkich absolwentów, którzy chcieli nie tylko przypomnieć sobie swoje młode lata, ale także zobaczyć, jak obecnie Ich szkoła zmienia się i staje się szkołą nowoczesną.


Zobacz więcej


 
Zobacz więcej

Prezentacja z obchodów 50-lecia szkoły -  ściągnij plik

Koordynator działań obchodów 50-lecia szkoły
Ewa Przybył
Nauczyciel SP 45

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641