SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

ROK SZKOLNY 2016/17

FESTIWAL MUZYKI I SZTUKI

To już kolejny Festiwal Nauki i Sztuki, w którym wzięliśmy udział. Tym razem klasa 5b pojechała na Uniwersytet Przyrodniczy – do Ogrodu Dendrologicznego. Uczniowie odbyli niezwykłą podróż ukazującą bogactwo i różnorodność flory gatunków drzew i krzewów występujących w naszej strefie klimatycznej. Zobaczyli gatunki chronione i rzadkie oraz niebezpieczne i trujące. Spróbowali grać na myśliwskim rogu, co okazało się trudnym zadaniem. Oczywiście nie zabrakło czasu na zabawę na zwalonych przez wichurę drzewach. Była to bardzo ciekawa wyprawa, połączona z lekcją przyrody w terenie.


więcej zdjęć....

 Wizyta w Muzeum Archeologicznym klas Ia i Ib

W ramach projektu "Mali odkrywcy" realizowanego dzięki zajęciom w Muzeum Archeologicznym tym razem przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne, w których żyły dinozaury.


więcej zdjęć...

KLASA 4B W  RADIU MERKURY

Zdjęcie z popularnym zespołem, występ na żywo przed mikrofonem, pomoc w układaniu radiowej  playlisty, rozmowy z dziennikarzami i prezenterami i przyglądanie się ich pracy. Klasa IVb zodwiedziła Rozgłośnię Polskiego Radia w Poznaniu, „Radio Merkury” S.A.

Wycieczki po tej najstarszej i największej rozgłośni radiowej w Wielkopolsce zwykle rozpoczynają się w  holu tego zabytkowego gmachu. Tak było i tym razem. W otoczeniu reprodukcji zdjęć ilustrujących powstawanie radia nasi uczniowie wysłuchali krótkiej opowieści o jego historii. O tym, że powstało ze zbiórki społeczeństwa Wielkopolski spragnionego własnej rozgłośni radiowej, propagującej odradzającą się po latach zaborów polską kulturę, sztukę, muzykę i sport; mówiącej o problemach Polski i Polaków w naszym regionie. Niespodziewanym akcentem tej części wycieczki było spotkanie z muzykami zyskującego coraz większą popularność zespołu „Ogień” z Kościana, podkreślającymi wkład Radia Merkury w nadanie przyśpieszenia ich karierze. Można bez przesady powiedzieć, że Radio Merkury wylansowało grupę i jej piosenkę „Mary Jane”

  https://www.youtube.com/watch?v=gPVGS9oAEn4

Przesympatyczni muzycy bardzo chętnie sfotografowali się  z nami w największym studiu Radia Merkury noszącym imię znakomitego muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy, który przed laty był szefem muzycznym poznańskiego radia i w studiu tym nagrywał i ćwiczył ze swoim zespołem. Duże wrażenie zrobił na nas koncertowy fortepian Steinway pieczołowicie zabezpieczony przed uszkodzeniem i niszczącym działaniem czasu oraz pomieszczenie reżyserskie studia, gdzie poznaliśmy tajniki realizacji programu radiowego. Nie mniej ciekawie było w imponującym studiu nagraniowym radia, którego niepodzielnym królem jest jeden z najlepszych polskich realizatorów dźwięku pan Joachim Krukowski. Opowiedział on nam o tym jak ustawia się nagrania instrumentów i wokalistów, by osiągnąć najlepsze brzmienie piosenek i utworów muzycznych. W sąsiednim Dziale Transmisji dowiedzieliśmy się ile kabli, mikrofonów i walizek innego sprzętu trzeba zabrać ze sobą przygotowując transmisję meczu Lecha Poznań.

Na pierwszym piętrze radia rozmieszczone są pokoje dziennikarzy. W redakcji muzycznej zastaliśmy jej szefa, pana Marcina Żyskiego, który opowiedział nam o tym jak układa się listę piosenek, które następnego dnia można będzie usłyszeć w radiu. Pan Marcin pozwolił nam nawet zaprogramować utwór, który emitowany był w czwartek 13 kwietnia o godzinie 05.05. Była to…”Mary Jane” zespołu „Ogień”.  Na tym samym piętrze radia odwiedziliśmy pomieszczenie Rozdzielni, gdzie zbiegają się wszystkie radiowe kable, by stąd wysłać sygnał do nadajnika.

Najwięcej emocji towarzyszyło nam na piętrze trzecim, nazywamy w radiu „emisyjnym”. To tam mieści się studio, z którego realizowany jest przez całą dobę, 365 dni w roku, program radia Merkury. Dzięki uprzejmości realizatora dźwięku pana Krzysztofa Jankowskiego mogliśmy popatrzeć przez szybę oddzielającą reżyserkę od studia na pracę prowadzącego program prezentera pana Sławomira Bajewa, którego głos zna chyba każdy wielkopolanin. Pan Sławek zaprosił nas do studia, a nawet przeprowadził z nami krótką rozmowę na żywo. Mogliśmy się przekonać czym jest trema przed mikrofonem, ale udało nam się przekazać pozdrowienia wszystkim uczniom naszej szkoły. Na tym piętrze odwiedziliśmy jeszcze redakcję informacji, w której pokazano nam skąd biorą się „newsy” i jak się montuje nagrane wypowiedzi.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem przy stole, przy którym odbywają się codzienne narady zespołu dziennikarskiego Radia Merkury.


zobacz zdjęcia...

 

 

        WYJŚCIE NA WARSZTATY TEATR SHOW

 

        Uczniowie klas 0 - III oraz IV - VI wzięli udział w warsztatach, które ukazały kulisy powstawania teledysku. Mało tego, niektórzy mogli na żywo uczestniczyć w kręceniu takiego teledysku. 

zobacz zdjęcia...

Co opowie nam pisanka?

W ramach projektu "Mali odkrywcy" realizowanego we współpracy z Muzeum Archeologicznym klasy 1a oraz 1 b uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych "Pisanki z całego świata".

 


więcej zdjęć...

W TEATRZE MUZYCZNYM

Klasa 6b 17 marca odwiedziła Teatr Muzyczny w Poznaniu. Uczniowie mogli przypomnieć sobie historię Ani z Zielonego Wzgórza w wersji musicalowej. Muzyczna opowieść pełna przygód, radości i rozterek najsłynniejszej literackiej Ani przypadła do gustu naszym młodym widzom.

 

więcej zdjęć...

Wyjście klasy 2C do Teatru Animacji - "Odlot"


więcej zdjęć...

 

 

Na "Lekcji w Kinie"

Uczniowie naszej szkoły co roku uczestniczą w „Lekcji w Kinie” – projekcie przygotowanym przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. 
Tym razem, 3 marca w Multikinie 51, uczniowie klas IV – VI wzięli udział w lekcji „Magia kina”, podczas której:
• poznali najważniejsze etapy tworzenia filmu
• odkryli, które z kultowych scen filmowych były improwizowane
• poznali kulisy tworzenia najsłynniejszych filmów
• dowiedzieli się w jaki sposób najmniejszy element filmowego obrazu tworzy magię kina.
Po ciekawej lekcji z zakresu edukacji medialnej młodzi widzowie obejrzeli film „Tom i Huck” na motywach powieści Marka Twaina.

 

więcej zdjęć...

Wyjście klasy 1b na przedstawienie teatralne pt: "Jaś i Małgosia"


 

więcej zdjęć...

Teatr Animacji - wyjście klasy 1a

 


więcej zdjęć...

Wyjście oddziału przedszkolnego 0a do  Muzeum Archeologicznego 

więcej zdjęć...

NA SPEKTAKLU TEATRALNYM…

               19 stycznia uczniowie klas VI mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny „Pan Twardowski” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Któż nie zna Twardowskiego? To znana postać z baśni i z legend, która zaprzedała duszę diabłu  w zamian za mądrość i znajomość magii.

   Losy tego legendarnego bohatera inspirowały wielu twórców, a zaprezentowany spektakl opierał się przede wszystkim na powieści J. I. Kraszewskiego „Mistrz Twardowski”. Trafny dobór aktorów, niezwykła scenografia, ciekawa charakteryzacja i kostiumy stworzyły naprawdę piękne przedstawienie. Szóstoklasiści dostrzegli również, że historia o Panu Twardowskim oraz poruszane problemy są, dla młodego i starszego widza, wciąż aktualne. Bo czy warto, tak jak Twardowski, osiągnąć cel w zamian za potępienie? Każdy ma prawo do swojej odpowiedzi.

zobacz  zdjęcia....

 

 

WYJŚCIE NA MAKIETĘ DAWNEGO POZNANIA
Klasa 4a razem z klasą 5b i wychowawcami wybrała się w okolice Starego Rynku aby obejrzeć Makietę dawnego Poznania-miniaturowego dawnego Poznania.

więcej zdjęć...

 

Wizyta w Centrum Stomatologii uczniów oddziału przedszkolnego Oa. Uczymy się jak dbać o higienę jamy ustnej.

 

więcej zdjęć...

Wyjście do Przedszkola nr 78, na "Zimowym koncercie" - grupa 0A

 

więcej zdjęć...

 Zapachniało Bożym Narodzeniem!

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia jest dla wszystkich uczniów, niewątpliwie, przyjemny nie tylko ze względu na zbliżający się odpoczynek od szkolnych obowiązków. To również wyczekiwany czas zakupu prezentów, czas wystaw, jarmarków i kiermaszów.
Świąteczna atmosfera udzieliła się uczniom klasy 6b, którzy 20 grudnia obejrzeli w Muzeum Etnograficznym pokonkursową wystawę szopek bożonarodzeniowych pt "Żłóbek Wielkopolski 2016". Młodym autorom prac i ich opiekunom nie zabrakło fantazji. Szopki bożonarodzeniowe zachwyciły i kształtem, i różnorodnością zastosowanych materiałów. Zgłoszone prace oceniało profesjonalne jury. Ostatnim przewidzianym wyróżnieniem będzie nagroda zwiedzających, do której włączyli się uczniowie 6b, typując swoich faworytów.

więcej zdjęć...

NA LODOWISKU
Uczniowie klasy IVa wraz z klasą VIa i opiekunami wybrali się na łyżwy na lodowisko Malta. Zabawa była świetna.

 

więcej zdjęć...

 

Wycieczka Zespołu wokalno-instrumentalnego do Akademii Muzycznej

W środę 14 grudnia byliśmy w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, w której studiowała pani Magdalena Walkowiak - nasza nauczycielka muzyka. Spotkaliśmy studenta, który budował instrumenty strunowe i smyczkowe np. skrzypce. Również śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach kolędę, którą na końcu zwiedzania i nauki przedstawiliśmy innym szkołom i studentom. Do naszego zespołu należała kolęda ,,Przybieżeli do Betlejem’’. Każda szkoła miała inną. Uczyliśmy się również grać na ukulele, czyli na małej czterostrunowej gitarze. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy. Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się dużo nowych informacji o muzyce i instrumentach strunowych i smyczkowych.


(notatkę przygotowała Klaudia Szymkowiak kl. Va)

 

 

więcej zdjęć...

 

"Magia Świąt" - wycieczka klasy 1b oraz 1a i 2c

Przed Świętami Bożego Narodzenia wybraliśmy się do Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Na warsztatach edukacyjnych poznaliśmy bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Malowaliśmy bombki, śpiewaliśmy kolędy, ozdabialiśmy gwiazdę. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy świątecznych opowiadań Gwiazdora, który nas powitał i poczęstował słodkim upominkiem. Obejrzeliśmy pokaz robienia świec o miodowym zapachu. Na pamiątkę zabraliśmy samodzielnie pomalowaną bombkę. Teraz czekamy już tylko na święta.

 

więcej zdjęć...

Słodkie czary mary - oddział przedszkolny robi słodkie, świąteczne choinki w Manufakturze lizaków.

 

więcej zdjęć...

W fabryce bombek - wycieczka klasy I a

Bajeczne, błyszczące , mieniące się różnymi kolorami - tak wyglądały nasze bombki, które sami ozdabialiśmy. Wizyta w fabryce bombek w Gnieźnie była dla nas wielką przyjemnością i wprowadziła nas w świąteczny nastrój.


więcej zdjęć...

 

 

  MAGIA KINA

Uczniowie klas sportowych uczestniczyli w lekcji w kinie zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. Podczas bardzo ciekawych zajęć dowiedzieliśmy się jakie ważne elementy składają się na stworzenie filmu i jego efektów. Młodzi kinomani jak zwykle świetnie odpowiadali na pytania, które dotyczyły obrazu, dźwięku, aktorów, montażu, scenografii itp. Po lekcji w skupieniu obejrzeliśmy film pt.” Tom i Huck”

więcej zdjęć...

 Sezon łyżwiarski rozpoczęty.
Uczniowie uczęszczający do klasy sportowej już po raz trzeci rozpoczęli doskonalenie nauki jazdy na łyżwach. Umiejętności te pod okiem instruktorów mogą podnosić na lodowisku Malta. Dopiero pierwsze zajęcia za nami a na lodzie było tylko kilka upadków a przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy. Czekamy więc na efekty do końca sezonu zimowego.

 

więcej zdjęć...

Blubry w 6D - jesteśmy w starym Poznaniu, słuchamy legend i gwary poznańskiej - wyjście oddziału przedszkolnego "0" A

więcej zdjęć...

 

Wycieczka do Teatru Animacji oddziału przedszkolnego "0" B i "0" A

 

więcej zdjęć...

Wyjście do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Laboratorium Wyobraźni klasy IA i IB

 Laboratorium Wyobraźni to interaktywna nauka poprzez zabawę. Podczas zwiedzania wystawy odkrywaliśmy niezwykły świat biologii, fizyki i chemii. Obserwowaliśmy różne zabawy związane ze światłem np.: jak działa aparat fotograficzny. W prawdziwym laboratorium przeprowadzaliśmy ciekawe eksperymenty, poznaliśmy właściwości wody, sody, drożdży – jak można wyczarować potwora z morskiej piany. Uczestniczyliśmy też w lekcji multimedialnej bawiąc się tablicą interaktywną. Wizyta w laboratorium rozbudziła naszą ciekawość świata, wyobraźnię, a także zainteresowała różnymi naukami techniki.

 


więcej zdjęć...

Jesień w Ogrodzie Botanicznym - wyjście klasy 2 A

Udaliśmy się na wycieczkę, do Ogrodu Botanicznego, by poznać tajniki przyrody. Uczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew rosnących w naszym kraju. Ogród Botaniczny odsłonił przed nami wszystkie kolory jesieni. Wspaniale było wędrować alejkami pośród kwiatów i bajecznie kolorowych drzew. Teraz już wiemy, czym różni się klon zwyczajny od klonu polnego? Na długo zapamiętamy grujecznik japoński, który pachniał pieczonym ciastem lub watą cukrową. Jako trofeum z wyprawy przywieźliśmy ciekawe liście i owoce. 

 


zobacz zdjęcia...

 

Warsztaty w Teatrze Wielkim klasy 3A

"Podobał mi się taniec rosyjski." 
Julia

"Podobał mi się smok." 
Oskar

"Dowiedzieliśmy się, że osoba, która wywołuje aktorów na scenę to inspicjent."
Hubert K.

Warsztaty zatytułowane „Baletowa podróż po teatrze” zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy teatr od kulis, spotkaliśmy się z artystami. Dowiedzieliśmy się, że sukienka baletnicy to paczka oraz nauczyliśmy się odróżniać baleriny od puent.

 

 
 
 

 

 

Wizyta w Sądzie Okręgowym klasy 3A
Dzięki uprzejmości mamy Czarka odwiedziliśmy Sąd Okręgowy w Poznaniu. Pan sędzia opowiedział nam o swojej pracy i zaprezentował swój strój. Każdy z nas mógł poczuć się jak sędzia siedząc za stołem sędziowskim. Najbardziej podobało nam się uderzanie młotkiem, choć okazało się, że sędziowie nie używają go zbyt często. Odwiedziliśmy także archiwum, biuro podawcze oraz miejsce, w którym można zapoznać się z dokumentacją. Dziękujemy Pani Agnieszce, która cierpliwie odpowiadała na wszystkie nasze pytania.  
 
  
 

 

 

 Tydzień Pielęgniarza w Starym Zoo
W ramach Tygodnia Pielęgniarza klasa 3A spotkała się z opiekunami zwierząt w Starym Zoo. Opowiedzieli o swojej pracy oraz o swoich podopiecznych. Najbardziej uczniom podobało się w pawilonie płazów i gadów, gdzie mogli dotknąć węża. 
 
 
 

 

 

PIĘKNA I BESTIA 

Dnia 27 października klasa 3B wybrała się na przedstawienie pt: " Piękna i Bestia". Mając chwilę czasu przed spektaklem, spędzili go w parku. Gra aktorów zachwyciła dzieci. Scenografia była przepiękna. Wszystkim bardzo podobał się spektakl. Bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.

 

 

więcej zdjęć...

Wycieczka 0 "B" do ZOO na lekcję z pielęgniarzem

 

więcej zdjęć...

W Parku Orientacji Przestrzennej

Uczniowie klasy 6b uczestniczyli w wycieczce do Parku Orientacji Przestrzennej, czyli ogrodu wielu zmysłów, znajdującego się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Służy on nie tylko zabawie, ale przede wszystkim edukacji osób z dysfunkcją wzroku. Zainstalowane tam urządzenia i zastosowane rozwiązania architektoniczne pomagają niewidzącym i słabowidzącym w nauce orientacji przestrzennej. O ogrodzie ciekawie opowiadał uczniom Pan Michał Wasążnik – administrator parku, który oprowadził grupę po wielu ciekawych miejscach.

 więcej zdjęć...

 

Wycieczka do Szreniawy KLASY 2B


Stacja kolejowa - odpowiedni peron - bilety - pociąg. Tak zaczęła się nasza wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Emocje towarzyszyły nam od samego początku ponieważ pierwszy raz udaliśmy się na wycieczkę pociągiem. A na miejscu czekały na nas zwierzęta gospodarcze, warsztaty pt. "Jesień na wsi" oraz przejazd bryczką. Mało kto z nas wiedział jak wyglądały dawniej prace na polu, jak robiło się powidła czy kisiło kapustę. Była to bardzo ważna lekcja historii rolnictwa.

więcej zdjęć...

 

NOC NAUKOWCÓW 2016

      Noc Naukowców to impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Po raz pierwszy została zorganizowana w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Natomiast w Polsce odbywa się po raz dziesiąty. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i zachęcić dzieci i młodzież do podejmowania kariery naukowej. My jak co roku uczestniczyliśmy w imprezie na Politechnice Poznańskiej. Podczas pokazu „Fizyka Water Show” naukowcy pokazali nam zjawiska związane z wodą i jej wpływem na nasze życie. Zobaczyliśmy co może pływać w pionie, jak "rozciągnąć" wodę i stworzyć "antybańkę", jak powstają i działają wiry wodne. Jak zwykle było bardzo ciekawie, dzięki prowadzącemu pokazy, niezwykle charyzmatycznemu fizykowi. Będziemy z niecierpliwością czekać na następne tego typu imprezy.
 

więcej zdjęć...

Rok szkolny 2015/16

"CZAPLINKOWY ZAWRÓT GŁOWY" - KLASA 6A NA ZIELONEJ SZKOLE W CZAPLINKU

     Uczniowie klasy 6a postanowili aktywnie zakończyć edukację w SP 45. Wybraliśmy się na Zieloną Szkołę w Czaplinku. Nie żałujemy! A dlaczego? Bo było przefantastycznie. Zaliczyliśmy rowery wodne, kajaki, wspinaczkę na ścianę oraz niebezpieczne wspinanie się na skrzynki z asekuracją linową. Świetnie bawiliśmy się także strzelaniem z wiatrówki i z łuku. Użyliśmy słonecznej kąpieli w jeziorze Drawskim. Przygodę w Czaplinku zakończyliśmy paintbolowym torem przeszkód w hardcorowych warunkach. Bogaty program nie przeszkodził nam w obejrzeniu meczu Polska-Niemcy, na którym solidarnie kibicowaliśmy naszym zawodnikom wspólnie z innymi uczestnikami. A cała nasza przygoda odbywała się pod okiem doświadczonej, wyjątkowej, super przyjaznej kadry instruktorskiej. 
Polecamy Kusy Dwór w Czaplinku, a dla tych którzy lubią dobrze zjeść „szwedzki stół” na śniadanie i kolację, a na obiad regionalną kuchnię polską. 
Zdecydowaliśmy, że powrócimy do Czaplinka za 10 lat i ponownie przeżyjemy tą wspaniałą przygodę survivalową.


więcej zdjęć...

 

WYCIECZKA KLAS IV NA ORP "POZNAŃ"

      W dniach 08-10.06.2016 klasy IV a i IV b wybrały się na wycieczkę do Świnoujścia. Już po przyjeździe czekała nas niespodzianka, bo nie wszyscy wiedzieli, że Świnoujście to miasto, które jest położone na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór, aby się tam dostać trzeba popłynąć promem. Była to dla nas duża atrakcja. Pierwszego dnia, zaraz po obiedzie, wybraliśmy się na spacer brzegiem morza, a ponieważ pogoda była piękna, to nie zabrakło również chętnych, by się wykąpać. Po kolacji, pełni nowych wrażeń, ciekawi, jak będzie wyglądał okręt, pojechaliśmy się zakwaterować na ORP,,POZNAŃ". Drugiego dnia wspólnie z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie okolicy. Po odbyciu przeszkolenia wojskowego w Forcie Gerharda zostaliśmy mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i staliśmy się rezerwistami regimentu. Następnie weszliśmy na latarnie morską, by podziwiać piękne widoki. Po obiedzie korzystaliśmy z pięknej pogody i uroków pobytu nad morzem, gdzie odbył się chrzest na "Wilczków Morskich". Po kolacji oficer dyżurny umożliwił nam spacer po porcie. Ostatniego dnia po śniadaniu razem z oficerem dyżurnym zwiedziliśmy okręt, następnie pożegnaliśmy Świnoujście i pojechaliśmy do Międzyzdrojów. Tam odwiedziliśmy odwrócony do góry nogami "Magiczny Dom", pospacerowaliśmy po molo. Po obiedzie z żalem musieliśmy opuścić nadmorskie tereny, by wieczorem wrócić do naszych ukochanych domów.

 

więcej zdjęć... 

 

WYJŚCIE NA MECZ ŻUŻLOWY SPARTA WROCŁAW - FALUBAZ ZIELONA GÓRA

  W niedzielę 5 czerwca klasa 5a wraz z wychowawcą oraz rodzicami udała się na mecz Ekstraligi Żużlowej Sparta Wrocław – Falubaz Zielona Góra. W tym sezonie zespół gospodarzy „jeździ” swoje mecze na stadionie na Golęcinie stąd też pomysł pokazanie uczniom sportu od kilku lat w Poznaniu nieobecnego a mającego w tym mieście głębokie korzenie. Atmosfera na widowisku była przyjazna a rywalizacja ukazała piękne oblicze sportu. Mamy nadzieję że takie wyjścia przysporzą Speedway-owi nowych kibiców.

 

więcej zdjęć...

 

Wycieczka do Kościana:
„Z PIRATAMI DOOKOŁA ŚWIATA W POSZUKIWANIU BIAŁEGO NENUFARU”

2 czerwca klasa 2a i 2b wybrały się na wycieczkę do Kościana do Nanufar Clubu. Dzieci zostały przywitane przez pirata, który skierował je na spotkanie z pozostałymi piratami.  Następnie poznani piraci ubrali dzieci w kamizelki asekuracyjne i wszyscy zebrali się na tratwę, z której rozpoczęli podróż w poszukiwaniu zaginionego skarbu. Piraci mieli pierwszą część mapy, a dzieci odnajdywały kolejne wskazówki, które były ukryte przy miniaturach budowli świata. Wskazówki te doprowadziły małych poszukiwaczy do nieznanego lądu gdzie odnaleźli kolejne informacje. Tam też otrzymali medale poszukiwaczy skarbów, które stały się przepustką do kolejnego etapu poszukiwania. Po pewnym czasie po dzieci przypłynęli Indianie z ostatnia częścią mapy. Podróż tratwy skończyła się w głównej wiosce, gdzie ukryta była ostatnia informacja wskazująca miejsce ukrycia skarbu. W końcu grupa odnalazła skarb i mogła zatańczyć radosny taniec. Nie zabrakło również pysznych kiełbasek z ogniska i lodów na ochłodę w ten gorący dzień, a także szalonej zabawy na placu zabaw. Było super!


więcej zdjęć...

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 Nie sposób zwiedzić Warszawę w ciągu dwóch dni, ale na pewno można poczuć jej atmosferę, podziwiać najważniejsze miejsca historyczne oraz najpiękniejsze zabytki. Dla większości uczniów klas piątych i szóstych naszej szkoły majowa wycieczka do Warszawy była pierwszą w życiu wyprawą do stolicy. Ciekawy program oraz świetne zakwaterowanie w hotelu Sokrates zapowiadało dni pełne wrażeń. Dopisała również pogoda dzięki czemu Warszawa przywitała nas oblana słońcem.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od placu Zamkowego i Zamku Królewskiego po czym przeszliśmy reprezentacyjną arterią miasta: Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Słuchaliśmy ciekawych przekazów przewodnika na Rynku Starego Miasta. Niemałych wrażeń dostarczył nam pobyt w Pałacu Kultury i Nauki oraz wjazd na trzydzieste piętro, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Popołudnie spędziliśmy w Łazienkach Królewskich – letniej rezydencji króla Polski.

Największą atrakcją w drugim dniu pobytu w Warszawie był Stadion Narodowy oraz Centrum Nauki Kopernik.

Pełni wrażeń żegnaliśmy stolicę, wsłuchując się w słowa piosenki:

„Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie, jak przygoda to w maju, gdy kwitną bzy”.

więcej zdjęć...

 

 RAJD PIESZY Z KOBYLNICY DO DZIEWICZEJ GÓRY

 Dzień przed długim Weekendem klasa 5a udała się na rajd pieszy z Kobylnicy do Dziewiczej Góry. Początek to przejazd autobusem podmiejskim ze szkoły do Kobylnicy, dalej jednak podróż odbyła się już tylko o własnych nogach. Wędrowaliśmy przez Wierzęcin, Mechowo Kicin kończąc na szczycie Dziewiczej Góry. Po drodze przyglądaliśmy się z bliska otaczającej nas przyrodzie, nasłuchiwaliśmy „odgłosów lasu”, odwiedziliśmy wyremontowany dwór Augusta Cieszkowskiego, widzieliśmy drewniany kościół w Kicinie leżący na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Łącznie w czasie 2.5 godziny pokonaliśmy pieszo 10km. Nagrodą za wysiłek fizyczny było ognisko oraz zabawy w Ośrodku Dziewicza Baza u podnóża Dziewiczej Góry. Świetnie w roli organizatorów spisali się zaangażowani do współpracy rodzice, którzy przygotowali kulinarne zaplecze oraz zapewnili transport potrzebnych do ogniska i zabawy materiałów.

więcej zdjęć...

 

W Collegium Historicum Novum - wyjście klasy 5b

 

 więcej zdjęć...

 

Wizyta w Muzeum Rogala - klasa 2b

 


więcej zdjęć...

 
Nasze wrażenia z wizyty w piekarni - wyjście klasy 2 a

 

 

 

Super film -  "Zwierzogród" - wyjście klasy 1c


więcej zdjęć...

 

Wizyta w Banku - klasa 1c

 


więcej zdjęć...

"Dorotka po drugiej stronie tęczy" Teatr Profilaktyczny ALERT - Wyjście klasy 1b


 

 

 Zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Botanicznym to prawdziwa frajda. Grupa 0 najpierw szukała oznak wiosny i poznawała wiosenne kwiaty a następnie tworzyła wiosennego ludzika. Każdy swojego ludzika zabrał do domu. 


więcej zdjęć...

 

 W czwartek, 7 kwietnia grupa 0 odwiedziła Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Było tam mnóstwo mieczy, buław, zbroi i innych przedmiotów używanych przez rycerzy. Niektóre z nich nawet mogli wziąć do ręki lub przymierzyć. Bardzo dużo dowiedzieli się też o życiu rycerzy i dam w dawnych czasach. Na zakończenie ich wizyty zostali pasowani na kawalera i damę orderu.

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"

61 87 80 641