SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

Rok szkolny 2015/16

 

W Collegium Historicum Novum - wyjście klasy 5b

 

 

 więcej zdjęć...

Wizyta w Muzeum Rogala - klasa 2b

 


więcej zdjęć...

Nasze wrażenia z wizyty w piekarni - wyjście klasy 2 a

 

 

 

Super film -  "Zwierzogród" - wyjście klasy 1c


więcej zdjęć...

 Wizyta w Banku - klasa 1c

 


więcej zdjęć...

"Dorotka po drugiej stronie tęczy" Teatr Profilaktyczny ALERT - Wyjście klasy 1b


 

 

 Zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Botanicznym to prawdziwa frajda. Grupa 0 najpierw szukała oznak wiosny i poznawała wiosenne kwiaty a następnie tworzyła wiosennego ludzika. Każdy swojego ludzika zabrał do domu. 


więcej zdjęć...

 

 W czwartek, 7 kwietnia grupa 0 odwiedziła Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Było tam mnóstwo mieczy, buław, zbroi i innych przedmiotów używanych przez rycerzy. Niektóre z nich nawet mogli wziąć do ręki lub przymierzyć. Bardzo dużo dowiedzieli się też o życiu rycerzy i dam w dawnych czasach. Na zakończenie ich wizyty zostali pasowani na kawalera i damę orderu.


więcej zdjęć...

 

Ogród Botaniczny


więcej zdjęć...

W teatrze Apollo

Dnia 1 lutego 2016r. uczniowie klas V oraz VI byli na przedstawieniu pt.,,Trollololo”. Spektakl dotyczył bardzo ważnych spraw – uzależnienia od Internetu i właściwego zachowania podczas korzystania z sieci.

 

W Interaktywnym Centrum Historycznym Ostrowa Tumskiego na lekcji edukacyjnej "Czas wielkich zmian" - klasa 5b


więcej zdjęć...

Śladami średniowiecznego Poznania - klasa 5b

więcej zdjęć...

W teatrze Apollo na przedstawieniu "Teatralne ABC" - klasy 4,5 i 6

 

więcej zdjęć...

Wycieczka do ZOO - grupa 0a

 
więcej zdjęć...

Wizyta w Teatrze Animacji - grupa 0a

 


więcej zdjęć...

 

Wizyta w Starym Zoo - "Czy zwierzęta mówią?" - grupa 0a


więcej zdjęć...

 

Wyjście do Fabryki Uśmiechu klasy I a

 


więcej zdjęć...

Wycieczka do piekarni klasy Ib

 

więcej zdjęć...

Obserwujemy jesienną przyrodę klasa Ic

 


więcej zdjęć...

Fabryka Śmiechu "Michałek" - wyjście klasy Ic

 


więcej zdjęć...

W klinice weterynaryjnej - wyjście klasy Ic

 


więcej zdjęć...

Lekcja w plenerze klasy II a

                                                   

Wykorzystaliśmy ostatnie ciepłe oraz słoneczne dni i wybraliśmy się na lekcję do parku. Mierzyliśmy i porównywaliśmy grubość pni drzew. Oglądaliśmy pod lupą liście oraz korę drzew. Poszukiwaliśmy kretowisk oraz owadów i ptaków. Próbowaliśmy wsłuchać się w odgłosy parku. Była to również okazja do podsumowania naszej wiedzy o drzewach i zwierzętach występujących w parku i lesie.

 


więcej zdjęć...

Wyjście klasy IIa i IIb na przedstawienie "Wielki Odkrywca"

"Ryś poznał kosmitę, pająka, papugę i samego siebie."
Mikołaj
"Ryś odkrył, że potrafi dobrze się bawić bez komputera."
Ola
"Chłopiec czekał na zabawkę, a okazało się, że miał ją cały czas przy sobie, bo była to jego wyobraźnia."
Fabian
"Kiedy startowała rakieta, był bardzo fajny dym i mrugały światła."
Kacper

 


więcej zdjęć...

Wyjście klasy IIb na przedstawienie "ALICJA PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA"


więcej zdjęć...

 

Klasy IV a, b, V a,b i VI a, b uczestniczyły w ogólnopolskim programie edukacji filmowej "Lekcje w kinie", organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej.

 

więcej zdjęć...

 

 


Rok szkolny 2014/15

Wycieczka czwartoklasistów na ORP POZNAŃ 

W dniach 10.06. - 12.06.2015 r. odbyła się wycieczka uczniów klas 4 do Świnoujścia. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie zakwaterowani byli w Porcie Wojennym w Świnoujściu na patronackim ORP „Poznań”. Uczniowie nie tylko zwiedzali Pomorze Zachodnie, ale uczyli się odpowiedzialności, samodzielności i wojskowej dyscypliny. Niemałym przeżyciem dla czwartoklasistów był chrzest morski i pasowanie na wilka morskiego nad brzegiem urokliwego Bałtyku. 

więcej zdjęć...

 

Z WIZYTĄ W MIĘDZYRZECKIM MUZEUM FORTYFIKACJI I NIETOPERZY

  Klasy piąte w poniedziałkowy ranek wybrały się na jedniodniową wycieczkę, a naszym głównym celem był Międzyrzecki Rejon Umocniony. Obiekt ten jest jednym z najciekawszych i bezcennych zabytków sztuki fortyfikacyjnej XX w. w Polsce i jednym z najciekawszych w Europie. Rozciąga się na odcinku ok. 100 km. i jest to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Wędrówkę w podziemiach zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Finałem naszej wycieczki była wolsztyńska parowozownia, ostatnia czynna parowozownia w Europie. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do Poznania.

 

więcej zdjęć... 

 

 WYCIECZKA DO BISKUPINA I ROGOWA klas trzecich

więcej zdjęć...

 

  Wycieczka klas pierszych do Osady Traperskiej w Bolechówku 

Traperska Osada położona jest na skraju Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka", zaledwie 15 km na północ od Poznania. Zwiedzanie tej niezwykłej osady oraz okolicy rozpoczęło się spacerem skrajem Parku Krajobrazowego. Nie zbrakło rozgrywek sportowych takich jak biegi pod górkę, wyścigi w długich stopach  czy przeciąganie powrozu. Najważniejszym jednak punktem wycieczki było spotkanie ze zwierzętami. Dzieci mogły karmić konie i strusie afrykańskie. Zobaczyły australijskie Emu,  owieczki kameruńskie, mogły też pogłaskać bardzo przyjazne psy Husky. Organizatorzy zadbali również o żołądki naszych małych traperów serwując pyszne kiełbaski i ciasto drożdżowe.

 
 

Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego
„Wesoła zagroda” w Witoldzinie
 

11.06.15 klasy IIA i IIB udały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Wesoła zagroda” w Witoldzinie. Dzieci zapoznały się ze zwierzętami mieszkającymi w „Wesołej zagrodzie” takimi jak: koń, kozy, dziki, owce, lamy, kury, kaczki, gęsi, świnki morskie, pies, wąż. Z wielkim zaangażowaniem karmiły zwierzęta. Niezapomnianym przeżyciem było zdjęcie z wężem, przejazd bryczką, zdobienie domowych ciasteczek. Przy sprzyjającej pogodzie dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw. Pełne niezapomnianych wrażeń wróciły do szkoły. 


więcej zdjęć...

 

Wycieczka do Karpacza 

W dniach 1.06 - 3.06.2015 klasa 6a pojechała na długo wyczekiwaną  wycieczkę do Karpacza. Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili  Wrocław i zwiedzili tamtejsze ZOO. Jedną z jego atrakcji jest  otwarte niedawno Afrykarium -  olbrzymi pawilon z kilkoma basenami, w którym można poznać mieszkańców środowisk wodnych różnych części Afryki, m.in. jeziora Tanganika, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego. Drugiego dnia wjazd kolejką linową na Kopę, która znajduje się na wysokości 1375 m n.p.m. Odwiedzili schroniska: „Śląski Dom” u podnóża Śnieżki oraz  „Samotnię” położoną nad Małym Stawem. Wędrując przez góry podziwiać można było przepiękne widoki Karkonoszy. Trzeci dzień spędzili w Western City – Mieście Prawdziwych Kowbojów. Można było tam zaliczyć różne sprawności, miedzy innymi: jazdę konną, strzelanie z łuku, rzuty włócznią. Wieczorem wszyscy wrócili do domu bardzo zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni. 


więcej zdjęć...

 


 Fascynujący Świat Roślin w Arboretum Kórnickim   

Trwa międzynarodowa akcja „Fascynujący Świat Roślin”. Po klasach szóstych, które kilka dni temu odwiedziły Ogród Botaniczny w Poznaniu, tym razem uczniowie klas piątych wybrali się na zajęcia do Arboretum Kórnickiego. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się co oznaczają słowa: dendrologia (nauka zajmująca się badaniem drzew i krzewów) i arboretum (miejsce, w którym kolekcjonuje się i prowadzi badania nad drzewami i krzewami). Wiemy już także, w jaki sposób rozsiewają się nasiona roślin, jak można obliczyć wiek drzewa. Jednakże największym przeżyciem, zwłaszcza dla naszych zmysłów wzroku i węchu był widok i zapach kwitnących magnolii, azalii, różaneczników, a także lilaków. Zachęcamy wszystkich gorąco do odwiedzin Arboretum 23-24 maja – będą to „Dni Azalii i Różaneczników”. Widok jest naprawdę niesamowity.

 

więcej zdjęć...

 


Fascynujący Świat Roślin  

Rozpoczęła się trzecia edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin 2015”. Jej celem jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem jest również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska. Klasy 6„a” i 6„b” w ramach tej akcji wzięły udział w wykładzie „Niebezpieczne i trujące rośliny krajów egzotycznych”, który odbył się w Ogrodzie Botanicznym. Dowiedzieliśmy się jak niebezpieczne mogą być niektóre rośliny, które często w celach obronnych wytwarzają liczne toksyny Brak wiedzy na temat ich trujących właściwości oraz często nierozważne spożycie nieznanych roślin może być powodem różnorakich problemów zdrowotnych.

 

więcej zdjęć....

 


 

Wizyta w PKO BP 

Uczniowie kl. IIa i kl. IIb podczas wizyty w I Oddziale PKO BP zapoznali się z działalnością banku. Pani Ewa Zielińska, opiekun SKO, zaprosiła dzieci do obejrzenia wystawy „80 LAT SKO W PKO BP”. Bardzo ciekawie opowiadała o historii powstania SKO. Jak dawniej dzieci oszczędzały pieniądze i jakie są możliwości oszczędzania dzisiaj. Przewodnikiem po wystawie była Żyrafa „Lokatka”. Uczniowie zwiedzili również skarbiec i grali w grę multimedialną. Na zakończenie wizyty wzięli udział w krótkim quizie wiedzy ekonomicznej oraz otrzymali upominki z logo SKO. Wizyta w banku poszerzyła ich wiedzę z zakresu edukacji finansowej.


więcej zdjęć ...

jeszcze więcej zdjęć ....


Wycieczka do  ZOO

5 maja klasa 1b miała okazję poznać niektórych mieszkańców Starego ZOO. Dzieci dowiedziały się, czym się różnią płazy od gadów, po co królikom długie uszy, a także, co to jest wylinka. Najbardziej jednak podobało im się obcowanie „na żywo” ze zwierzętami. Mogły pogłaskać ślicznego króliczka, a nawet potrzymać prawdziwego węża!


więcej zdjęć...Projekt „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”.

W Ogrodzie Botanicznym uczniowie kl.4b wzięli udział w dwóch warsztatach. Pierwsze zajęcia prowadził pan Piotr Wiśniewski-poznański lutnik. Najpierw przybliżył uczniom pracę lutnika, pokazał etapy budowy skrzypiec. Pod jego czujnym okiem dzieci z materiałów  przyrodniczych tj: tykwa, bambus, glediczja trójcierniowa i szyszki, konstruowały instrumenty. Następnie po krótkiej przerwie odbyły się warsztaty z emisji głosu, które poprowadził pan Piotr Woźniak, znany wokalista, kompozytor i gitarzysta. Uczniowie wykonywali różne ćwiczenia usprawniające aparat mowy. Mieli również możliwość wysłuchania krótkiego koncertu. Po zajęciach wzbogaceni o nowe doświadczenia wrócili do szkoły.


więcej zdjęć...

 


 KOMPUTERY TAMTEJ ERY

    Dnia 04.05.2015r. uczniowie ze szkolnej świetlicy środowiskowej mieli okazje wzięcia udziału w lekcji retro-informatyki, zorganizowanej w galerii handlowej City Center Poznań,  "KOMPUTERY TAMTEJ ERY", podczas której uczniowie poznali historię komputerów od czasów drugiej wojny światowej (ENIAC, Colossus) po Commodore 64, Amiga 500, Atari.

Wystawa cieszy się wielkim powodzeniem i nie może narzekać na brak odwiedzających. 

więcej zdjęć z wycieczki...

 


 

                                        Wizyta w Ogrodzie Botanicznym

Nasza szkoła jako jedna z czterech poznańskich szkół dostała się do edukacyjnego projektu „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”. Szkołę reprezentuje klasa 4 b. Uczniowie będą uczestniczyć w 6 bezpłatnych warsztatach w Ogrodzie Botanicznym oraz w Muzeum Instrumentów. Na warsztatach dzieci min. dowiedzą się, jakie dźwięki wydają różne gatunki i części roślin. Pod okiem zawodowego lutnika będą projektować i budować instrumenty muzyczne. Spróbują swoich sił w profesjonalnym studiu nagrań. A na zakończenie projektu odbędzie się koncert i happening pokazujący dokonania dzieci. Pierwsze warsztaty „W poszukiwaniu dźwięku w przyrodzie” odbyły się w Ogrodzie Botanicznym.  Uczniowie w sali konferencyjnej próbowali odpowiedzieć na pytanie -z czym kojarzy się dźwięk i cisza? Następnie w plenerze podczas różnych zabaw poszukiwali dźwięków.  Dzięki słonecznej pogodzie i wspaniałej atmosferze zajęcia były udane.


więcej zdjęć...

 


 

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Tym razem wybraliśmy się na warsztaty do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Warto tu dodać, że muzeum w Poznaniu to jedyne w Polsce tego typu, a jego kolekcja jest jedną z największych w Europie. Powitała nas Pani przewodnik i zaprosiła do świata muzyki. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od wysłuchania melodii granych na pozytywkach, katarynce i szafie grającej. Następnie obejrzeliśmy kolekcje instrumentów dętych, strunowych i klawiszowych. Naszą uwagę zwróciły instrumenty ludowe: polskie, europejskie i te z odległych zakątków świata. Widzieliśmy fortepian, na którym grywał Fryderyk Chopin. W każdej sali zwracaliśmy uwagę na materiały z jakich są wykonane instrumenty. Na zakończenie wizyty w sali koncertowej podsumowaliśmy zdobytą wiedzę.


więcej zdjęć...

 

 


                                                           Pełna wrażeń wizyta w Starym Zoo

Dnia 20. kwietnia klasa 1a wybrała się na zajęcia do Starego Zoo. Lekcja "Zwierzaki naszego zoo", w której uczestniczyły pierwszaki była nie tylko bardzo pouczająca, ale również pełna wrażeń. Każdy mógł dotknąć jaszczurki, węża oraz królika. Pani prowadząca zajęcia opowiedziała  wiele ciekawostek na temat zwierząt. Dzieci odwiedziły również Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych, gdzie zobaczyły przeróżne jaszczurki, węże, ryby, krokodyle. Wrażenie zrobiły na nich Warany z Komodo, nazywane także smokami. Na wybiegach można było zobaczyć osły, kucyki, alpaki , nie zabrakło też gibonów i koczkodanów.


więcej zdjęć...

 


Z wizytą na Wyspie Wieloryba   

   Uczniowie klasy 5a odwiedzili centrum handlowe King Cross Marcelin, w którym mieści się Wyspa Wieloryba – Centrum zabaw i edukacji. Naszym celem były warsztaty „Mały Naukowiec” czyli fizyka i chemia na wesoło. Jak działa poduszkowiec? Czy woda może płynąć pod górkę? Co to jest tarcie? Jak zrobić jajko, które przetrwa upadek z 5 metrów? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się na Wyspie Wieloryba. Nie zabrakło konkursów i wspólnych zabaw. Kiedy odkryliśmy tajemnice otaczającego nas świata, mogliśmy wyszaleć się podczas zabawy na głównym placu wyspy. 
 

więcej zdjęć z wizyty na Wyspie Wieloryba...

 


Koło Poznańczyków na wystawie
„Nocny Poznań w blasku neonów”
 

„Nocny Poznań w blasku neonów” to tytuł niecodziennej wystawy prezentowanej  w Muzeum Narodowym przy Alejach Marcinkowskiego, którą odwiedzili członkowie Koła Poznańczyków.Neony podbiły Europę i Amerykę równo sto lat temu, a w Poznaniu po raz pierwszy pojawiły się na placu Wolności w 1929 roku. Jednak dopiero lata 60 XX w. okazały się złotym czasem dla świetlnych napisów w naszym mieście. Na wystawie oprócz oryginalnych instalacji świetlnych można zobaczyć retrospektywne zdjęcia przedstawiające ulice Poznania tonące w ich blasku. W tę sentymentalną podróż można udać się do 7 czerwca br.


więcej zdjęć z wystawy...


Przedświąteczna wycieczka do Muzeum Etnograficznego 

W sobotę 28 marca br grupa uczniów z kółka " Historia i sztuka w naszym mieście" odwiedziła Muzeum Etnograficzne i przy dźwiękach afrykańskiej muzyki wykonywała świąteczne ozdoby. 
 

 

 

Wycieczka do Palmiarni

W czwartek 19 marca klasa IIa wybrała się na wycieczkę do Palmiarni. Uczniowie poznali rośliny z różnych stref klimatycznych. Zachwyt wzbudzały między innymi piękne storczyki. Dzieci miały okazję podziwiać żywe ptaki, motyle i ryby w akwariach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Motyle świata”.  


więcej...

 


Pierwszaki zwiedzają Radio Merkury

   11 lutego klasa 1b   zwiedziła  siedzibę Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu, "Radio Merkury" .Zwiedzanie mali uczniowie rozpoczęli od holu, w którym zaaranżowana jest wystawa archiwalnych zdjęć i odbiorników radiowych sprzed prawie stu lat. Potem  udali się do działu transmisji, który zajmuje się techniczną stroną przekazów "na żywo z terenu", w tym popularnymi transmisjami meczów piłkarskich Lecha Poznań. Dzieci zobaczyły profesjonalne urządzenia, a potem, z  odrobiną niepewności, czy nie będą  przeszkadzać, uchyliły drzwi studia nagrań - królestwa jednego z najlepszych polskich realizatorów dźwięku, Joachima Krukowskiego. W kolejnym pomieszczeniu, studiu imienia Krzysztofa Komedy, największym studiu poznańskiego radia, można było zobaczyć koncertowy, bardzo cenny fortepian. O następnym studiu, nazywanym "dwójką", dzieci dowiedziały się, że służy dziennikarzom do nagrań wywiadów i audycji. Pierwsze piętro radia to pokoje dziennikarzy. W większości trwała gorączkowa praca, więc swoją wizytę pierwszoklasiści  ograniczyli do pozdrowień i wymiany kilku zdań na temat pracy radiowca. Centralnym pomieszczeniem tego piętra jest "rozdzielnia", czyli pokój, w którym elektroniczna aparatura rozdziela wszystko, co dzieje się przed mikrofonami rozgłośni. Tam dzieci zobaczyły sprzęt, który już nie jest wykorzystywany, a przede wszystkim legendarną, radiową taśmę, która bardzo lubi rozsypywać i rozwijać się w rękach w najbardziej nieodpowiednich momentach. Najciekawiej było jednak na piętrze trzecim, tak zwanym "emisyjnym", z którego nadawany jest program na całą Wielkopolskę.  Najpierw można było zobaczyć  reżyserkę, a potem prowadzący program "Babie Lato": Kalina Olejniczak i Sławomir Bajew zaprosili  dzieci do studia! Zapaliło się czerwone światełko i już można było coś powiedzieć do słuchaczy. Trzeba przyznać, że trudno tak nagle powiedzieć coś do tysięcy ludzi. Na odwagę zdobyła się nasza koleżanka Wiktoria Stefaniak, która pozdrowiła wszystkich słuchaczy. Potem można było zobaczyć, już z reżyserki, panią Aleksandrę Włodarczyk, która prowadziła serwis informacyjny, a w redakcji informacji  - jak się montuje audycje. To była niezwykła wycieczka!


więcej...

 Klasa 1b na szlaku  Szopek Betlejemskich


więcej...

 


Pierwsze wyjście do muzeum klasy 1a  

  W dniu 14 stycznia  klasa 1a uczestniczyła w lekcji w muzeum. Dzieci podziawiały wspaniałe dzieła sztuki oraz brały  udział w zajęciach plastycznych.


więcej...   


 Noc Biologów 2015

        W piątek 9 stycznia po raz kolejny w kilkunastu ośrodkach akademickich Polski zostało zorganizowane przedsięwzięcie pod wspólnym hasłem „Noc Biologów”. Myślą przewodnią tegorocznej, czwartej edycji było hasło „Światło w ciemnościach”. Oczywiście nas na Uniwersytecie im. A . Mickiewicza nie mogło zabraknąć, gdyż nasi uczniowie zawsze chętnie uczestniczą w imprezach naukowych. Wzięliśmy udział w niesamowitej podróży po świecie dźwięków wydawanych przez różne płazy. Spotkaliśmy się oko w oko z żabami, wężami, jaszczurkami. Niektórzy przemogli swój wielki strach przed wężami i wzięli je do ręki. Natomiast podczas warsztatów „Światło rozświetlające ciemność” mogliśmy wykazać się kreatywnością i

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641