SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

LINK DO NASTĘPNYCH LAT... 

 

 

ROK SZKOLNY 2016/17

 

POCIĄGIEM DO TORUNIA...

 W poniedziałek 19. czerwca bladym świtem, bo już o 5:30, uczniowie klas trzecich rozpoczęli wycieczkę do Torunia. Dla wielu z nich była to pierwsza podróż, w którą udali się pociągiem. W Domu Legend mali podróżnicy wysłuchali opowieści o toruńskich flisakach, krzywej wieży oraz o powstaniu miasta Toruń. U Toruńskich Partaczy mieli okazję poznać i powąchać przyprawy, których dodaje się do pierników. Upiekli też swoje pierniki korzystając z przepięknych foremek. Obiecaną niespodzianką okazał się rejs stateczkiem po Wiśle, która w porównaniu z poznańską Wartą wydała się wszystkim „wielką rzeką”. Nie zabrakło wycieczki po przepięknych toruńskich uliczkach oraz urokliwym rynku. Wyjazd nie mógłby się także odbyć bez zakupu pamiątek z Torunia, czyli pierników, figurek, magnesów i wielu innych drobiazgów, niekoniecznie z Toruniem związanych. Wieczorem zadowoleni, choć bardzo zmęczeni, wróciliśmy pod skrzydła stęsknionych rodziców :) 

zobacz więcej....

Na warsztatach kulinarnych w Tivoli - wycieczka klasy VI B

 

więcej zdjęć...

Wycieczka na Ostrów Tumski w ramach projektu "Mali Odkrywcy".
Klasy 1a oraz 1b zwiedziły Katedrę i Bramę Poznania oraz poznali historię miasta Poznania.

 

 

więcej zdjęć...

Fascynujący Świat Roślin 2017 w Arboretum Kórnickim

Trwa międzynarodowa akcja „Fascynujący Świat Roślin 2017”. W czwartek 18 maja uczniowie klas piątych wybrali się na zajęcia do Arboretum Kórnickiego. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się co oznaczają słowa: dendrologia (nauka zajmująca się badaniem drzew i krzewów) i arboretum (miejsce, w którym kolekcjonuje się i prowadzi badania nad drzewami i krzewami). Jednakże największym przeżyciem, zwłaszcza dla naszych zmysłów wzroku i węchu był widok i zapach kwitnących magnolii, azalii, różaneczników, a także lilaków. Zobaczyliśmy i wąchaliśmy nie tylko kwiaty, ale również liście i pędy, a później bawiliśmy się w dendrologiczną zgadywankę próbując rozróżnić rośliny tylko po zapachu. Zachęcamy wszystkich gorąco do odwiedzin Arboretum 20-21 maja – będą to „Dni Lilaków, Azalii i Różaneczników”. Widok i zapachy są naprawdę niesamowite.

 

więcej zdjęć...

SPEKTAKL Z PIOSENKAMI

 Uczniowie klas 4, 5 i 6 naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne „Dynastia Miziołków”. Sztukę w interpretacji zespołu Teatru Współczesnego z Krakowa młodzież obejrzała w poznańskim Multikinie.

Spektakl, według adaptacji powieści pod tym samym tytułem, opowiada perypetie chłopca zwanego Miziołkiem, jego rodziny i przyjaciół. Historia dwunastolatka, relacje z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami przedstawione w formie pamiętnika ujęły dzieci swoją bezpośredniością i zabawną treścią.

więcej zdjęć...

WYCIECZKA DO CZAPLINKA

Dnia 10 maja klasy Va  i VIa wyjechały na wycieczkę do Czaplinka. Pierwszego dnia przywitał nas deszcz, ale to nie przeszkodziło stawiać pierwszych kroków w sztuce samoobrony oraz zmierzyć się z trudną umiejętnością strzelania z łuku. Dzień zakończył się tańcem w rytmie dyskotekowych przebojów.

Drugiego dnia wyjrzało słońce, więc wyruszyliśmy, aby zdobywać ściankę wspinaczkową, strzelać z wiatrówki lub cieszyć się wodą płynąc na rowerach wodnych. Tym razem zakończeniem dnia była biesiada przy ognisku.

Ostatni dzień pobytu był ciepły i słoneczny, tym bardziej smutno było myśleć o powrocie. Czas spędzony w Czaplinku przyniósł wiele radości, przypomniał, jak ważna  jest solidarność i życzliwość. Organizatorzy również zauważyli nasze dobre zachowanie i właściwą postawę.

 

Może również za rok zawitamy w Kusym Dworze w Czaplinku. 

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wyjazdu!

więcej zdjęć...

 

WYCIECZKA DO KOŚCIANA - PARK NENUFAR CLUB

"Z PIRATAMI DOOKOŁA ŚWIATA"

Piękna pogoda, moc atrakcji na świeżym powietrzu, tak można krótko opisać wycieczkę klas 1b i 2b do Nenufar Club.
Kiedy przyjechali do Kościana, przywitał ich kapitan piratów. Podróż rozpoczęli od wspólnej wyprawy na tratwie z piratami. Szukając na mapie wskazówek miejsca ukrycia skarbu, odwiedzili miniatury budowli świata, nieznany ląd i osadę Indian. Oczywiście ukryty skarb odnaleźli w wiosce Piratów. Nie ukrywając swojej radości z odnalezienia skarbu zatańczyli taniec zwycięstwa. Nie zabrakło również pysznych kiełbasek z ogniska i lodów na ochłodę w ten gorący dzień, a także zabaw na placu zabaw. To była super wycieczka! Zadowoleni i w dobrych humorach z medalami poszukiwaczy skarbu wrócili do szkoły.

 

więcej zdjęć...

KLASA 6B ZWIEDZA WIELKOPOLSKĘ

 

5 maja odwiedziliśmy Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu. Pogoda dopisała. Po kilku deszczowych dniach nareszcie wyjrzało słońce i mogliśmy podziwiać bogatą kolekcję unikatowych uli, wśród których znajdowały się ule figuralne, architektoniczne, skrzynkowe, słomiane, kadłubowe i kłodowe. A wszystko w malowniczym parku obsadzonym pięknym drzewostanem i licznymi miododajnymi roślinami.

Niemałą atrakcją było też zwiedzanie muzeum oraz udział w lekcji muzealnej, podczas której każdy samodzielnie wykonywał świece z pszczelego wosku przy użyciu foremek odlewniczych.

A co zapamiętaliśmy z wycieczki? Niemało! W przyjaznej atmosferze sprawdziliśmy się w quizie wiedzy. 

 

więcej zdjęć...

FESTIWAL MUZYKI I SZTUKI

To już kolejny Festiwal Nauki i Sztuki, w którym wzięliśmy udział. Tym razem klasa 5b pojechała na Uniwersytet Przyrodniczy – do Ogrodu Dendrologicznego. Uczniowie odbyli niezwykłą podróż ukazującą bogactwo i różnorodność flory gatunków drzew i krzewów występujących w naszej strefie klimatycznej. Zobaczyli gatunki chronione i rzadkie oraz niebezpieczne i trujące. Spróbowali grać na myśliwskim rogu, co okazało się trudnym zadaniem. Oczywiście nie zabrakło czasu na zabawę na zwalonych przez wichurę drzewach. Była to bardzo ciekawa wyprawa, połączona z lekcją przyrody w terenie.


więcej zdjęć....

 Wizyta w Muzeum Archeologicznym klas Ia i Ib

W ramach projektu "Mali odkrywcy" realizowanego dzięki zajęciom w Muzeum Archeologicznym tym razem przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne, w których żyły dinozaury.


więcej zdjęć...

KLASA 4B W  RADIU MERKURY

Zdjęcie z popularnym zespołem, występ na żywo przed mikrofonem, pomoc w układaniu radiowej  playlisty, rozmowy z dziennikarzami i prezenterami i przyglądanie się ich pracy. Klasa IVb zodwiedziła Rozgłośnię Polskiego Radia w Poznaniu, „Radio Merkury” S.A.

Wycieczki po tej najstarszej i największej rozgłośni radiowej w Wielkopolsce zwykle rozpoczynają się w  holu tego zabytkowego gmachu. Tak było i tym razem. W otoczeniu reprodukcji zdjęć ilustrujących powstawanie radia nasi uczniowie wysłuchali krótkiej opowieści o jego historii. O tym, że powstało ze zbiórki społeczeństwa Wielkopolski spragnionego własnej rozgłośni radiowej, propagującej odradzającą się po latach zaborów polską kulturę, sztukę, muzykę i sport; mówiącej o problemach Polski i Polaków w naszym regionie. Niespodziewanym akcentem tej części wycieczki było spotkanie z muzykami zyskującego coraz większą popularność zespołu „Ogień” z Kościana, podkreślającymi wkład Radia Merkury w nadanie przyśpieszenia ich karierze. Można bez przesady powiedzieć, że Radio Merkury wylansowało grupę i jej piosenkę „Mary Jane”

  https://www.youtube.com/watch?v=gPVGS9oAEn4

Przesympatyczni muzycy bardzo chętnie sfotografowali się  z nami w największym studiu Radia Merkury noszącym imię znakomitego muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy, który przed laty był szefem muzycznym poznańskiego radia i w studiu tym nagrywał i ćwiczył ze swoim zespołem. Duże wrażenie zrobił na nas koncertowy fortepian Steinway pieczołowicie zabezpieczony przed uszkodzeniem i niszczącym działaniem czasu oraz pomieszczenie reżyserskie studia, gdzie poznaliśmy tajniki realizacji programu radiowego. Nie mniej ciekawie było w imponującym studiu nagraniowym radia, którego niepodzielnym królem jest jeden z najlepszych polskich realizatorów dźwięku pan Joachim Krukowski. Opowiedział on nam o tym jak ustawia się nagrania instrumentów i wokalistów, by osiągnąć najlepsze brzmienie piosenek i utworów muzycznych. W sąsiednim Dziale Transmisji dowiedzieliśmy się ile kabli, mikrofonów i walizek innego sprzętu trzeba zabrać ze sobą przygotowując transmisję meczu Lecha Poznań.

Na pierwszym piętrze radia rozmieszczone są pokoje dziennikarzy. W redakcji muzycznej zastaliśmy jej szefa, pana Marcina Żyskiego, który opowiedział nam o tym jak układa się listę piosenek, które następnego dnia można będzie usłyszeć w radiu. Pan Marcin pozwolił nam nawet zaprogramować utwór, który emitowany był w czwartek 13 kwietnia o godzinie 05.05. Była to…”Mary Jane” zespołu „Ogień”.  Na tym samym piętrze radia odwiedziliśmy pomieszczenie Rozdzielni, gdzie zbiegają się wszystkie radiowe kable, by stąd wysłać sygnał do nadajnika.

Najwięcej emocji towarzyszyło nam na piętrze trzecim, nazywamy w radiu „emisyjnym”. To tam mieści się studio, z którego realizowany jest przez całą dobę, 365 dni w roku, program radia Merkury. Dzięki uprzejmości realizatora dźwięku pana Krzysztofa Jankowskiego mogliśmy popatrzeć przez szybę oddzielającą reżyserkę od studia na pracę prowadzącego program prezentera pana Sławomira Bajewa, którego głos zna chyba każdy wielkopolanin. Pan Sławek zaprosił nas do studia, a nawet przeprowadził z nami krótką rozmowę na żywo. Mogliśmy się przekonać czym jest trema przed mikrofonem, ale udało nam się przekazać pozdrowienia wszystkim uczniom naszej szkoły. Na tym piętrze odwiedziliśmy jeszcze redakcję informacji, w której pokazano nam skąd biorą się „newsy” i jak się montuje nagrane wypowiedzi.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem przy stole, przy którym odbywają się codzienne narady zespołu dziennikarskiego Radia Merkury.


zobacz zdjęcia...

 

 

        WYJŚCIE NA WARSZTATY TEATR SHOW

 

        Uczniowie klas 0 - III oraz IV - VI wzięli udział w warsztatach, które ukazały kulisy powstawania teledysku. Mało tego, niektórzy mogli na żywo uczestniczyć w kręceniu takiego teledysku. 

zobacz zdjęcia...

Co opowie nam pisanka?

W ramach projektu "Mali odkrywcy" realizowanego we współpracy z Muzeum Archeologicznym klasy 1a oraz 1 b uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych "Pisanki z całego świata".

 


więcej zdjęć...

W TEATRZE MUZYCZNYM

Klasa 6b 17 marca odwiedziła Teatr Muzyczny w Poznaniu. Uczniowie mogli przypomnieć sobie historię Ani z Zielonego Wzgórza w wersji musicalowej. Muzyczna opowieść pełna przygód, radości i rozterek najsłynniejszej literackiej Ani przypadła do gustu naszym młodym widzom.

 

więcej zdjęć...

Wyjście klasy 2C do Teatru Animacji - "Odlot"


więcej zdjęć...

 

 

Na "Lekcji w Kinie"

Uczniowie naszej szkoły co roku uczestniczą w „Lekcji w Kinie” – projekcie przygotowanym przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. 
Tym razem, 3 marca w Multikinie 51, uczniowie klas IV – VI wzięli udział w lekcji „Magia kina”, podczas której:
• poznali najważniejsze etapy tworzenia filmu
• odkryli, które z kultowych scen filmowych były improwizowane
• poznali kulisy tworzenia najsłynniejszych filmów
• dowiedzieli się w jaki sposób najmniejszy element filmowego obrazu tworzy magię kina.
Po ciekawej lekcji z zakresu edukacji medialnej młodzi widzowie obejrzeli film „Tom i Huck” na motywach powieści Marka Twaina.

 

więcej zdjęć...

Wyjście klasy 1b na przedstawienie teatralne pt: "Jaś i Małgosia"


 

więcej zdjęć...

Teatr Animacji - wyjście klasy 1a

 


więcej zdjęć...

Wyjście oddziału przedszkolnego 0a do  Muzeum Archeologicznego 

więcej zdjęć...

NA SPEKTAKLU TEATRALNYM…

               19 stycznia uczniowie klas VI mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny „Pan Twardowski” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Któż nie zna Twardowskiego? To znana postać z baśni i z legend, która zaprzedała duszę diabłu  w zamian za mądrość i znajomość magii.

   Losy tego legendarnego bohatera inspirowały wielu twórców, a zaprezentowany spektakl opierał się przede wszystkim na powieści J. I. Kraszewskiego „Mistrz Twardowski”. Trafny dobór aktorów, niezwykła scenografia, ciekawa charakteryzacja i kostiumy stworzyły naprawdę piękne przedstawienie. Szóstoklasiści dostrzegli również, że historia o Panu Twardowskim oraz poruszane problemy są, dla młodego i starszego widza, wciąż aktualne. Bo czy warto, tak jak Twardowski, osiągnąć cel w zamian za potępienie? Każdy ma prawo do swojej odpowiedzi.

zobacz  zdjęcia....

 

 

WYJŚCIE NA MAKIETĘ DAWNEGO POZNANIA
Klasa 4a razem z klasą 5b i wychowawcami wybrała się w okolice Starego Rynku aby obejrzeć Makietę dawnego Poznania-miniaturowego dawnego Poznania.

więcej zdjęć...

 

Wizyta w Centrum Stomatologii uczniów oddziału przedszkolnego Oa. Uczymy się jak dbać o higienę jamy ustnej.

 

więcej zdjęć...

Wyjście do Przedszkola nr 78, na "Zimowym koncercie" - grupa 0A

 

więcej zdjęć...

 Zapachniało Bożym Narodzeniem!

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia jest dla wszystkich uczniów, niewątpliwie, przyjemny nie tylko ze względu na zbliżający się odpoczynek od szkolnych obowiązków. To również wyczekiwany czas zakupu prezentów, czas wystaw, jarmarków i kiermaszów.
Świąteczna atmosfera udzieliła się uczniom klasy 6b, którzy 20 grudnia obejrzeli w Muzeum Etnograficznym pokonkursową wystawę szopek bożonarodzeniowych pt "Żłóbek Wielkopolski 2016". Młodym autorom prac i ich opiekunom nie zabrakło fantazji. Szopki bożonarodzeniowe zachwyciły i kształtem, i różnorodnością zastosowanych materiałów. Zgłoszone prace oceniało profesjonalne jury. Ostatnim przewidzianym wyróżnieniem będzie nagroda zwiedzających, do której włączyli się uczniowie 6b, typując swoich faworytów.

więcej zdjęć...

NA LODOWISKU
Uczniowie klasy IVa wraz z klasą VIa i opiekunami wybrali się na łyżwy na lodowisko Malta. Zabawa była świetna.

 

więcej zdjęć...

 

Wycieczka Zespołu wokalno-instrumentalnego do Akademii Muzycznej

W środę 14 grudnia byliśmy w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, w której studiowała pani Magdalena Walkowiak - nasza nauczycielka muzyka. Spotkaliśmy studenta, który budował instrumenty strunowe i smyczkowe np. skrzypce. Również śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach kolędę, którą na końcu zwiedzania i nauki przedstawiliśmy innym szkołom i studentom. Do naszego zespołu należała kolęda ,,Przybieżeli do Betlejem’’. Każda szkoła miała inną. Uczyliśmy się również grać na ukulele, czyli na małej czterostrunowej gitarze. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy. Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się dużo nowych informacji o muzyce i instrumentach strunowych i smyczkowych.


(notatkę przygotowała Klaudia Szymkowiak kl. Va)

 

 

więcej zdjęć...

 

"Magia Świąt" - wycieczka klasy 1b oraz 1a i 2c

Przed Świętami Bożego Narodzenia wybraliśmy się do Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Na warsztatach edukacyjnych poznaliśmy bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Malowaliśmy bombki, śpiewaliśmy kolędy, ozdabialiśmy gwiazdę. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy świątecznych opowiadań Gwiazdora, który nas powitał i poczęstował słodkim upominkiem. Obejrzeliśmy pokaz robienia świec o miodowym zapachu. Na pamiątkę zabraliśmy samodzielnie pomalowaną bombkę. Teraz czekamy już tylko na święta.

 

więcej zdjęć...

Słodkie czary mary - oddział przedszkolny robi słodkie, świąteczne choinki w Manufakturze lizaków.

 

więcej zdjęć...

W fabryce bombek - wycieczka klasy I a

Bajeczne, błyszczące , mieniące się różnymi kolorami - tak wyglądały nasze bombki, które sami ozdabialiśmy. Wizyta w fabryce bombek w Gnieźnie była dla nas wielką przyjemnością i wprowadziła nas w świąteczny nastrój.


więcej zdjęć...

 

 

  MAGIA KINA

Uczniowie klas sportowych uczestniczyli w lekcji w kinie zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. Podczas bardzo ciekawych zajęć dowiedzieliśmy się jakie ważne elementy składają się na stworzenie filmu i jego efektów. Młodzi kinomani jak zwykle świetnie odpowiadali na pytania, które dotyczyły obrazu, dźwięku, aktorów, montażu, scenografii itp. Po lekcji w skupieniu obejrzeliśmy film pt.” Tom i Huck”

więcej zdjęć...

 Sezon łyżwiarski rozpoczęty.
Uczniowie uczęszczający do klasy sportowej już po raz trzeci rozpoczęli doskonalenie nauki jazdy na łyżwach. Umiejętności te pod okiem instruktorów mogą podnosić na lodowisku Malta. Dopiero pierwsze zajęcia za nami a na lodzie było tylko kilka upadków a przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy. Czekamy więc na efekty do końca sezonu zimowego.

 

więcej zdjęć...

Blubry w 6D - jesteśmy w starym Poznaniu, słuchamy legend i gwary poznańskiej - wyjście oddziału przedszkolnego "0" A

więcej zdjęć...

 

Wycieczka do Teatru Animacji oddziału przedszkolnego "0" B i "0" A

 

więcej zdjęć...

Wyjście do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Laboratorium Wyobraźni klasy IA i IB

 Laboratorium Wyobraźni to interaktywna nauka poprzez zabawę. Podczas zwiedzania wystawy odkrywaliśmy niezwykły świat biologii, fizyki i chemii. Obserwowaliśmy różne zabawy związane ze światłem np.: jak działa aparat fotograficzny. W prawdziwym laboratorium przeprowadzaliśmy ciekawe eksperymenty, poznaliśmy właściwości wody, sody, drożdży – jak można wyczarować potwora z morskiej piany. Uczestniczyliśmy też w lekcji multimedialnej bawiąc się tablicą interaktywną. Wizyta w laboratorium rozbudziła naszą ciekawość świata, wyobraźnię, a także zainteresowała różnymi naukami techniki.

 


więcej zdjęć...

Jesień w Ogrodzie Botanicznym - wyjście klasy 2 A

Udaliśmy się na wycieczkę, do Ogrodu Botanicznego, by poznać tajniki przyrody. Uczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew rosnących w naszym kraju. Ogród Botaniczny odsłonił przed nami wszystkie kolory jesieni. Wspaniale było wędrować alejkami pośród kwiatów i bajecznie kolorowych drzew. Teraz już wiemy, czym różni się klon zwyczajny od klonu polnego? Na długo zapamiętamy grujecznik japoński, który pachniał pieczonym ciastem lub watą cukrową. Jako trofeum z wyprawy przywieźliśmy ciekawe liście i owoce. 

 


zobacz zdjęcia...

 

Warsztaty w Teatrze Wielkim klasy 3A

"Podobał mi się taniec rosyjski." 
Julia

"Podobał mi się smok." 
Oskar

"Dowiedzieliśmy się, że osoba, która wywołuje aktorów na scenę to inspicjent."
Hubert K.

Warsztaty zatytułowane „Baletowa podróż po teatrze” zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy teatr od kulis, spotkaliśmy się z artystami. Dowiedzieliśmy się, że sukienka baletnicy to paczka oraz nauczyliśmy się odróżniać baleriny od puent.

 

 
 
 

 

 

Wizyta w Sądzie Okręgowym klasy 3A
Dzięki uprzejmości mamy Czarka odwiedziliśmy Sąd Okręgowy w Poznaniu. Pan sędzia opowiedział nam o swojej pracy i zaprezentował swój strój. Każdy z nas mógł poczuć się jak sędzia siedząc za stołem sędziowskim. Najbardziej podobało nam się uderzanie młotkiem, choć okazało się, że sędziowie nie używają go zbyt często. Odwiedziliśmy także archiwum, biuro podawcze oraz miejsce, w którym można zapoznać się z dokumentacją. Dziękujemy Pani Agnieszce, która cierpliwie odpowiadała na wszystkie nasze pytania.  
 
  
 

 

 

 Tydzień Pielęgniarza w Starym Zoo
W ramach Tygodnia Pielęgniarza klasa 3A spotkała się z opiekunami zwierząt w Starym Zoo. Opowiedzieli o swojej pracy oraz o swoich podopiecznych. Najbardziej uczniom podobało się w pawilonie płazów i gadów, gdzie mogli dotknąć węża. 
 
 
 

 

 

PIĘKNA I BESTIA 

Dnia 27 października klasa 3B wybrała się na przedstawienie pt: " Piękna i Bestia". Mając chwilę czasu przed spektaklem, spędzili go w parku. Gra aktorów zachwyciła dzieci. Scenografia była przepiękna. Wszystkim bardzo podobał się spektakl. Bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.

 

 

więcej zdjęć...

Wycieczka 0 "B" do ZOO na lekcję z pielęgniarzem

 

więcej zdjęć...

W Parku Orientacji Przestrzennej

Uczniowie klasy 6b uczestniczyli w wycieczce do Parku Orientacji Przestrzennej, czyli ogrodu wielu zmysłów, znajdującego się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Służy on nie tylko zabawie, ale przede wszystkim edukacji osób z dysfunkcją wzroku. Zainstalowane tam urządzenia i zastosowane rozwiązania architektoniczne pomagają niewidzącym i słabowidzącym w nauce orientacji przestrzennej. O ogrodzie ciekawie opowiadał uczniom Pan Michał Wasążnik – administrator parku, który oprowadził grupę po wielu ciekawych miejscach.

 więcej zdjęć...

 

Wycieczka do Szreniawy KLASY 2B


Stacja kolejowa - odpowiedni peron - bilety - pociąg. Tak zaczęła się nasza wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Emocje towarzyszyły nam od samego początku ponieważ pierwszy raz udaliśmy się na wycieczkę pociągiem. A na miejscu czekały na nas zwierzęta gospodarcze, warsztaty pt. "Jesień na wsi" oraz przejazd bryczką. Mało kto z nas wiedział jak wyglądały dawniej prace na polu, jak robiło się powidła czy kisiło kapustę. Była to bardzo ważna lekcja historii rolnictwa.

więcej zdjęć...

 

NOC NAUKOWCÓW 2016

      Noc Naukowców to impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Po raz pierwszy została zorganizowana w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Natomiast w Polsce odbywa się po raz dziesiąty. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i zachęcić dzieci i młodzież do podejmowania kariery naukowej. My jak co roku uczestniczyliśmy w imprezie na Politechnice Poznańskiej. Podczas pokazu „Fizyka Water Show” naukowcy pokazali nam zjawiska związane z wodą i jej wpływem na nasze życie. Zobaczyliśmy co może pływać w pionie, jak "rozciągnąć" wodę i stworzyć "antybańkę", jak powstają i działają wiry wodne. Jak zwykle było bardzo ciekawie, dzięki prowadzącemu pokazy, niezwykle charyzmatycznemu fizykowi. Będziemy z niecierpliwością czekać na następne tego typu imprezy.
 

więcej zdjęć...

Rok szkolny 2015/16

"CZAPLINKOWY ZAWRÓT GŁOWY" - KLASA 6A NA ZIELONEJ SZKOLE W CZAPLINKU

     Uczniowie klasy 6a postanowili aktywnie zakończyć edukację w SP 45. Wybraliśmy się na Zieloną Szkołę w Czaplinku. Nie żałujemy! A dlaczego? Bo było przefantastycznie. Zaliczyliśmy rowery wodne, kajaki, wspinaczkę na ścianę oraz niebezpieczne wspinanie się na skrzynki z asekuracją linową. Świetnie bawiliśmy się także strzelaniem z wiatrówki i z łuku. Użyliśmy słonecznej kąpieli w jeziorze Drawskim. Przygodę w Czaplinku zakończyliśmy paintbolowym torem przeszkód w hardcorowych warunkach. Bogaty program nie przeszkodził nam w obejrzeniu meczu Polska-Niemcy, na którym solidarnie kibicowaliśmy naszym zawodnikom wspólnie z innymi uczestnikami. A cała nasza przygoda odbywała się pod okiem doświadczonej, wyjątkowej, super przyjaznej kadry instruktorskiej. 
Polecamy Kusy Dwór w Czaplinku, a dla tych którzy lubią dobrze zjeść „szwedzki stół” na śniadanie i kolację, a na obiad regionalną kuchnię polską. 
Zdecydowaliśmy, że powrócimy do Czaplinka za 10 lat i ponownie przeżyjemy tą wspaniałą przygodę survivalową.

 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641