SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

Rok szkolny 2014/15

 

                                        Wizyta w Ogrodzie Botanicznym

Nasza szkoła jako jedna z czterech poznańskich szkół dostała się do edukacyjnego projektu „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce”. Szkołę reprezentuje klasa 4 b. Uczniowie będą uczestniczyć w 6 bezpłatnych warsztatach w Ogrodzie Botanicznym oraz w Muzeum Instrumentów. Na warsztatach dzieci min. dowiedzą się, jakie dźwięki wydają różne gatunki i części roślin. Pod okiem zawodowego lutnika będą projektować i budować instrumenty muzyczne. Spróbują swoich sił w profesjonalnym studiu nagrań. A na zakończenie projektu odbędzie się koncert i happening pokazujący dokonania dzieci. Pierwsze warsztaty „W poszukiwaniu dźwięku w przyrodzie” odbyły się w Ogrodzie Botanicznym.  Uczniowie w sali konferencyjnej próbowali odpowiedzieć na pytanie -z czym kojarzy się dźwięk i cisza? Następnie w plenerze podczas różnych zabaw poszukiwali dźwięków.  Dzięki słonecznej pogodzie i wspaniałej atmosferze zajęcia były udane.


więcej zdjęć...

 

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Tym razem wybraliśmy się na warsztaty do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Warto tu dodać, że muzeum w Poznaniu to jedyne w Polsce tego typu, a jego kolekcja jest jedną z największych w Europie. Powitała nas Pani przewodnik i zaprosiła do świata muzyki. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od wysłuchania melodii granych na pozytywkach, katarynce i szafie grającej. Następnie obejrzeliśmy kolekcje instrumentów dętych, strunowych i klawiszowych. Naszą uwagę zwróciły instrumenty ludowe: polskie, europejskie i te z odległych zakątków świata. Widzieliśmy fortepian, na którym grywał Fryderyk Chopin. W każdej sali zwracaliśmy uwagę na materiały z jakich są wykonane instrumenty. Na zakończenie wizyty w sali koncertowej podsumowaliśmy zdobytą wiedzę.


więcej zdjęć...

 


                                                           Pełna wrażeń wizyta w Starym Zoo

Dnia 20. kwietnia klasa 1a wybrała się na zajęcia do Starego Zoo. Lekcja "Zwierzaki naszego zoo", w której uczestniczyły pierwszaki była nie tylko bardzo pouczająca, ale również pełna wrażeń. Każdy mógł dotknąć jaszczurki, węża oraz królika. Pani prowadząca zajęcia opowiedziała  wiele ciekawostek na temat zwierząt. Dzieci odwiedziły również Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych, gdzie zobaczyły przeróżne jaszczurki, węże, ryby, krokodyle. Wrażenie zrobiły na nich Warany z Komodo, nazywane także smokami. Na wybiegach można było zobaczyć osły, kucyki, alpaki , nie zabrakło też gibonów i koczkodanów.


więcej zdjęć...

 


Z wizytą na Wyspie Wieloryba   

   Uczniowie klasy 5a odwiedzili centrum handlowe King Cross Marcelin, w którym mieści się Wyspa Wieloryba – Centrum zabaw i edukacji. Naszym celem były warsztaty „Mały Naukowiec” czyli fizyka i chemia na wesoło. Jak działa poduszkowiec? Czy woda może płynąć pod górkę? Co to jest tarcie? Jak zrobić jajko, które przetrwa upadek z 5 metrów? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się na Wyspie Wieloryba. Nie zabrakło konkursów i wspólnych zabaw. Kiedy odkryliśmy tajemnice otaczającego nas świata, mogliśmy wyszaleć się podczas zabawy na głównym placu wyspy. 
 

więcej zdjęć z wizyty na Wyspie Wieloryba...

 


Koło Poznańczyków na wystawie
„Nocny Poznań w blasku neonów”
 

„Nocny Poznań w blasku neonów” to tytuł niecodziennej wystawy prezentowanej  w Muzeum Narodowym przy Alejach Marcinkowskiego, którą odwiedzili członkowie Koła Poznańczyków.Neony podbiły Europę i Amerykę równo sto lat temu, a w Poznaniu po raz pierwszy pojawiły się na placu Wolności w 1929 roku. Jednak dopiero lata 60 XX w. okazały się złotym czasem dla świetlnych napisów w naszym mieście. Na wystawie oprócz oryginalnych instalacji świetlnych można zobaczyć retrospektywne zdjęcia przedstawiające ulice Poznania tonące w ich blasku. W tę sentymentalną podróż można udać się do 7 czerwca br.


więcej zdjęć z wystawy...


Przedświąteczna wycieczka do Muzeum Etnograficznego 

W sobotę 28 marca br grupa uczniów z kółka " Historia i sztuka w naszym mieście" odwiedziła Muzeum Etnograficzne i przy dźwiękach afrykańskiej muzyki wykonywała świąteczne ozdoby. 
 

 

 

Wycieczka do Palmiarni

W czwartek 19 marca klasa IIa wybrała się na wycieczkę do Palmiarni. Uczniowie poznali rośliny z różnych stref klimatycznych. Zachwyt wzbudzały między innymi piękne storczyki. Dzieci miały okazję podziwiać żywe ptaki, motyle i ryby w akwariach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Motyle świata”.  


więcej...

 


Pierwszaki zwiedzają Radio Merkury

   11 lutego klasa 1b   zwiedziła  siedzibę Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu, "Radio Merkury" .Zwiedzanie mali uczniowie rozpoczęli od holu, w którym zaaranżowana jest wystawa archiwalnych zdjęć i odbiorników radiowych sprzed prawie stu lat. Potem  udali się do działu transmisji, który zajmuje się techniczną stroną przekazów "na żywo z terenu", w tym popularnymi transmisjami meczów piłkarskich Lecha Poznań. Dzieci zobaczyły profesjonalne urządzenia, a potem, z  odrobiną niepewności, czy nie będą  przeszkadzać, uchyliły drzwi studia nagrań - królestwa jednego z najlepszych polskich realizatorów dźwięku, Joachima Krukowskiego. W kolejnym pomieszczeniu, studiu imienia Krzysztofa Komedy, największym studiu poznańskiego radia, można było zobaczyć koncertowy, bardzo cenny fortepian. O następnym studiu, nazywanym "dwójką", dzieci dowiedziały się, że służy dziennikarzom do nagrań wywiadów i audycji. Pierwsze piętro radia to pokoje dziennikarzy. W większości trwała gorączkowa praca, więc swoją wizytę pierwszoklasiści  ograniczyli do pozdrowień i wymiany kilku zdań na temat pracy radiowca. Centralnym pomieszczeniem tego piętra jest "rozdzielnia", czyli pokój, w którym elektroniczna aparatura rozdziela wszystko, co dzieje się przed mikrofonami rozgłośni. Tam dzieci zobaczyły sprzęt, który już nie jest wykorzystywany, a przede wszystkim legendarną, radiową taśmę, która bardzo lubi rozsypywać i rozwijać się w rękach w najbardziej nieodpowiednich momentach. Najciekawiej było jednak na piętrze trzecim, tak zwanym "emisyjnym", z którego nadawany jest program na całą Wielkopolskę.  Najpierw można było zobaczyć  reżyserkę, a potem prowadzący program "Babie Lato": Kalina Olejniczak i Sławomir Bajew zaprosili  dzieci do studia! Zapaliło się czerwone światełko i już można było coś powiedzieć do słuchaczy. Trzeba przyznać, że trudno tak nagle powiedzieć coś do tysięcy ludzi. Na odwagę zdobyła się nasza koleżanka Wiktoria Stefaniak, która pozdrowiła wszystkich słuchaczy. Potem można było zobaczyć, już z reżyserki, panią Aleksandrę Włodarczyk, która prowadziła serwis informacyjny, a w redakcji informacji  - jak się montuje audycje. To była niezwykła wycieczka!


więcej...

 Klasa 1b na szlaku  Szopek Betlejemskich


więcej...

 


Pierwsze wyjście do muzeum klasy 1a  

  W dniu 14 stycznia  klasa 1a uczestniczyła w lekcji w muzeum. Dzieci podziawiały wspaniałe dzieła sztuki oraz brały  udział w zajęciach plastycznych.


więcej...   


 Noc Biologów 2015

        W piątek 9 stycznia po raz kolejny w kilkunastu ośrodkach akademickich Polski zostało zorganizowane przedsięwzięcie pod wspólnym hasłem „Noc Biologów”. Myślą przewodnią tegorocznej, czwartej edycji było hasło „Światło w ciemnościach”. Oczywiście nas na Uniwersytecie im. A . Mickiewicza nie mogło zabraknąć, gdyż nasi uczniowie zawsze chętnie uczestniczą w imprezach naukowych. Wzięliśmy udział w niesamowitej podróży po świecie dźwięków wydawanych przez różne płazy. Spotkaliśmy się oko w oko z żabami, wężami, jaszczurkami. Niektórzy przemogli swój wielki strach przed wężami i wzięli je do ręki. Natomiast podczas warsztatów „Światło rozświetlające ciemność” mogliśmy wykazać się kreatywnością i tworzyliśmy podwodne stwory świecące w ciemnościach. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać do wiosny na następne spotkanie z naukowcami i studentami, czyli na „Festiwal Nauki i Sztuki”.

 

więcej...

Monika Śliski, Dorota Nowicka


Cavaliada

   Uczniowie klas 5b i 6b mieli możliwość uczestniczenia we wspaniałej hippicznej imprezie jaką jest Cavaliada. Po raz kolejny to wyjątkowe wydarzenie zgromadziło w Poznaniu miłośników sportów jeździeckich i tak pięknych zwierząt jakimi są konie. Nasza młodzież mogła podziwiać mistrzów powozów konnych, pojeździć na kucykach, a nawet spróbować strzelać z łuku i upiec własne bułeczki.
Warto było poczuć tę wyjątkową więź, która łączy człowieka z koniem.

więcej...


Spotkanie z dobrym kinem !

Szansą na spotkanie z dobrym kinem jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który właśnie rozpoczął się w naszym mieście. Od wielu lat uczestniczymy w tym pięknym projekcie przybliżającym dzieciom wartościowy repertuar filmowy z całego świata.

Tym razem uczniowie klasy 4b oraz członkowie Koła poznańczyków i Koła teatralnego wraz z opiekunami wzięli udział w projekcji filmu „Cudowne dziecko” w reżyserii samego Jean-Pierre Jueneta.

W tajemnicy przed rodzicami 10- letni T.S. Spivet wyrusza w samotną podróż do Waszyngtonu, aby odebrać prestiżową nagrodę za wynalezienie perpetuum mobile. Historia o małym i wrażliwym geniuszu z amerykańskiej prowincji to mądry oraz inspirujący obraz podkreślający rolę rodziców i wartość rodziny.

32. Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino! potrwa do 7 grudnia. Niewątpliwie jest okazją do wspólnych rodzinnych wypraw.

więcej...

 


Trening klas szóstych w Klubie Sportowym „Sobieski”

W środę 12 listopada klasy szóste odwiedziły Klub Sportowy „Sobieski”. Klub ten bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Zapasy w każdej szkole”. My zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym programie i będziemy reprezentować nasze miasto podczas ogólnopolskiego turnieju, który odbędzie się 25 listopada w Żarach. Wizyta w klubie miała na celu pokaz konkurencji sportowych i trening, by wyłowić najlepszych uczniów, którzy będą uczestniczyć w turnieju.

więcej...


Lekcja w kinie

„Lekcja w kinie” na stałe wpisała się w repertuar naszej szkoły. Zgodnie z wieloletnią tradycją dnia 5.11.2014 r. klasy VI a i VI b z opiekunami p. Joanną Niebudek , p. Bożeną Sierańską i p. Barbarą Zonkó uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie „Lekcja w kinie”.
Multimedialne zajęcia prowadził zawodowy aktor, a odbywały się one w poznańskim multipleksie. Temat spotkania brzmiał: „Co na ekranie z książki zostanie?”
Uczniowie w bardzo atrakcyjny sposób poznali tajniki przekładu dzieł sztuki na język filmu. Dowiedzieli się jakie sposoby stosują reżyserzy i scenografowie, tworząc film na podstawie dzieła i jaka jest zasadnicza różnica między: adaptacją, a ekranizacją. Zwieńczeniem tych ciekawych zajęć była projekcja filmu wyreżyserowanego przez Kazimierza Tarnasa „Szatan z siódmej klasy” z 2006r., która stanowiła przykład omawianego zjawiska artystycznego.
Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia w doskonałym nastroju wrócili do szkoły, tym bardziej, że pogoda dopisała.

 

Barbara ZonkóTropiciele historii na zamku w Kórniku

W sobotę 18 października uczniowie należący do kółka " Historia i sztuka w naszym regionie" odwiedzili w kórnickim zamku Białą Damę...
 
 

 

Wyprawa klas pierwszych do Ogrodu Botanicznego

   Ciasteczkowe drzewo, palecznik chiński, mydlnica - to tylko niektóre gatunki roślin, jakie pierwszoklasiści spotkali w Ogrodzie Botanicznym podczas wycieczki. Dzieci podziwiały wspaniałe jesienne barwy, wysłuchały ciekawostek o roślinach z różnych zakątków świata, udało im się również spotkać wiewiórkę.


więcej...

 
 

Rok szkolny 2013/14


Odwiedziliśmy Rogalowe Muzeum Poznania


     26 czerwca uczniowie klasy VIa i VIb wybrali się do Rogalowego Muzeum Poznania przy ulicy Klasztornej 23. W pięknej renesansowej kamienicy wujek Biniu i Rogalowy Mistrz opowiadali o legendzie związanej ze świętomarcińskimi rogalami oraz o sposobie ich wypiekania. W okazałych budyniówkach (czapkach) wszyscy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu świętomarcińskich rogali po czym nastąpiła degustacja pysznych słodkości.


więcej ...
 

„Niezapomniana wizyta na okręcie”

    My - uczniowie klas IV zgodnie z tradycją naszej szkoły odwiedziliśmy patrona szkoły – Okręt Rzeczypospolitej Polskiej „POZNAŃ” w Świnoujściu.
    Na miejscu czekało Nas wiele atrakcji: zwiedzanie miasta, okrętu i portu wojennego, Fortu Gerharda, wejście na latarnię morską i pobyt nad Jeziorem Turkusowym.
   Ogromnym przeżyciem dla wszystkich było spanie na okręcie wojennym. Wieczorem na plaży, w Świnoujściu odbył się chrzest morski, po którym staliśmy się Wilkami Morskimi. W drodze powrotnej podziwialiśmy Bałtyk  z mola w Międzyzdrojach oraz odwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych.
    Zakończeniem wycieczki była lodowa niespodzianka dla wszystkich uczestników. Jesteśmy zgodni, że było wspaniale! Chętnie wrócimy!

 

więcej ...

Zadowoleni opiekunowie oraz uczniowie
 

 

Wycieczka do ZOO

   Klasa Vb odwiedziła poznańskie Nowe Zoo. Dzieci nie tylko zobaczyły z bliska zwierzęta z różnych kontynentów, ale także przemierzyły kilka kilometrów wyznaczonymi szlakami. Dopisała pogoda i dobry humor!


więcej...


 

 

Spotkanie z X Muzą

   12 czerwca 2014 roku uczniowie klas IV-VI wybrali się do Multikina na „Lekcję w kinie”. To ciekawe multimedialne zajęcia połączone z projekcją filmową. W tym ogólnopolskim projekcie uczestniczymy od wielu lat, ponieważ edukacja filmowa jest ważnym elementem kształcenia humanistycznego.

więcej...

 


                                                    Wycieczka do Traperskiej Osady w Bolechówku

      W środę 11 czerwca klasa Ia wybrała się na wycieczkę do Traperskiej Osady w Bolechówku. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji. Dzieci zwiedziły traperską wioskę i okolicę, rozpoznawały tropy leśnych zwierząt. Dużym przeżyciem było karmienie koni i strusi oraz spotkanie z psami rasy husky. Była zabawa i konkursy: wyścig w długich stopach, przeciąganie liny, spacer w szundach. Po wielu atrakcjach dzieci posiliły się smacznymi kiełbaskami z rusztu. Po zdaniu egzaminu na tytuł Młodych Traperów dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Pełni niezapomnianych wrażeń wracali do szkoły.


więcej...
 


                                                                               Wizyta w EMPIKU

  Uczniowie klas pierwszych wybrali się do EMPIKU przy ulicy Ratajczaka na warsztaty edukacyjne pt. „Przecinek i kropka”. Podczas warsztatów poznali historię pisma i druku. Dowiedzieli się jak powstają książki. Wykonali ilustrację do ulubionej bajki i rozwiązywali pełne humoru wierszowane zagadki. Zapoznali się z ofertą EMPIKU. Na zakończenie zajęć otrzymali Dyplom oraz książkę pt. „Książka, przecinek i kropka” Natalii Usenko. Dzieci przeżyły fantastyczną i odkrywczą wyprawę do świata książek. Poznały świat pełen magii i piękna.


więcej...
 


Odwiedziliśmy Bramę Poznania ICHOT.

30 maja piękna pogoda sprzyjała członkom Koła Poznańczyków, którzy tym razem zwiedzili nowe muzeum - Bramę Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). 


więcej ...

 


Wycieczka do Torunia

     W poniedziałek 12 maja 2014 klasy piąte pojechały na wycieczkę do Torunia. To miasto położone nad Wisłą jest znane z pierników, a najsłynniejszym jego mieszkańcem był ten, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię – czyli Mikołaj Kopernik. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy między innymi: Starówkę, Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Jana Ewangelisty. W kościele pokonaliśmy 198 schodów, żeby wejść na wieżę i podziwiać przepiękne widoki na Wisłę i miasto. Widoki te mogliśmy podziwiać również z perspektywy rzeki, bowiem jedną z atrakcji był rejs statkiem po Wiśle. Odwiedziliśmy także Orbitarium, gdzie znajdują się interaktywne stanowiska, dzięki którym można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zjawisk fizycznych zachodzących we Wszechświecie. Natomiast seans „Osiem planet” w Planetarium przybliżył nam tajemnice naszego układu słonecznego. Był to dzień pełen atrakcji i zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.


więcej ...

 


                                                           "STARA CHATA U KOWOLA" w Kluczewie

   12 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Kluczewa, by zobaczyć jak wygląda życie na wsi. Nasi „zerówkowicze” mieli okazję poznać ,,od kuchni" jak hoduje i pielęgnuje się zwierzęta w gospodarstwie, czym się żywią i w jakich warunkach żyją. Dzieci zobaczyły jak robi się masło i ser, a nawet poznali sposób przędzenia wełny. Mogły pobawić się ze zwierzątkami: króliczkami, kózkami , widziały jak doi się krowę i co jedzą świnki. Były też w prawdziwej kuźni, gdzie obserwowały jak z kawałka metalu powstaje podkowa. Wykutą podkowę dzieci dostały na pamiątkę, aby zawsze przynosiła im szczęście. Prawdziwą atrakcją była przejażdżka bryczką wśród malowniczych pól i łąk. A przede wszystkim dzieci mogły po prostu się wybiegać na świeżym powietrzu, poszaleć na hulajnogach i pobawić na placu zabaw. Na koniec czekała na nich prawdziwa uczta: pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Teraz mają o czym opowiadać rodzicom!


więcej...

 


Wycieczka do Muzeum Archeologicznego

    Cudze chwalicie, a swego nie znacie, czyli wędrówki po Europie - na zajęcia o takiej tematyce wybrała się klasa 3b. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Pani przewodniczka opowiedziała o kulturze starożytnej Grecji, olimpiadzie oraz bogach greckich. Na zajęciach  dzieci wykonywały maski, podobne do tych, jakie nosili aktorzy w antycznym teatrze. Miały także okazję pobawić się w projektantów starożytnych naczyń. Wykonały także egidę, czyli tarczę bogini Ateny.


więcej...
 


                                                                      Wycieczka do Palmiarni

   16 kwietnia klasa 5b wybrała się w niezwykłą podróż po odległych kontynentach, by móc podziwiać bogatą roślinność różnych stref klimatycznych.  Dzieci mogły zobaczyć również  Wystawę Wielkanocną, na której prezentowane były prace pana Piotra Mastalerza z UP Poznań. Na wystawie można było obejrzeć też  żywe kurczaki.


więcej...

 


 Klasa 5a wraz z przewodnikiem zwiedza Poznań


więcej...

 


     Z wizytą na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza – XVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

      W środę 9 kwietnia 2014 po raz kolejny wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki i Sztuki. Na Wydziale Biologii UAM uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach. Pierwszy to „Planety życia na planecie Ziemi”. Tutaj zapoznaliśmy się z drobnymi bezkręgowcami, między innymi: pchłami, kleszczami, roztoczami, zaleszczotkami. Większość z nich jest niewidoczna gołym okiem, dlatego oglądaliśmy je pod mikroskopem. Następne warsztaty - „Życie w kropli wody” wprowadziły nas w świat mieszkańców naszych jezior. Oglądając kroplę wody pod mikroskopem odkryliśmy jak dużo organizmów w niej żyje. Były to bardzo interesujące zajęcia i z niecierpliwością będziemy czekać na następny festiwal nauki.więcej ...


Monika Śliski, Dorota Nowicka


 Wycieczka po Poznaniu

    W czwartek 3 kwietnia klasa 5a zwiedzała nasze miasto. Przewodnik - pan Antek przybliżył uczestnikom wycieczki historię Poznania. Opowiedział wiele ciekawostek i legend związanych z katedrą, Chwaliszewem, ratuszem, koziołkami, kamieniczkami na Starym Rynku i zamkiem na Wzgórzu Przemysła.


więcej ...

 


Wycieczka do Poznańskiej Manufaktury Słodyczy „Słodkie Czary Mary”

   Na początku kwietnia klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Poznańskiej Manufaktury Słodyczy „Słodkie Czary Mary”. Na warsztatach połączonych z pokazem procesu produkcji słodkości dzieci poznały pracę cukiernika. Każdy samodzielnie wykonał dużego lizaka, którego zabrał do domu. W drodze powrotnej do szkoły zwiedziły Stary Rynek.


więcej...

 


Wizyta w Muzeum Etnograficznym


więcej ...

 


 
"Poznańskie Betlejem"

   Nasze "zeróweczki" odwiedziły poznański Stary Rynek w pięknej przedświątecznej odsłonie. Dzieci wrzuciły do specjalnej skrzynki przygotowane wcześniej listy do Świętego Mikołaja a nawet zaśpiewały zimową piosenkę przed radiowym mikrofonem.  To była bardzo udana wyprawa.
 
 

 
 
Wycieczka do Muzeum i Skansenu Pszczelarstwa w Swarzędzu.

     Przed świętami Bożego Narodzenia klasy Ia i Ib wybrały  się do Muzeum i Skansenu Pszczelarstwa w Swarzędzu. Na zajęciach pt. „Świąteczna pastorałka” uczniowie poznali bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Wykonali ozdoby choinkowe, malowali bombki. Obejrzeli „Jasełka” i śpiewali kolędy. Na pamiątkę otrzymali samodzielnie pomalowane bombki.
 
 

Wycieczka do Muzeum Instrumentów Muzycznych


więcej ...

 


Wycieczka do Muzeum Etnograficznego


więcej ...

 


Poznańczycy w Muzeum Historii Miasta Poznania


więcej ...

 


„Wędrujemy przez kontynenty” – wycieczka do Palmiarni
 

       W ramach projektu „Zrozumieć Świat” uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do Palmiarni. Podczas wędrówki przez poszczególne strefy klimatyczno-roślinne poznawaliśmy rosnące tam egzotyczne rośliny. W poszczególnych pawilonach, w celu analizy porównawczej, dokonaliśmy pomiarów temperatury, wilgotności, natężenia światła za pomocą interfejsów. Dodatkową atrakcją była dla nas wystawa owadów i innych stawonogów.


więcej ...

Opiekunowie projektu
 


Noc naukowców

     W dniu 27 września uczniowie klas szóstych - uczestnicy projektu "Zrozumieć Świat" skorzystali
z bogatej oferty zajęć zaproponowanych przez Politechnikę Poznańską w ramach Nocy Naukowców.
Dzieci chętnie przystąpiły do Konkursu Krzykaczy, w którym próbowały  wykrzyczeć nowy rekord
i zdobyć drobne upominki w nagrodę. Na korytarzu przed czytelnią Biblioteki PP wzięły udział
w edukacyjnej zabawie na rowerkach "Rower to jest to!". Organizatorzy przygotowali szereg wystaw
i pokazów, które wzbudziły duże zainteresowanie uczestników.


więcej...


 

ODWIEDZINY NA STADIONIE KKS LECH POZNAŃ

      W czwartek 19 wrzesnia klasa 4a wybrała się na zwiedzanie stadionu KKS Lech Poznań. Jak przystało na klasę sportową o profilu piłki nożnej zainteresowanie wycieczką było bardzo duże. Zwiedziliśmy stadion przy Bułgarskiej „od kuchni”. Razem z panią, która towarzyszyła nam przez cały czas odwiedziliśmy salę konferencyjną, aleję zasłużonych, szatnie piłkarzy, lożę prezydencką, stanowiska komentatorskie, trybuny i oczywiście murawę stadionu.
       Pierwszą wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Na pewno każdy z nas przez chwilę rozmarzył się i poczuł klimat jaki panuje na Stadionie Miejskim podczas meczu.


więcej ...


 

Wycieczka do ZOO

W ramach projektu „Zrozumieć Świat” uczniowie klas szóstych wybrali się na wycieczkę do ZOO. Realizując projekt zatytułowany: „Wędrujemy przez kontynenty” poznawaliśmy zwierzęta zamieszkujące poszczególne lądy.
 

więcej ...

Opiekunowie projektu


 

Rok szkolny 2012/13

 

                                   Wycieczka do Świnoujścia klas IV a i IV b.
     W dniach 19-21.06.2013 klasy IV a i IV b wybrały się na wycieczkę do Świnoujścia. Już po przyjeździe czekała nas niespodzianka, bo nie wszyscy wiedzieli, że Świnoujście to miasto, które jest położone na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór i aby się tam dostać trzeba popłynąć promem. Była to dla nas duża atrakcja. Pierwszego dnia, zaraz po obiedzie, wybraliśmy się na spacer brzegiem morza, a ponieważ pogoda była piękna, to nie zabrakło również chętnych, by się wykąpać. Po kolacji, pełni nowych wrażeń, ciekawi, jak będzie wyglądał okręt, pojechaliśmy się zakwaterować na ORP,, Kraków”. Drugiego dnia wspólnie z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie okolicy. Po odbyciu przeszkolenia wojskowego w Forcie Gerharda zostaliśmy mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i staliśmy się rezerwistami regimentu. Następnie weszliśmy na latarnie morską, by podziwiać piękne widoki. Mieliśmy również okazję zwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Po obiedzie korzystaliśmy z pięknej pogody i uroków pobytu nad morzem. Po kolacji oficer dyżurny umożliwił nam zwiedzanie okrętu. Ostatniego dnia po śniadaniu pożegnaliśmy Świnoujście i pojechaliśmy do Międzyzdrojów. Tam odwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych, Promenadę Gwiazd, pospacerowaliśmy po molo, a amatorzy kąpieli mogli wykorzystać ostatnie chwile nad Bałtykiem. Po obiedzie z żalem musieliśmy opuścić nadmorskie tereny, by wieczorem wrócić do naszych ukochanych domów.


więcej ...

Opiekunowie: M. Cecko, M. Śliski, D. Urbanowicz
 


                                    Wycieczka do Biskupina i Rogowa
   W czwartej 6 czerwca klasa III b wybrała się  w niezwykłą podróż do Biskupina, gdzie trzy tysiące lat temu żyli i mieszkali nasi przodkowie na ziemi otoczonej wodami jeziora. Na podstawie archeologicznych znalezisk dowiedzieliśmy się czym dawniej zajmowali się ludzie, jakie były ich zwyczaje i jak spędzali czas. W drodze powrotnej do Poznania zwiedziliśmy park dinozaurów „Zaurolandia” w Rogowie. Oglądaliśmy naturalnej wielkości dinozaury, których historię poznaliśmy podczas spaceru. Wzdłuż brzegu jeziora Rogowskiego mogliśmy też spędzić czas na placu zabaw w obecności dinozaurów. Do domu wróciliśmy zadowoleni z bagażem pełnym niezapomnianych wrażeń.


więcej ...


                                                          SUPER WYCIECZKA DO BOLECHÓWKA
    W czwartek 6 czerwca klasa Ia wybrała się na wycieczkę do Traperskiej Osady w Bolechówku. Pogoda dopisała i czekało tam mnóstwo atrakcji. Uczniowie z przewodnikiem rozpoznawali tropy leśnej zwierzyny i słuchali opowieści o różnych zwierzętach. Chętnie dzielili się także swoimi doświadczeniami. Dużą frajdą było karmienie koni i strusi. Później nadszedł czas rozrywki. Wszyscy doskonale się bawili podczas przeciągania liny, wyścigu w długich stopach czy spacerze w szundach (sprzęt ułatwiający dawniej przenoszenie wody). Po ciekawych zajęciach czekała uczniów słodka niespodzianka - herbata z plackiem drożdżowym. Ostatnim punktem programu było spotkanie z psami rasy husky. Wszyscy mogli pogłaskać i poprzytulać się do tych miłych i łagodnych zwierząt. Przed wyjazdem uczniowie z apetytem zjedli pieczone kiełbaski. Klasa bardzo zadowolona i szczęśliwa wróciła do szkoły.

 


więcej ...
 


                                             Wycieczka na „Wyspę piratów”

    Na „Wyspie piratów” czekało na nas wiele atrakcji. Poszukiwaliśmy skarbu, płynęliśmy tratwą, bawiliśmy się na placu zabaw. Było ognisko, kiełbaski oraz dyskoteka. Poznaliśmy miniatury znanych budowli z całego świata. Pogoda oraz humory wszystkim dopisały.


więcej ...


                                                  Wyjątkowa wyieczka uczniów SP 45 do Warszawy
     Niewątpliwą atrakcją dla uczniów SP 45 uczestniczących w wycieczce edukacyjnej do Warszawy w dniach 23-24 maja 2013r. było zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Po gmachu sejmowym oprowadzała dzieci Pani Poseł na Sejm RP Bożena Szydłowska, która przybliżyła młodym poznaniakom historię polskiego parlamentaryzmu. Uczniowie mieli rzadką okazję obserwacji obrad z galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Pani Poseł oprowadziła uczniów po hollu głównym, w którym dzieci obejrzały tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i tablicę poświęconą parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, pokazała uczniom Kaplicę sejmową oraz Salę Kolumnową.
    Serdecznie dziękujemy Pani Poseł na Sejm RP Bożenie Szydłowskiej za zaproszenie i za ciekawą wycieczkę po gmachu przy ul. Wiejskiej. Były to dla uczniów i nauczycieli SP 45 niezapomniane chwile.
     W Warszawie zwiedzaliśmy również plac Zamkowy, Zamek Królewski, Stary Rynek, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Pałac Kultury i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.więcej ...

Joanna Niebudek, Renata Jackowska

 


                                                Wycieczka do Starego Zoo w Poznaniu
    20 marca odwiedziliśmy ogród zoologiczny, gdzie wzięliśmy udział w lekcji „Zwierzaki z naszego zoo”. Podczas lekcji pani pracująca w zoo opowiedziała nam o mieszkańcach zoo. Wielkie emocje wzbudziły jaszczurka, żółw oraz wąż, które mogliśmy zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć. Dowiedzieliśmy się, że są to gady. Bardzo podobał nam się również sympatyczny, choć bardzo płochliwy, królik Karol. Po lekcji odwiedziliśmy Pawilon Gadów. Podczas spaceru po ogrodzie spotkaliśmy nandu szare, owce kameruńskie, alpaki, koczkodany, warany oraz wiele innych zwierząt. Bardzo rozbawiły nas hałaśliwe gibony. Polecamy wszystkim wizytę w Starym Zoo.

 Zobacz zdjęcia


                                                               Wycieczka do Ogrodu Botanicznego   

      Dnia 28 marca  uczestnicy projektu "Zrozumieć Świat"  - klasy czwarte i piąte odbyły wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w ramach XV Festiwalu Nauki i Sztuki. Dzieci wzięły udział w warsztatach "Spotkanie z wiosną" i "Usłyszeć wiosnę", spacerowały po ogrodzie z przewodnikiem, miały okazję zapoznać się z typowymi głosami ptaków zwiastujących wiosnę, podziwiały pierwsze wiosenne kwiaty.          
        Bezpośredni kontakt z przyrodą  i piękna pogoda sprawiły, że uczestnicy wrócili z wycieczki  odprężeni
i pełni wrażeń. 

Zobacz zdjęcia


Warsztaty w Muzeum Etnograficznym
    Dnia 31 marca uczestnicy kółka języka angielskiego z klasy 1 b oraz kółka plastycznego z klasy 1 a

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641