SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

 

Nasza szkoła otrzymała podziękowania od Stowarzyszenia "Wspólna Droga" za udział w akcji "Nie Wykręcaj Się - Zbieraj Nakrętki".

 

 

 

Członkowie Szkolnego Klubu Wielkoducha mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach na temat niepełnosprawności. Rozmawiali na temat trudności z jakimi muszą się zmierzyć osoby nie mogące poruszać się na własnych nogach, niedowidzące a nawet niepełnosprawne intelektualnie. Mieli także możliwość choć przez chwilę znaleźć się w sytuacji osoby, która musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Nasze Wielkoduchy stają się coraz bardziej gotowie do pomagania wszystkim potrzebującym!

 

 

Spotkanie młodzieży z osobami w podeszłym wieku to dla obu stron ogromne przeżycie. Tuż przed wizytą członków naszego  Szkolnego Klubu Wielkoducha w Domu Pomocy Społecznej odbyły się w naszej szkole warsztaty dotyczące osób starszych. Dzieci mogły założyć specjalne kombinezony, okulary i słuchawki, by choć przez chwilę poczuć się w skórze osób, które z racji wieku muszą zmierzyć się z wieloma fizycznymi i psychicznymi trudnościami.

Najwięcej jednak emocji czekało nasze Wielkoduchy podczas spotkania z mieszkankami Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Mińskiej. Seniorki niecierpliwie wyczekiwały młodych wolontariuszy, którzy początkowo z dużą nieśmiałością podchodzili do dużo od nich starszych pań. Jednak wspólne wykonywanie prac plastycznych powodowało, że z każdą minutą rodziły się nowe, wyjątkowe więzi.

Pani Halinka, która w sierpniu skończy 101 lat, pokazała nam jak pięknie rysuje i maluje na szkle. Pani Madzia rozbawiała wszystkich wokół, a pani Stefania, była nauczycielka, nie potrafiła ukryć łez wzruszenia widząc taką gromadkę zaangażowanej młodzieży. Wspólne rysownie, wycinanie i śpiewanie znosiło wszystkie początkowe bariery.

Zabrakło nam jeszcze więcej wspólnego czasu.
Musieliśmy wracać do szkoły, ale wychodziliśmy z  postanowieniem, że na pewno będziemy tam wracać.

Pani Czesława poprosiła Małgosię o narysowanie zegara wskazującego godzinę 13.00. Może właśnie ta godzina kojarzy się pani Czesi szczególnie pozytywnie?

 


więcej zdjęć...

 

 Podziękowania za dary dla polskiej szkoły w Baranowiczach na Białorusi

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły oraz rodzicom za przekazanie darów dla polskiej szkoły w Baranowiczach.Zebrane artykuły: szkolne, biurowe, spożywcze oraz środki czystości zostały już przekazane szkole na Białorusi.

 

 

ZBIÓRKA DARÓW DLA SZKOŁY NA BIAŁORUSI

W ramach współpracy ze szkołą działającą w Baranowiczach na Białorusi Samorząd Uczniowski i wolontariusze naszej szkoły proszą o dary: artykuły szkolne, biurowe, żywność długoterminową, słodycze (bez dodatku czekolady) oraz środki czystości w terminie do 16 maja 2017r. Dary należy przynosić do świetlicy szkolnej lub do wychowawcy klasy.

 

Kolejny list od Gabby Gasparda - Adopcja na odległość

Drodzy dobroczyńcy, cześć!

Z wielką radością piszę do Was raz jeszcze, by dowiedzieć się co u Was nowego i również powiedzieć co u mnie słychać. Nauka w tym roku szkolnym będzie możliwa dzięki Wam. Otrzymałem od siostry Taddee miejsce w internacie i przybory szkolne. Jestem zobowiązany bardzo Wam podziękować za to osobiście. Korzystam z tej okazji, by również złożyć Wam najlepsze życzenia na 2017 rok. Niech przyniesie Wam szczęście, zdrowie, pokój i pomyślność w Waszych rodzinach. Modlę się również za to, by Pan obdarzył Was siłą do kontynuowania Waszego dzieła miłosierdzia. Wierzę, że przeczytacie to już niedługo!

Gabba Gaspard

 

 

Dziękujemy za wypełnienie Tytek Charytatywnych dla Caritasu

więcej zdjęć...

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE ORAZ MIŁY PREZENT OD FUNDACJI "SERCE DLA AFRYKI"

Szkoła Podstawowa nr 45 im. ORP "POZNAŃ" w Poznaniu otrzymała piękny prezent od fundacji "Serce dla Afryki", z którą współpracuje od wielu lat.

A oto prezent. Cudowny kalendarz ze zdjęciami dzieci, którymi fundacja się opiekuje.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy !!!

CHARYTATYWNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W ostatnich dniach odbył się w naszej szkole Świąteczny Kiermasz Charytatywny. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy pomagali w organizacji tej corocznej akcji oraz wszystkim uczestnikom i darczyńcom.

 


więcej zdjęć...

 AKCJA CARITAS ARCHIDIECEZJI POZNAŃSKIEJ 

"TYTKA CHARYTATYWNA”

Przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej Caritas Archidiecezji Poznańskiej „TYTKA CHARYTATYWNA”. Prosimy o przekazywanie artykułów spożywczych: kawę, herbatę, ryż, kaszę, oleje, bakalie, konserwy, słodycze oraz artykuły chemiczne: środki piorące i środki czystości. Przyniesionymi produktami wypełnimy TYTKI, które zostaną przekazane potrzebującym jeszcze przed świętami.

 

DZIĘKUJEMY ZA DARY DLA  CHORYCH DZIECI – PODOPIECZNYCH  FUNDACJI „MAM MARZENIE”

Fundacja „Mam Marzenie” powstała w 2003 roku. Jej misją jest spełnianie marzeń dzieci w wieku 3-18 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Dodatkowo od trzech lat z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia organizuje zbiórkę nowych pluszowych maskotek, gier, zabawek i materiałów plastycznych dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Społeczność naszej szkoły w tym roku przyłączyła się do tej akcji. Zebrane dary przekazaliśmy fundacji, a następnie trafią do poznańskich szpitali dziecięcych.

Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za ofiarowane dary dla chorych dzieci.

List od Naszego nowego podopiecznego z Kamerunu - Gaspard Garba

Szanowni Państwo!

Dziękuje Wam bardzo serdecznie za chęć pomocy jaką się wykazaliście utrzymując mnie w tym roku. Trzymam dziś to pióro z wielką radością, mogąc wyrazić słowa podziękowania. Fakt, że będziecie mi pomagać oraz możliwość utrzymywania z Wami kontaktu jest dla mnie wielkim darem. Mam nadzieję, że będziecie mnie wspierać do końca mojej edukacji. Dziękuję!

Pozdrawiam, 

 

Gaspard Garba.

 

OPATRUNEK NA RATUNEK

Szkolny Wolontariat i Samorząd Uczniowski we współpracy z Fundacją Redemptoris Missio ogłaszają zbiórkę środków opatrunkowych. Akcja w szkole potrwa do końca listopada. Przyniesione dary prosimy składać do kosza w holu szkoły lub przynosić do świetlicy szkolnej.

 

 

NAKRĘTKI DLA STEFANII

W roku szkolnym 2016/2017 będziemy nadal zbierać nakrętki. Od maja 2016 przekazujemy je dla Stefanii, która urodziła się w maju 2015r. Cierpi na wiele chorób i potrzebuje intensywnej rehabilitacji oraz leków. Zachęcamy do zbierania i przynoszenia nakrętek.

 

KREMÓWKI PAPIESKIE W SP45

16 października przypada 36. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Tego dnia od 2001 roku obchodzony jest Dzień Papieski. Tegoroczny przebiega pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. My jak co roku włączyliśmy się w to święto wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym - Janem Pawłem II. Tradycyjnie zajadaliśmy się Jego ulubionymi ciastkami – kremówkami. Na znak solidarności z wszystkimi ludźmi doświadczającymi wojny, nosiliśmy przyklejone na mundurkach białe gołębie pokoju. 

 

 

więcej zdjęć...

 


 

 

Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim tym, którzy wsparli naszą
Wielkoduchow
ą  
Świąteczną  Zbiórkę Żywności. 
Zebraliśmy aż 60,789 kg oraz 2,5 litra oleju!


zobacz zdjęcia...

 

 

 

„Jesteście już tacy nasi” powiedziała pani Ania zwracając się do naszych szkolnych Wielkoduchów podczas kolejnego spotkania w Domu Pomocy Społecznej Ugory. Tak właśnie  zaczynamy się czuć: jak u siebie, z bliskimi nam ludźmi obok.  Tym razem było bardzo świątecznie i nastrojowo. Zosia z Weroniką zaśpiewały i zatańczyły, Jędrek zagrał na trąbce,  Adaś i Weronika zagrali na fletach, a Zosia na gitarze.  Potem wspólnie śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie naszej pani dyrektor. Udekorowaliśmy też choinkę przygotowanymi wcześniej aniołkami. Nie mogliśmy się rozstać. „Chciałbym tu zostać długo, na komputerze mogę zagrać jutro” powiedział Krystian. Dowiedzieliśmy się nawet, że jedna z mieszkanek DPS chodziła do naszej szkoły 70 lat temu! Już jesteśmy umówieni na spotkanie w murach SP 45 i to nie tylko z naszą niezwykłą absolwentką,  panią Leokadią. Do zobaczenia wkrótceJ


 więcej zdjęć…

 

Wielkoduchy odwiedzają DPS „Ugory”

Dziś nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu „Wielkoduchy”po raz kolejny spotkali się  z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ugory. Jak bardzo ucieszyli się, że czekała na nich pani Ela, pani Ania, pan Józek…. Tym razem spotkanie było niezwykle smakowite, a główną bohaterką okazała się być poznańska „PYRA”. W przemiłej atmosferze nasi seniorzy wysłuchali krótkiej historii ziemniaka, poznali jego przeróżne nazwy, a nawet nauczyli się zabawnej „ziemniaczanej” piosenki. Były też wierszyki i zagadki z gwarą poznańską , która dla naszych seniorów okazała się być bardzo bliska.  A potem już wszyscy z zapałem przystąpili do przyrządzania przepysznej jarzynowej sałatki, oczywiście z ziemniakami w roli głównej. Zapachy krojonych warzyw przywoływały świąteczne wspomnienia i zachęcały do rozmów. Cudownie było obserwować jak między młodymi a starszymi rodzi się szczególna więź. Już w grudniu  znowu się spotkamy!


więcej zdjęć...

 

Dzień Papieski w SP 45

Od roku 2001 obchodzony jest Dzień Papieski – dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra. Wolontariusze naszej szkoły i Samorząd Uczniowski od kilku już lat sprzedają w tym czasie kremówki papieskie – ulubione ciastka Jana Pawła II. Dochód z ich sprzedaży przeznaczamy na utrzymanie i naukę chłopca z Kamerunu – Celestyna.


więcej zdjęć...

 
 
 
 
 
 
"Wielkoduchy" zbierają nakrętki dla
Społecznej Szkoły Podstawowej "Zakątek"
 
 
                         "Wielkoduchem" się nie bywa - "Wielkoduchem" się jest!  
 
Nasi niezastąpieni, wyjątkowi wolontariusze ze "Szkolnego Klubu Wielkoducha" wykorzystają każdą okazję by pomagać. Tym razem postanowili uzbierać plastikowe nakrętki dla Społecznej Szkoły Podstawowej "Zakątek", ofiarując w zamian przepyszne ciasta zrobione dzięki pomocy rodziców i przyjaciół naszych Wielkoduchów. Okazją był szkolny festyn  kończący obchody "Dnia Patrona", a do zebranych nakrętech potrzebne były aż dwa ogromne worki!  Dziękujemy! 
 
O "Zakątku" 
Zakątek to miejsce stworzone z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością sprzężoną czyli upośledzonych umysłowo w stopniu znacznym i głębokim wraz z niepełnosprawnością ruchową. Uczymy dzieci, u których stwierdzono zaburzenia takie, jak: mózgowe porażenie dziecięce, niedowidzenie, niedosłuch, alergie pokarmowe, sensoryzmy, padaczka, choroby neurologiczne i genetyczne.
 
 

Wzruszające spotkanie „Wielkoduchów”  z mieszkańcami DPS Ugory

Nasi młodzi wolontariusze ze „Szkolnego Klubu Wielkoducha” odwiedzili dziś po raz pierwszy Dom Pomocy Społecznej Ugory. Wspólne tworzenie „kolorowej łąki” poprzedzone krótkim występem muzycznym  było okazją do poznania się i porozmawiania.  Z każdą minutą rodziły się szczególne więzi pomiędzy młodzieżą a seniorami, którzy wzruszali   swoim zaangażowaniem i wdzięcznością za pomoc i poświęcony im czas. Na koniec „Wielkoduchy” wręczyły własnoręcznie wykonane kartki , na których napisały kilka słów o sobie.  „Dziękujemy i czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie” usłyszeliśmy od mieszkańców tego wyjątkowego miejsca. My też już nie możemy się doczekać, kiedy znowu spotkamy się z panią Anią, panią Kazią, panem Józkiem….


więcej zdjęć...

 
 
Zbiórka Żywności z "Wielkoduchami"
 
Dzięki naszym "wielkodusznym" wolontariuszom i wszystkim wspaniałym darczyńcom zebraliśmy ponad 52kg żywności dla najuboższych!
 
Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY
 
 
 
Rusza "Szkolny Klub Wielkoducha"
 

   6 lutego, w zimowe piątkowe popołudnie, po raz pierwszy spotkały się nasze szkolne „Wielkoduchy”. Na początku zastanawialiśmy się jaki jest ten nasz „Wielkoduch”? Jakie ma cechy i dlaczego jest taki niezwykły? Potem tworzyliśmy swoje  „Wielkoduszki” - niewielkie, lecz o wielkim sercu, bo dobroć i chęć pomocy innym okazały się być dla nas najważniejsze.  Każdy z nas jest inny i wyjątkowy, ale łączy nas wspólne dążenie do celu. Wiemy, że chcemy pomagać. Cieszymy się, że możemy robić to w tak wspaniałej drużynie, która, mamy nadzieję,  jeszcze się powiększy. 
   Tego dnia trudno było nam się rozstać.  Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania, podczas których będziemy planować swoje „wielkoduszne” działania .


więcej...

 
 
Dziś pierwszy raz po kanonizacji obchodziliśmy DZIEŃ PAPIESKI.
Przyświeca mu hasło "JAN PAWEŁ II - ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE!"
W tym dniu, jak co roku wolontariusze naszej szkoły sprzedawali
"KREMÓWKI PAPIESKIE"


więcej...


 

Mały Wolontariat – uroczystość w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu

       „Mały Wolontariat” to program uczący dzieci i młodzież wrażliwości społecznej, pomagania innym i odpowiedzialności za otaczający nas świat. Jak mówi jeden z patronów akcji wicewojewoda Przemysław Pacia, kiedyś słowo wolontariat nie było znane, ale każda idea pomagania tak. 23 maja 2014 przedstawicielki wolontariuszy z naszej szkoły wraz z opiekunem uczestniczyły w uroczystości podsumowania pierwszego roku działalności Małego Wolontariatu, które odbyło się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Był to wyjątkowy Dzień Korczaka, bowiem uczestnicy tego programu zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami za niesienie bezinteresownej pomocy innym ludziom. Również my z ręki wicewojewody Przemysława Pacia otrzymaliśmy takie wyróżnienie.


więcej ...

 


Dary dla samotnych matek

     Mały Wolontariat wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadził akcję na Dzień Matki. Zbieraliśmy dary na rzecz Domu Samotnej Matki w Poznaniu. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.


 

19 maja – Dzień Dobrych Uczynków


       Dzień Dobrych Uczynków wymyśliła 10 lat temu Fundacja Ekologiczna „Arka” z Bielska-Białej. W tym dniu każdy może zrobić coś dobrego dla innej osoby. Pomagamy komu możemy i najlepiej jak potrafimy. Liczy się każdy gest lub miłe słowo. Spontaniczna i bezinteresowna dobroć zawsze będzie pozytywnie odebrana. Kiedyś dobrymi uczynkami zajmowała się „niewidzialna ręka”. Zdobywało się sprawność harcerską pod szczytnym hasłem „Niewidzialna ręka to także ty”. Czyniąc dobro należało być niewidzialnym. Jedynym śladem pożytecznej działalności mógł być ślad dłoni pozostawiony w miejscu „popełnionego” dobrego uczynku. Nasza szkoła również po raz kolejny przyłączyła się do akcji. Uczniowie w klasach rozmawiali na temat pomagania innym. Następnie każda klasa stworzyła swój plakat „dobrych uczynków”. Na czerwonych sercach symbolizujących miłość i dobroć oraz na zielonych dłoniach wzorem niewidzialnej ręki - uczniowie zapisali swoje dobre uczynki, które zrobili lub zamierzają zrobić. Pamiętajmy jednak, że czyniąc dobro w ten piękny majowy dzień, nie należy zapominać o pomaganiu w pozostałe dni roku.


więcej ....

Samorząd Uczniowski i Mały Wolontariat

 


Poznaj historię misia...Nie bij mnie - kochaj mnie!

    Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tworząc “Akcję MIŚ” chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Niestety wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom, Fundacja postanowiła spontanicznie zorganizować “Akcję MIŚ”. W grudniu 2013 roku po raz pierwszy pluszaki czekały na przechodniów na przystankach, ulicach, parkach w wielu miastach Polski. Nie były to jednak zwykłe misie – każdy z nich ma swoją historię. Często trudną i pełną niemiłych wspomnień. My również postanowiliśmy przyłączyć się do akcji i 16 kwietnia, tak jak w całej Polsce przygotowaliśmy misie, by tuż przed świętami Wielkiej Nocy zwrócić uwagę na temat przemocy w rodzinie.


więcej ....
 


 

Dla Tych, którzy czynią dobro!

W niedzielę 30 marca wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Uroczystym Koncercie Charytatywnym Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, pod patronatem J. E. Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego. Wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyrekcją majora Pawła Joksa. Dziełem, który otwierał tę część koncertu był utwór z filmu „Misja” E. Moriccone . W programie koncertu znalazły się również suity orkiestrowe do filmu „Król Lew” w aranżacji Johna Higginsa. Mieliśmy okazję wysłuchać między innymi takich piosenek Cz. Niemena jak:  „Pod papugami” oraz „Dziwny jest ten świat”. Owacjom publiczności nie było końca. Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych już po raz kolejny uświetniła uroczysty wieczór poświęcony propagowaniu działalności humanitarnej na rzecz ośrodków misyjnych w kraju i za granicą. Rada Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” odznaczyła pośmiertnie medalem „Tym którzy czynią dobro” jednego z Fundatorów - ks.dr Ambrożego Andrzejaka. Występ przeplatany był relacjami wolontariuszy z misji w Afryce i na Jamajce.


więcej...


M. Śliski, D. Nowicka


Wigilia środowiskowa

JASEŁKA – „ Jest taki dzień, bardzo ciepły , choć grudniowy…”
       W grudniowe popołudnie odbyło się spotkanie opłatkowe dla mieszkańców osiedla Główna. Wspólne świętowanie rozpoczęło się przedstawieniem jasełkowym wykonanym przez dzieci z naszej szkoły i przygotowane przy współpracy ze studentami UAM w Poznaniu z wydziału Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. W magię świąt wprowadziła nas „Schola”, która wykonała kolędy w pięknej aranżacji. Były życzenia od pani dyrektor Małgorzaty Borowiak, księdza proboszcza Jana Bartkowiaka, przewodniczącego Rady Osiedla pana Ludwika Troińskiego oraz dzielenie się opłatkiem. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu wszystko będzie białe i czyste jak śnieg: obrus na świątecznym stole i co najważniejsze – ludzkie serca.
W ramach tygodnia wolontariatu odbył się również kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony został na Celestyna – chłopca z Kamerunu oraz artystów malujących ustami.
 


więcej ...


Charytatywny Kiermasz Świąteczny


więcej ...


Podziękowania za pomoc


 

Dzień Życzliwości

      21 listopada to Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole jest to dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji. W Tym dniu postanowiliśmy, że będziemy tacy dla siebie każdego dnia!


 

CHCEMY BY PRZESTAŁY MARZNĄĆ!!!

Zimą w Afganistanie jest bardzo mroźno, dzieciaki marzną, nie mając nawet jak ogrzać rąk.
PODZIELMY SIĘ CIEPŁEM!
Podarujmy choć jedną parę nowych rękawiczek!
CZEKAMY DO KOŃCA LISTOPADA!
Rękawiczki można zostawić u wychowawcy!


Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio
DZIĘKUJEMY!!!


Pamiętamy o uczestniku wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956


Jak co roku w przeddzień Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego pamiętali o złożeniu kwiatów na grobie Stanisława Matyi. To On jako pierwszy zaprotestował przeciwko łamaniu praw pracowniczych już w 1953 roku. Stanisław Matyja był aktywnym uczestnikiem Czerwca 1956 r., za co został aresztowany. Po ponad dwutygodniowym pobycie w areszcie i brutalnym śledztwie („Nie miałem na sobie wolnego zdrowego miejsca” – wspominał po latach) został zwolniony do domu. Stanisław Matyja zmarł 20 grudnia 1985r.


więcej ...

Dorota Nowicka, Monika Śliski
 


Dzień Papieski w SP 45
16 października obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Papieski” – dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. W tym dniu wolontariusze i Samorząd Uczniowski w holu szkoły sprzedawali ulubione ciastka papieża – kremówki.

więcej ...
 

Podziękowania za dary dla polskiej szkoły w Baranowiczach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły oraz rodzicom za dary,
które zostały zebrane dla polskiej szkoły w Baranowiczach na Białorusi.
Zebraliśmy artykuły szkolne, spożywcze oraz chemię.


więcej ...
 


Komunikat

      W ramach współpracy ze szkołą działającą na Białorusi wolontariusze naszej szkoły proszą o dary: artykuły szkolne, biurowe, żywność długoterminową oraz środki czystości w terminie do 27 września 2013r.


Rok szkolny 2012/13

Rusza nowa Akcja „Czary mary okulary”

    Akcja jest zbiórką okularów, które trafią na misje. Okulary mogą być zarówno używane jak i nowe, najlepiej by były to okulary do czytania. O okulary do Fundacji zwrócili się polscy misjonarze, którzy chcieliby pomóc miejscowej ludności. Większość ludzi z krajów rozwijających się nigdy nie miała styczności z lekarzem, a o badaniu wzroku nawet nikt nie słyszał.

     Z wiekiem ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie mając pojęcia, że kiedyś mogą zobaczyć z bliska przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary – stąd nazwa Akcji. Okulary dla Jamajczyków dobiorą amerykańscy lekarze okuliści, którzy planują odwiedzić misję latem tego roku.

 

Akcja „Opatrunek na ratunek”

Każdy, kto chce pomagać, może zebrać i przysłać na adres Fundacji paczkę ze środkami opatrunkowymi.

O jakie dokładnie rzeczy chodzi?

Przyda się każdy bandaż (czy to dziany, czy elastyczny) gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe), plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata a nawet igły i strzykawki. Rzeczy te można nabyć w każdej aptece.

Kto może brać udział w naszej Akcji?

Do przystąpienia do Akcji szczególnie zachęcamy właśnie dzieci.

 


 

W RAMACH WOLONTARIATU W I SEMESTRZE  ROKU SZKOLNEGO  2011/2012
ZREALIZOWALIŚMY NASTĘUJĄCE DZIAŁANIA:

- zbieraliśmy nakrętki na wózek inwalidzki dla chorego chłopca,
- wspólnie z Samorządem Uczniowskim prowadziliśmy akcję „Góra grosza” dla Stowarzyszenia „Nasz dom”,
- w listopadzie objęliśmy opieką grób pana Stanisława Matyi – uczestnika wydarzeń czerwcowych,
- zorganizowaliśmy „Dzień Papieski”,
- zbieraliśmy dary na Białoruś,
- uczestniczyliśmy w akcji „Puszka dla maluszka”,
- przygotowaliśmy i zorganizowaliśmy dary na kiermasz świąteczny,
- dochód z kiermaszu przeznaczyliśmy na prezent dla chorej dziewczynki z naszej szkoły oraz na program „Adopcja na odległość” ,
- przygotowaliśmy „Jasełka” i „Wigilię Środowiskową” dla mieszkańców Naszego Osiedla,
- braliśmy udział w zbiórce odzieży „Dzieci dla Ziemi”.

  
 

Dorota Nowicka

Podzięk

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641