SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU
20 września
2010

SP 45 stawia na zdrowy i ekologiczny tryb życia

   Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym nasza szkoła bierze udział w akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku przebiega ono pod hasłem „Chrońmy Bioróżnorodność – Segregujmy Odpady”, a wzorem ubiegłego roku promuje również hasło „Poznań odzyskuje energię”. 17 września nasi uczniowie i nauczyciele mimo niesprzyjającej pogody ruszyli na sprzątanie Osiedla Główna i okolic szkoły. Łącznie zebrali około 25 worków śmieci.
   Społeczność naszej szkoły ma świadomość, że branie udziału w tego typu akcjach nie zwalnia nas z dbania o stan środowiska w ciągu całego roku. Wiemy bowiem, że ma ono na nas duży wpływ. A my jako „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE” prowadzimy wiele działań mających na celu zmianę stylu życia i lepsze samopoczucie. W poprzednim roku szkolnym 2009/2010 promowaliśmy zdrowe odżywianie poprzez pogadanki, konkursy, przedstawienia, wspólne przygotowywanie kanapek czy udział w programach: „Mleko dla szkół”, „Owoce w szkole”.
   W tym i w następnym roku szkolnym szczególny nacisk położymy na aktywność fizyczną, higienę i bezpieczne zachowania w szkole i poza nią.
   Ruch jest najkorzystniejszą dla zdrowia formą odpoczynku czynnego. Dobrze wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Poza tym zaspokaja wiele innych potrzeb np.: rywalizacji, sukcesu, poczucia własnej wartości, ale też doświadczenie porażki i pogodzenie się z nią. Będziemy także wpajać i utrwalać odpowiednie nawyki higieniczne zarówno pod względem czystości ciała, ubrania i otoczenia, jak również pod względem umysłowym, czyli odpowiednią ilość snu, czas spędzany przed komputerem, telewizorem, warunki do odrabiania lekcji i nauki.
   Wszystkie te działania będą prowadzone poprzez: pogadanki, spotkania z pielęgniarką, policjantem, konkursy, przedstawienia, udział w projektach: „Trener Osiedlowy”, „Strefa Rekreacji Dziecięcej”, „Trzymaj Formę”, „Poznań stawia na zdrowie – profilaktyka wad postawy”, „Szkoła bez przemocy”. Nowością będzie wprowadzenie ćwiczeń śródlekcyjnych. Nadal będziemy kontynuować programy w ramach, których uczniowie będą pić mleko oraz jeść owoce i warzywa, a także wiele innych działań prowadzących do zdrowego stylu życia.

Koordynator działań ekologicznych i prozdrowotnych - Monika Śliski

 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641