SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

POPRZEDNIA STRONA...

Dzień łamigłówki w klasie 2 a
Dnia 29 stycznia obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Łamigłówki. Sprawdzaliśmy swój spryt, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Rozwiązywaliśmy sudoku, krzyżówki matematyczne oraz poszukiwaliśmy różnic na obrazkach. Dużo radości sprawiła nam nietypowa, bo ruchowa wersja gry "kółko i krzyżyk".  
 
Mali artyści
 
 
Podsumowanie półrocza 
Na zakończenie pierwszego półrocza odbyły się w naszej szkole dwa apele. Przed feriami otrzymaliśmy dyplomy oraz nagrody za udział w konkursach. Kornelia otrzymała wyróżnienie w konkursie recytatorskim, a pozostali uczestnicy dostali dyplomy za udział. Dominik oraz Nikola zajęli trzecie i czwarte miejsce w konkursie skoków przez skakankę. Jaś otrzymał nagrodę za systematyczne oszczędzanie w SKO. Nasza klasa zajęła pierwsze miejsce w szkolnej akcji "Czytam, bo lubię" za projekt "Lubimy wiersze polskich poetów". Otrzymaliśmy także certyfikaty potwierdzające udział w akcji "Godzina kodowania". 
Tuż po feriach uczniowie, którzy osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce oraz wyróżniają się swoim pozytywnym zachowaniem, otrzymali odznaki Wzorowego Ucznia. 
 
Klasa 2 a w Rogalowym Muzeum Poznania
W miniony wtorek uczniowie klasy 2 a wybrali się do Rogalowego Muzeum Poznania. Wszyscy bawili się świetnie. Podczas wycieczki drugoklasiści mieli okazję poznać legendę o Świętym Marcinie oraz o powstaniu Poznania. Mele i szczuny, czyli dziewczynki i chłopcy, poznali wiele słów z gwary poznańskiej. Cukiernicy w interesujący i dowcipny sposób opowiedzieli o wypieku rogali świętomarcińskich. Dzieci aktywnie uczestniczyły w procesie przygotowywania rogali. Na koniec wszyscy skosztowali pysznych rogali oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. 
 
Przebierańcy na balu karnawałowym
Dzień Języka Ojczystego
Dnia 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia rozwiązywaliśmy w klasie językowe łamigłówki, poznaliśmy łamańce językowe oraz powtórzyliśmy wiadomości o częściach mowy. Kilka dni wcześniej byliśmy na spektaklu "Chodź na słówko", którego bohaterami były błędnie wypowiedziane słowa. 
 
Kodujemy na macie i programujemy ozoboty
 
 Nasze urocze kobietki
 
Prezentujemy ulubione zwierzaki
Podczas kilku ostatnich dni wszyscy uczniowie naszej klasy opowiadali o swoich ulubionych zwierzątkach. Każdy z nas przygotował prezentację przedstawiającą zwierzęta, które mamy w swoich domach lub w domach dziadków. Niektórzy opowiedzieli o zwierzątkach, które chcieliby mieć. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się sporo na temat temperamentów pupili naszych kolegów, poznaliśmy ich preferencje żywieniowe oraz ulubione zabawy. Choć zadanie nie było łatwe, opowiadanie o naszych ulubieńcach sprawiło nam przyjemność. 
 
Tworzymy prace plastyczne
 
Sukces Dominika
Dominik zajął pierwsze miejsce w Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz w Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski w zapasach w stylu klasycznym. Gratulacje!
Dzień Świętego Patryka w naszej klasie
 
EKSPERYMENTY
 
Podczas zajęć sprawdzaliśmy właściwości produktów żywnościowych oraz to, czy rozpuszczają się w wodzie. Próbowaliśmy ustalić, dlaczego drożdże na jednym talerzyku urosły, a na drugim nie. Porównywaliśmy wagę różnych produktów. Sprawdzaliśmy, czy kilogram mąki i cukru to tyle samo. 
 
Sukces Nikoli i Jasia 
Nikola i Jaś reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie SKO. Pokonali inne drużyny i zajęli pierwsze miejsce. Brawo! 
 
Warsztaty w Muzeum Narodowym
Podczas kolejnej wizyty w Muzeum Narodowym podziwialiśmy obrazy, które przedstawiały bawiące się dzieci. Sani również dobrze się bawiliśmy. Układaliśmy puzzle oraz założyliśmy przebrania, które pozwoliły nam przez chwilę być kimś innym. Następnie wcieliliśmy się w role malarzy i rysowaliśmy swoje ulubione zabawy. 

Warsztaty pisankowe w Muzeum Etnograficznym 
 
Podczas wizyty w Muzeum Etnograficznym uczniowie klasy 2 a poznali różne sposoby ozdabiania jajek. Dzieci wykonały pisanki używając do tego wosku pszczelego oraz barwników. Zajęcia sprawiły wszystkim dużo radości, choć wykonanie pisanek tą techniką nie jest łatwe i wymaga cierpliwości. 
 
Klasowy konkurs ortograficzny
Sześcioro dzieci z naszej klasy, które najlepiej poradziły sobie w zmaganiach z ortografią, weźmie udział w szkolnym konkursie ortograficznym, który odbędzie się już 1 kwietnia. 
Brawo dla Nikoli, Dominiki, Michasi, Kornelii, Jasia oraz Dominika.  
 
 
Warsztaty - pierwsza pomoc
Tata Zuzi, naszej koleżanki, przygotował dla nas warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Powtórzyliśmy zasady zachowania podczas wypadku, dowiedzieliśmy się, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, a także ćwiczyliśmy wykonywanie resuscytacji. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda defibrylator oraz jak go obsługiwać. 
 
Z wizytą w "naszym" Przedszkolu
Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie na przedstawienie "Witaj wiosno", które przygotowali nasi młodsi koledzy z Przedszkola nr 78. Rozśpiewani i roztańczeni przedszkolacy oraz nasze kochane Panie przyjęli nas z uśmiechem. Na zakończenie Panie przygotowały dla nas niespodziankę i zaprezentowały nam filmik, na którym mogliśmy obejrzeć samych siebie sprzed kilku lat, kiedy sami byliśmy przedszkolakami. Dziękujemy!
 
Pożegnanie z dziewczynką z parku
Andzia, bohaterka książki "Dziewczynka z parku" Barbary Kosmowskiej, towarzyszyła nam przez kilka ostatnich dni. Wspólnie czytaliśmy książkę o jej przeżyciach, spotkaniach z Jeremiaszem oraz wizytach w parku, gdzie obserwowała ptaki. Dzięki Andzi dowiedzieliśmy się kim jest faunista, jak wygląda kowalik oraz co to jest cukrzyca. W książce poruszony został także trudny temat śmierci i żałoby. 
Podczas czytania podziwialiśmy zawarte w książce przepiękne ilustracje autorstwa pani Emilii Dziubak. Na zakończenie naszych spotkań sami również wykonaliśmy ilustracje do książki. 

Aktywnie spędzamy czas w szkole
 
Złapmy lwa - poznajemy tajniki japońskich szachów
 

 
Nasze sukcesy w konkursach
Podczas ostatniego apelu otrzymaliśmy nagrody i wyróżnienia za udział w konkursach szkolnych.
- "Suknia pani Wiosny" - Jaś II miejsce, Kornelia III miejsce, Nikola i Karolina - wyróżnienia, Szymek, Dominika, Misia - dyplomy za udział
- "Maska karnawałowa" - Karolina I miejsce, Jaś - wyróżnienie, Kuba, Kornelia, Zosia - dyplomy za udział
- Konkurs ortograficzny - Jaś I miejsce, Nikola II miejsce, Dominik III miejsce, Kornelia IV miejsce, Michasia i Dominika V miejsce.
Gratulacje!!!
 

W wiejskiej zagrodzie i ogrodzie - wycieczka klas drugich

Uczniowie klas drugich odwiedzili starą szkołę oraz gospodarstwo rolne we wsi Konarskie. Tam dowiedzieli się jak wyglądała nauka w dawnej szkole, pisali patykiem i atramentem. Zobaczyli dawne narzędzia wykorzystywane przez rolników oraz dowiedzieli się jak dawnej wyglądała praca ludzi na wsi. Dzieci spotkały się także z mieszkańcami gospodarstwa - kaczkami, kurami, świnią, kozą i królikami. Przekonały się, że królem podwórka jest kogut Generał. Nie zabrakło czasu na harce i zabawy. Po drodze dzieci spacerowały nad jeziorem Kórnickim oraz podziwiały zamek w Kórniku. To był wyjątkowo udany dzień:)

więcej zdjęć...

 

Świat ilustracji książkowych - warsztaty podczas Biennale Sztuki dla Dziecka

Podczas warsztatów "Zeszyt ćwiczeń" uczniowie klasy 2 a oglądali przepiękne ilustracje książkowe wykonane przez polskich ilustratorów. Sami również wcielili się w rolę projektantów ilustracji. Dzieci próbowały ustalić co to jest książka obrazkowa oraz czym różni się od książki ilustrowanej. Dowiedziały się także co to jest perspektywa ptasia oraz perspektywa żaby. 

 

zobacz więcej...

 Klasowy konkurs marynistyczny

W klasowych rozgrywkach sprawdzających wiedzę o patronie naszej szkoły najlepsi okazali się: Jaś, Szymon, Maja, Nikola, Michalina, Kornelia, Karolina i Dominik. Brawo!
 
Wykropkowany świat
Podczas wizyty w Muzeum Archeologicznym podsumowaliśmy swoją wiedzę na temat Australii oraz sztuki Aborygenów. 

 
Oszczędzamy-wyjeżdżamy, czyli konkurs SKO
W konkursie SKO na najładniejszą pracę prezentującą wymarzoną podróż wyróżnione zostały następujące osoby:
I miejsce - Alan 
II miejsce - Jan i Szymon
III miejsce - Zosia i Kuba
Wyróżnienia: Maja, Martyna, Michasia.
Gratulujemy i życzymy, żeby marzenia się spełniły:)
Dzień z ortografią w naszej klasie

Pocztówka od Powstańca Warszawskiego dla Bartka
Bartek otrzymał kartkę z pozdrowieniami od profesora Leszka Kosińskiego pseudonim "Orzeł", który walczył w Powstaniu Warszawskim. Bartek, tak jak reszta dzieci z klasy, wysłał kartkę do profesora w ramach akcji BOHATERON Włącz Historię. Teraz jest dumny z otrzymanej odpowiedzi i pozdrowień:) 

Dzień dziecka w naszej klasie
 
 
 
Moda na lato
 

Program "Uczymy dzieci programować"
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. W czasie ostatnich dni podsumowaliśmy udział w ogólnopolskim programie "Uczymy dzieci programować". Przez cały rok uczyliśmy się kodować trasy i rysunki na macie, a także programowaliśmy trasy ozobotów. To był udany rok. 
 
Jaś zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym
Konkursie Kangur Matematyczny. BRAWO!
 
 
Podczas ostatniego apelu otrzymaliśmy nagrody za udział w konkursach szkolnych. Szymon, Bartek i Jaś przypomnieli wszystkim zasady bezpiecznego zachowania podczas wakacji. Otrzymaliśmy również nagrodę za aktywny udział w zbiórce nakrętek - zajęliśmy III miejsce.  
Z radością powitaliśmy wakacje.  

 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641