SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

2016/2017

WRZESIEŃ 2016

·         Mamy nowy Samorząd Uczniowski.

 Po przeprowadzeniu kampanii wyborczej, w piątek  23 września odbyły się tajne wybory. Po podliczeniu głosów okazało się, że zwycięstwo odniosła  Klaudia Szymkowiak z klasy 5a.

Skład Rady Samorządu Uczniowskiego:                                   

1. Klaudia Szymkowiak, klasa 5a - przewodnicząca SU    
2. Martyna Nowak,  klasa 5a – z-ca przewodniczącej
3. Antoni Rosiński, klasa 5b – skarbnik i protokolant

W wyniku głosowania Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostały ponownie: p. Dorota Flihs  i p. Monika Śliski.

·         We wrześniu reprezentowaliśmy szkołę w trzech uroczystościach patriotycznych:
1. 77. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej.
2. 77. Rocznica Napaści Wojsk Sowieckich na Polskę.
3. 77. Rocznica Powstania Państwa Polskiego.

·         Przyłączyliśmy się do akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata 2016”

·         Kolejny raz rozpoczęliśmy zbiórkę nakrętek, tym razem dla dziewczynki - Stefci.

Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego  nie zapomniały o chłopakach, których święto przypada w piątek 30 września. Zorganizowały konkurs Na „Naj … chłopaka”. Przeprowadziły głosowanie wśród dziewczynek na najlepszego chłopaka, a więc takiego, który jest miły, życzliwy, pomocny, kulturalny. Ogłoszenie wyników w piątek 30 września.

więcej zdjęć...

 

Październik 2016

  • Na początku października ogłosiliśmy wyniki konkursu na „Naj … chłopaka”, a więc takiego, który jest miły, życzliwy, pomocny i kulturalny. W wyniku głosowania dziewczynek tytuł ten otrzymał Oskar Nowicki z klasy 4a.

  • Z okazji Święta Edukacji Narodowej SU złożył dyrekcji szkoły, wszystkim nauczycielom i pracownikom serdeczne życzenia oraz wręczył Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor słoneczniki jako podziękowanie dla wszystkich nauczycieli za pracę i trud włożony w wychowanie i nauczanie uczniów.

  • Na wniosek przedstawicieli klas na zebraniu Samorządu Uczniowskiego wprowadzono „Szczęśliwy numerek”. Uczeń mający dany numer w dzienniku tego dnia nie może być pytany i nie może pisać niezapowiedzianych kartkówek.

 

  • Po raz kolejny wspólnie z Małym Wolontariatem przeprowadziliśmy akcje charytatywne:

  • Z okazji Dnia Papieskiego sprzedawaliśmy kremówki papieskie.

  • We współpracy z Redemptoris Missio rozpoczęliśmy zbiórkę środków opatrunkowych dla Afryki „Opatrunek na ratunek”.

  • Zorganizowaliśmy konkursy na najbardziej pomysłową dynię i kostium Halloween . W piątek 28 października naszą szkołę opanowały głowy dyniowe, duchy, wiedźmy i inne straszydła. Do konkursu zgłoszono około 30 dyń. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wybór okazał się bardzo trudny. Ostatecznie przyznano pięć nagród za dynie: Magdzie z 6b, Zuzi z 4b, Kubie S. z 5b, Oskarowi z 6a i Kubie R. z 5b. Natomiast w drugim konkursie - na najbardziej pomysłowy strój nagrodzono dziesięcioro uczniów. Trzy pierwsze miejsca zajęły: Laura z 6a, Zosia z 5b, Zuzia z 4b, Agata z 6b i Oliwia z 6b. Wszystkim uczniom gratulujemy kreatywności i wyobraźni.

  • Spotkaliśmy się ze studentami pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.

  • Pamiętaliśmy o uczestniku wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 – Stanisławie Matyi. Jak co roku z okazji Wszystkich Świętych złożyliśmy na Jego grobie kwiaty i zapaliliśmy znicz.

więcej zdjęć...

 

Listopad 2016

1. 77. Rocznica Pierwszych Polskich Uwięzień w Niemieckim Obozie Przesiedleńczym LAGER GLOWNA

W sobotę 5 listopada uczestniczyliśmy w obchodach 77. Rocznicy Pierwszych Polskich Uwięzień i Przesiedleń Wielkopolan. Uroczystość odbyła się przy pamiątkowym głazie symbolizującym dawny obóz przejściowy Lager Glowna znajdujący się przy ulicy Bałtyckiej. Udział w tej ważnej dla nas uroczystości                i lekcji historii był wyrazem hołdu dla ofiar przesiedleń.

2. 11 listopada - Święto Niepodległości

Nasi uczniowie wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami Święta Niepodległości. Na placu Wolności wojewoda wielkopolski przypomniał zebranym historię odzyskania przez Polskę niepodległości.  Można było podziwiać też historyczne  stroje i broń, które przygotowała m. in. Grupa Rekonstrukcyjna Warta.

3. Spotkanie z niezwykłym podróżnikiem Aleksandrem Dobą.

Przedstawiciel SU – Antek Rosiński wraz z mamą zaprosili do naszej szkoły             p. Aleksandra Dobę - polskiego podróżnika, odkrywcę,  a przede wszystkim wyjątkowego kajakarza. Nasi uczniowie mieli zaszczyt poznać niezwykle ciekawego człowieka, który opowiedział o początkach swojej kajakarskiej przygody aż po swoje najważniejsze kilkumiesięczne, samotne wyprawy po Oceanie Atlantyckim. Mieli również okazję zrobić pamiątkową fotografię z naszym gościem a także zdobyć cenny autograf. Pan Aleksander już niedługo wybiera się w swoją kolejną podróż. Życzymy jak najmniej sztormów i bardzo dziękujemy za spotkanie.

4. Zbiórka darów dla Schroniska dla psów

Przyłączyliśmy się do akcji organizowanej przez mały SU: zbiórki karmy, szamponów, smyczy i innych potrzebnych rzeczy na rzecz schroniska dla psów przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu.

5. „Andrzejkowe pląsy”

Dyskoteki to najbardziej wyczekiwane imprezy szkolne. 23 listopada Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas IV-VI na pierwszą w tym roku zabawę  związaną z nadchodzącymi Andrzejkami. Jak zawsze wszystkim dopisywały świetne humory i taneczny nastrój. Impreza była bardzo udana i teraz z  niecierpliwością będziemy czekać na  następną , która odbędzie się już w karnawale.

 

6. Akcje charytatywne

Wraz z Wolontariatem Szkolnym prowadziliśmy zbiórki:

- nakrętek dla Stefani,

- środków opatrunkowych dla Afryki

- nowych pluszaków, gier i innych zabawek dla dzieci z oddziałów onkologicznych.

Wszystkim, którzy podarowali dary na te szczytne cele serdecznie dziękujemy!!!

więcej zdjęć...

 

Grudzień 2016

 

- Charytatywny Kiermasz Świąteczny.                                                                 Po raz  kolejny wraz z wolontariuszami zorganizowaliśmy kiermasz, z którego dochód przeznaczymy na naszego adoptowanego chłopca z Kamerunu – Gasparda Garba.

 

- Akcja  CARITAS ARCHIDIECEZJI POZNAŃSKIEJ "TYTKA CHARYTATYWNA”

Przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej Caritas Archidiecezji Poznańskiej „TYTKA CHARYTATYWNA”. Zbieraliśmy  artykuły  spożywcze: kawę, herbatę, ryż, kaszę, oleje, bakalie, konserwy, słodycze oraz artykuły chemiczne: środki piorące i środki czystości. Przyniesionymi produktami wypełniliśmy TYTKI, które zostały przekazane potrzebującym jeszcze przed świętami.

 

- Wigilia Środowiskowa.

Przyłączyliśmy się do organizacji wigilii dla mieszkańców naszego osiedla.

 

 

 Styczeń 2017

  

- Zagraliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Styczeń w naszej szkole tradycyjnie upływał na przygotowaniach do kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. My również przyłączyliśmy się do tego wielkiego wydarzenia.

 

 

 

Luty 2017

- 21 lutego 2017  - Dyskoteka karnawałowa       

 

 

Karnawał to czas zabaw, który bardzo lubimy, bo pozwala nam oderwać się na chwilę od nauki. Jak zawsze bawiliśmy się dobrze.

- 23 lutego – 72. Rocznica Zakończenia Walk o Poznań

 23.02.2017r. na poznańskiej Cytadeli odbyły się uroczystości z okazji                     72. Rocznicy zakończenia walk o Poznań. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.

 

Marzec 2017

- AKCJA "PODZIEL SIĘ ZDROWYM...." w SP 45

Akcja „podziel się …. owocem, soczkiem, wodą, zdrową przekąską”
Pod koniec lutego z inicjatywy Rady Rodziców ruszyła akcja „Podziel się zdrowym owocem, soczkiem, wodą lub zdrową przekąską”. Samorząd Uczniowski wystawił w holu szkoły kosz, do którego można wkładać wymienione produkty. Będą one przekazywane dzieciom, które w danym dniu zapomną śniadania lub będą głodne.

- 21 marca – I Dzień Wiosny

W związku z I dniem wiosny - piątek 24 marca ogłosiliśmy „Kolorowym piątkiem” .  Ubraliśmy się w bardzo kolorowe rzeczy, a mundurki zostawiliśmy w domu.

- 21 marca obchodziliśmy DZIEŃ MOTYLA - DZIEŃ WRAŻLIWOŚCI"

 

- DEBATA UCZNIOWSKA „BĄDŹ KUMPLEM – NIE DOKUCZAJ”

  W czwartek 23 marca 2017 odbyła się w naszej szkole debata uczniowska na temat przemocy. Przybyli na nią reprezentanci klas I-VI, p. dyrektor D. Urbanowicz,                                p. wicedyrektor p. M. Głowińska, p. psycholog A. Przybylak, opiekun Samorządu Uczniowskiego p. M. Śliski, p. K. Siek. Uczestniczy dyskutowali na temat tego czym jest przemoc, z jakimi rodzajami agresji się spotykają, jak na nią reagują, jakie są jej skutki i jak sobie z nią radzić.  Podczas debaty okazało się, że uczniowie dużo wiedzą na temat przemocy. Ciągle też uczą się jak radzić sobie z agresja własną  i cudzą. Nie są pozostawieni z tym problemem sami sobie. Zawsze mogą liczyć na wsparcie życzliwych dorosłych w naszej szkole, o czym sami podczas debaty mówili. Wszyscy obecni stwierdzili, że chcieliby chodzić do szkoły wolnej od przemocy i zrozumieli, że tak naprawdę najbardziej zależy to od nich samych.

    

Kwiecień 2017

- 6 kwietnia wzięliśmy udział w uroczystościach związanych  z Dniem Patrona – ORP „Poznań”

 

- 12 kwietnia  – 77. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i Drugiej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir. 

Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W kościele Ojców Dominikanów odprawiono mszę świętą w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru gdzie odbyły się główne uroczystości z udziałem zaproszonych gości.

 

Maj 2017

- 226. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystej paradzie, która jak co roku przeszła ulicami Poznania. Obchody zakończyły się na Placu Wolności wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz przemówieniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

 

- Konkurs PCK „Na największego zbieracza złota”

Od kwietnia do końca maja 2017 zbieramy monety ( od 1-go do 5-u groszy) Posegregowane monety przekażemy PCK na organizację letniego wypoczynku dla dzieci z rodzin najuboższych naszego miasta i powiatu poznańskiego.

 

- ZBIÓRKA DARÓW DLA SZKOŁY Na BIAŁORUSI

 

W ramach współpracy ze szkołą działającą w Baranowiczach na Białorusi Samorząd Uczniowski i wolontariusze naszej szkoły zorganizowali zbiórkę darów: artykuły szkolne, biurowe, żywność długoterminową, słodycze (bez dodatku czekolady) oraz środki czystości. Wszystkie zebrane dary zostały już zapakowane do kartonów i przekazane szkole na Białorusi.

 Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! 

 

 

Czerwiec 2017

·         Przyłączyliśmy się do zorganizowania Festynu z okazji Dnia Dziecka.

·         Zorganizowaliśmy we współpracy z p. psycholog Marsz przeciwko przemocy i rasizmowi.

·         22 czerwca 2017r. delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystym spotkaniu młodzieży pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca "56".


 

·         Na zakończenie każdego roku szkolnego Samorząd Uczniowski przeprowadza konkurs na „Nauczyciela Roku”. Tegorocznym laureatem został  p. Grzegorz Szałkowski. Gratulujemy

 

 

Nadszedł czas odpoczynku od nauki. Wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom życzymy udanych wakacji!  
Do zobaczenia we wrześniu!

 

 


 

 

  Co się działo w klasach I - III?

2015/2016

Witamy Was w nowym roku szkolnym.
Życzymy Wam wielu szkolnych i pozaszkolnych sukcesów. Liczymy na owocną współpracę.

 

 

                                                                             Zbiórka nakrętek

W tym roku szkolnym kontynuujemy zbiórkę nakrętek dla Stowarzyszenia "Wspólna droga" w Luboniu. Stowarzyszenie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Nakrętki prosimy przekazywać wychowawcom klas.

Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt

Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę dla schroniska dla zwierząt przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu.                                
Oto lista potrzeb: dobrej jakości karma dla psów dorosłych oraz szczeniąt, a także dla kotów dorosłych i kociąt; karma dla psów i kotów alergików oraz rekonwalescentów, obroże oraz smycze dla psów średnich i dużych, szczotki i grzebienie dla zwierząt, nożyczki i maszynki elektryczne do strzyżenia psów, cążki do obcinania paznokci, szampony.                                                                 
Zbiórka potrwa do końca października. Zachęcamy do wsparcia akcji.

 

Klasowe zabawy Halloweenowe

 
więcej zdjęć...

 

                                                  Recyklingowe pluszaki wychodzą z szafy

Wzięliśmy udział w konkursie, w którym należało uszyć pluszaka z resztek materiału i nienoszonych ubrań. Powstały przepiękne pluszaki, z którymi trudno było nam się rozstać.
Konkurs organizowało GOAP. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników. 


więcej zdjęć...

 

Wsparliśmy akcję "Podaj mydło" 

 

Rekord pobity

Trzeci już raz odbył się w naszej szkole konkurs skoków przez skakankę. Konkurs odbywa się w ramach Światowego Dnia Bicia Rekordów. Zeszłoroczny rekord należący do Agaty Krzyszki, a wynoszący 156 skoków przez skakankę, został pobity. Tym razem najlepszy okazał się Alan Szmyt z klasy III a, który przeskoczył przez skakankę 160 razy. Gratulujemy!!!


więcej zdjęć...

 

2014/2015

Drodzy uczniowie klas I-III
Witamy Was po wakacyjnej przerwie.
Przed nami kolejny rok nauki i wspólnej zabawy.

 

We wrześniu zorganizowaliśmy apel z okazji Dnia Chłopca

 

 

                                                              Pomóżmy zwierzętom
   Zapraszamy wszystkich do wsparcia akcji zbiórki karmy dla psów i kotów. Karma zostanie przekazana do schroniska. Oprócz karmy można przynosić: obroże, smycze, szczotki i grzebienie dla zwierząt, maszynki i nożyczki do strzyżenia psów, cążki do obcinania paznokci, szampony, koce i ręczniki. Zbiórka trwa do końca października. Wszystkie dary należy przynieść do sali 32 lub przekazać wychowawcy klasy. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.
Nie bądź obojętny - zwierzęta czekają na Twoją pomoc.

 

                                                                          Konkurs origami
   W konkursie plastycznym "Zwierzątko wykonane techniką origami" wyróż

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641