SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

2016/2017

WRZESIEŃ 2016

·         Mamy nowy Samorząd Uczniowski.

 Po przeprowadzeniu kampanii wyborczej, w piątek  23 września odbyły się tajne wybory. Po podliczeniu głosów okazało się, że zwycięstwo odniosła  Klaudia Szymkowiak z klasy 5a.

Skład Rady Samorządu Uczniowskiego:                                   

1. Klaudia Szymkowiak, klasa 5a - przewodnicząca SU    
2. Martyna Nowak,  klasa 5a – z-ca przewodniczącej
3. Antoni Rosiński, klasa 5b – skarbnik i protokolant

W wyniku głosowania Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostały ponownie: p. Dorota Flihs  i p. Monika Śliski.

·         We wrześniu reprezentowaliśmy szkołę w trzech uroczystościach patriotycznych:
1. 77. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej.
2. 77. Rocznica Napaści Wojsk Sowieckich na Polskę.
3. 77. Rocznica Powstania Państwa Polskiego.

·         Przyłączyliśmy się do akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata 2016”

·         Kolejny raz rozpoczęliśmy zbiórkę nakrętek, tym razem dla dziewczynki - Stefci.

Dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego  nie zapomniały o chłopakach, których święto przypada w piątek 30 września. Zorganizowały konkurs Na „Naj … chłopaka”. Przeprowadziły głosowanie wśród dziewczynek na najlepszego chłopaka, a więc takiego, który jest miły, życzliwy, pomocny, kulturalny. Ogłoszenie wyników w piątek 30 września.

więcej zdjęć...

 

Październik 2016

  • Na początku października ogłosiliśmy wyniki konkursu na „Naj … chłopaka”, a więc takiego, który jest miły, życzliwy, pomocny i kulturalny. W wyniku głosowania dziewczynek tytuł ten otrzymał Oskar Nowicki z klasy 4a.

  • Z okazji Święta Edukacji Narodowej SU złożył dyrekcji szkoły, wszystkim nauczycielom i pracownikom serdeczne życzenia oraz wręczył Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor słoneczniki jako podziękowanie dla wszystkich nauczycieli za pracę i trud włożony w wychowanie i nauczanie uczniów.

  • Na wniosek przedstawicieli klas na zebraniu Samorządu Uczniowskiego wprowadzono „Szczęśliwy numerek”. Uczeń mający dany numer w dzienniku tego dnia nie może być pytany i nie może pisać niezapowiedzianych kartkówek.

 

  • Po raz kolejny wspólnie z Małym Wolontariatem przeprowadziliśmy akcje charytatywne:

  • Z okazji Dnia Papieskiego sprzedawaliśmy kremówki papieskie.

  • We współpracy z Redemptoris Missio rozpoczęliśmy zbiórkę środków opatrunkowych dla Afryki „Opatrunek na ratunek”.

  • Zorganizowaliśmy konkursy na najbardziej pomysłową dynię i kostium Halloween . W piątek 28 października naszą szkołę opanowały głowy dyniowe, duchy, wiedźmy i inne straszydła. Do konkursu zgłoszono około 30 dyń. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wybór okazał się bardzo trudny. Ostatecznie przyznano pięć nagród za dynie: Magdzie z 6b, Zuzi z 4b, Kubie S. z 5b, Oskarowi z 6a i Kubie R. z 5b. Natomiast w drugim konkursie - na najbardziej pomysłowy strój nagrodzono dziesięcioro uczniów. Trzy pierwsze miejsca zajęły: Laura z 6a, Zosia z 5b, Zuzia z 4b, Agata z 6b i Oliwia z 6b. Wszystkim uczniom gratulujemy kreatywności i wyobraźni.

  • Spotkaliśmy się ze studentami pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.

  • Pamiętaliśmy o uczestniku wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 – Stanisławie Matyi. Jak co roku z okazji Wszystkich Świętych złożyliśmy na Jego grobie kwiaty i zapaliliśmy znicz.

więcej zdjęć...

 

Listopad 2016

1. 77. Rocznica Pierwszych Polskich Uwięzień w Niemieckim Obozie Przesiedleńczym LAGER GLOWNA

W sobotę 5 listopada uczestniczyliśmy w obchodach 77. Rocznicy Pierwszych Polskich Uwięzień i Przesiedleń Wielkopolan. Uroczystość odbyła się przy pamiątkowym głazie symbolizującym dawny obóz przejściowy Lager Glowna znajdujący się przy ulicy Bałtyckiej. Udział w tej ważnej dla nas uroczystości                i lekcji historii był wyrazem hołdu dla ofiar przesiedleń.

2. 11 listopada - Święto Niepodległości

Nasi uczniowie wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami Święta Niepodległości. Na placu Wolności wojewoda wielkopolski przypomniał zebranym historię odzyskania przez Polskę niepodległości.  Można było podziwiać też historyczne  stroje i broń, które przygotowała m. in. Grupa Rekonstrukcyjna Warta.

3. Spotkanie z niezwykłym podróżnikiem Aleksandrem Dobą.

Przedstawiciel SU – Antek Rosiński wraz z mamą zaprosili do naszej szkoły             p. Aleksandra Dobę - polskiego podróżnika, odkrywcę,  a przede wszystkim wyjątkowego kajakarza. Nasi uczniowie mieli zaszczyt poznać niezwykle ciekawego człowieka, który opowiedział o początkach swojej kajakarskiej przygody aż po swoje najważniejsze kilkumiesięczne, samotne wyprawy po Oceanie Atlantyckim. Mieli również okazję zrobić pamiątkową fotografię z naszym gościem a także zdobyć cenny autograf. Pan Aleksander już niedługo wybiera się w swoją kolejną podróż. Życzymy jak najmniej sztormów i bardzo dziękujemy za spotkanie.

4. Zbiórka darów dla Schroniska dla psów

Przyłączyliśmy się do akcji organizowanej przez mały SU: zbiórki karmy, szamponów, smyczy i innych potrzebnych rzeczy na rzecz schroniska dla psów przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu.

5. „Andrzejkowe pląsy”

Dyskoteki to najbardziej wyczekiwane imprezy szkolne. 23 listopada Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas IV-VI na pierwszą w tym roku zabawę  związaną z nadchodzącymi Andrzejkami. Jak zawsze wszystkim dopisywały świetne humory i taneczny nastrój. Impreza była bardzo udana i teraz z  niecierpliwością będziemy czekać na  następną , która odbędzie się już w karnawale.

 

6. Akcje charytatywne

Wraz z Wolontariatem Szkolnym prowadziliśmy zbiórki:

- nakrętek dla Stefani,

- środków opatrunkowych dla Afryki

- nowych pluszaków, gier i innych zabawek dla dzieci z oddziałów onkologicznych.

Wszystkim, którzy podarowali dary na te szczytne cele serdecznie dziękujemy!!!

więcej zdjęć...

 

Grudzień 2016

 

- Charytatywny Kiermasz Świąteczny.                                                                 Po raz  kolejny wraz z wolontariuszami zorganizowaliśmy kiermasz, z którego dochód przeznaczymy na naszego adoptowanego chłopca z Kamerunu – Gasparda Garba.

 

- Akcja  CARITAS ARCHIDIECEZJI POZNAŃSKIEJ "TYTKA CHARYTATYWNA”

Przyłączyliśmy się do akcji charytatywnej Caritas Archidiecezji Poznańskiej „TYTKA CHARYTATYWNA”. Zbieraliśmy  artykuły  spożywcze: kawę, herbatę, ryż, kaszę, oleje, bakalie, konserwy, słodycze oraz artykuły chemiczne: środki piorące i środki czystości. Przyniesionymi produktami wypełniliśmy TYTKI, które zostały przekazane potrzebującym jeszcze przed świętami.

 

- Wigilia Środowiskowa.

Przyłączyliśmy się do organizacji wigilii dla mieszkańców naszego osiedla.

 

 

 Styczeń 2017

  

- Zagraliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Styczeń w naszej szkole tradycyjnie upływał na przygotowaniach do kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. My również przyłączyliśmy się do tego wielkiego wydarzenia.

 

 

 

Luty 2017

- 21 lutego 2017  - Dyskoteka karnawałowa       

 

 

Karnawał to czas zabaw, który bardzo lubimy, bo pozwala nam oderwać się na chwilę od nauki. Jak zawsze bawiliśmy się dobrze.

- 23 lutego – 72. Rocznica Zakończenia Walk o Poznań

 23.02.2017r. na poznańskiej Cytadeli odbyły się uroczystości z okazji                     72. Rocznicy zakończenia walk o Poznań. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.

 

Marzec 2017

- AKCJA "PODZIEL SIĘ ZDROWYM...." w SP 45

Akcja „podziel się …. owocem, soczkiem, wodą, zdrową przekąską”
Pod koniec lutego z inicjatywy Rady Rodziców ruszyła akcja „Podziel się zdrowym owocem, soczkiem, wodą lub zdrową przekąską”. Samorząd Uczniowski wystawił w holu szkoły kosz, do którego można wkładać wymienione produkty. Będą one przekazywane dzieciom, które w danym dniu zapomną śniadania lub będą głodne.

- 21 marca – I Dzień Wiosny

W związku z I dniem wiosny - piątek 24 marca ogłosiliśmy „Kolorowym piątkiem” .  Ubraliśmy się w bardzo kolorowe rzeczy, a mundurki zostawiliśmy w domu.

- 21 marca obchodziliśmy DZIEŃ MOTYLA - DZIEŃ WRAŻLIWOŚCI"

 

- DEBATA UCZNIOWSKA „BĄDŹ KUMPLEM – NIE DOKUCZAJ”

  W czwartek 23 marca 2017 odbyła się w naszej szkole debata uczniowska na temat przemocy. Przybyli na nią reprezentanci klas I-VI, p. dyrektor D. Urbanowicz,                                p. wicedyrektor p. M. Głowińska, p. psycholog A. Przybylak, opiekun Samorządu Uczniowskiego p. M. Śliski, p. K. Siek. Uczestniczy dyskutowali na temat tego czym jest przemoc, z jakimi rodzajami agresji się spotykają, jak na nią reagują, jakie są jej skutki i jak sobie z nią radzić.  Podczas debaty okazało się, że uczniowie dużo wiedzą na temat przemocy. Ciągle też uczą się jak radzić sobie z agresja własną  i cudzą. Nie są pozostawieni z tym problemem sami sobie. Zawsze mogą liczyć na wsparcie życzliwych dorosłych w naszej szkole, o czym sami podczas debaty mówili. Wszyscy obecni stwierdzili, że chcieliby chodzić do szkoły wolnej od przemocy i zrozumieli, że tak naprawdę najbardziej zależy to od nich samych.

    

Kwiecień 2017

- 6 kwietnia wzięliśmy udział w uroczystościach związanych  z Dniem Patrona – ORP „Poznań”

 

- 12 kwietnia  – 77. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i Drugiej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir. 

Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W kościele Ojców Dominikanów odprawiono mszę świętą w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru gdzie odbyły się główne uroczystości z udziałem zaproszonych gości.

 

Maj 2017

- 226. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystej paradzie, która jak co roku przeszła ulicami Poznania. Obchody zakończyły się na Placu Wolności wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz przemówieniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

 

- Konkurs PCK „Na największego zbieracza złota”

Od kwietnia do końca maja 2017 zbieramy monety ( od 1-go do 5-u groszy) Posegregowane monety przekażemy PCK na organizację letniego wypoczynku dla dzieci z rodzin najuboższych naszego miasta i powiatu poznańskiego.

 

- ZBIÓRKA DARÓW DLA SZKOŁY Na BIAŁORUSI

 

W ramach współpracy ze szkołą działającą w Baranowiczach na Białorusi Samorząd Uczniowski i wolontariusze naszej szkoły zorganizowali zbiórkę darów: artykuły szkolne, biurowe, żywność długoterminową, słodycze (bez dodatku czekolady) oraz środki czystości. Wszystkie zebrane dary zostały już zapakowane do kartonów i przekazane szkole na Białorusi.

 Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! 

 


 

 

  Co się działo w klasach I - III?

2015/2016

Witamy Was w nowym roku szkolnym.
Życzymy Wam wielu szkolnych i pozaszkolnych sukcesów. Liczymy na owocną współpracę.

 

 

                                                                             Zbiórka nakrętek

W tym roku szkolnym kontynuujemy zbiórkę nakrętek dla Stowarzyszenia "Wspólna droga" w Luboniu. Stowarzyszenie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Nakrętki prosimy przekazywać wychowawcom klas.

Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt

Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę dla schroniska dla zwierząt przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu.                                
Oto lista potrzeb: dobrej jakości karma dla psów dorosłych oraz szczeniąt, a także dla kotów dorosłych i kociąt; karma dla psów i kotów alergików oraz rekonwalescentów, obroże oraz smycze dla psów średnich i dużych, szczotki i grzebienie dla zwierząt, nożyczki i maszynki elektryczne do strzyżenia psów, cążki do obcinania paznokci, szampony.                                                                 
Zbiórka potrwa do końca października. Zachęcamy do wsparcia akcji.

 

Klasowe zabawy Halloweenowe

 
więcej zdjęć...

 

                                                  Recyklingowe pluszaki wychodzą z szafy

Wzięliśmy udział w konkursie, w którym należało uszyć pluszaka z resztek materiału i nienoszonych ubrań. Powstały przepiękne pluszaki, z którymi trudno było nam się rozstać.
Konkurs organizowało GOAP. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników. 


więcej zdjęć...

 

Wsparliśmy akcję "Podaj mydło" 

 

Rekord pobity

Trzeci już raz odbył się w naszej szkole konkurs skoków przez skakankę. Konkurs odbywa się w ramach Światowego Dnia Bicia Rekordów. Zeszłoroczny rekord należący do Agaty Krzyszki, a wynoszący 156 skoków przez skakankę, został pobity. Tym razem najlepszy okazał się Alan Szmyt z klasy III a, który przeskoczył przez skakankę 160 razy. Gratulujemy!!!


więcej zdjęć...

 

2014/2015

Drodzy uczniowie klas I-III
Witamy Was po wakacyjnej przerwie.
Przed nami kolejny rok nauki i wspólnej zabawy.

 

We wrześniu zorganizowaliśmy apel z okazji Dnia Chłopca

 

 

                                                              Pomóżmy zwierzętom
   Zapraszamy wszystkich do wsparcia akcji zbiórki karmy dla psów i kotów. Karma zostanie przekazana do schroniska. Oprócz karmy można przynosić: obroże, smycze, szczotki i grzebienie dla zwierząt, maszynki i nożyczki do strzyżenia psów, cążki do obcinania paznokci, szampony, koce i ręczniki. Zbiórka trwa do końca października. Wszystkie dary należy przynieść do sali 32 lub przekazać wychowawcy klasy. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.
Nie bądź obojętny - zwierzęta czekają na Twoją pomoc.

 

                                                                          Konkurs origami
   W konkursie plastycznym "Zwierzątko wykonane techniką origami" wyróżnienia otrzymali Olek Kempiński z

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641