SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

POPRZEDNIE LATA...

ROK SZKOLNY 2018/2019

WYCIECZKA DO WYDZIAŁU FIZYKI UAM NA MORASKU

26 marca odbyła się wycieczka do Wydziału Fizyki UAM na Morasku.

Spotkaliśmy się z legendą fizyki prof. Rufinem Makarewieczem z Zakładu fizyki akustyki. Profesor zagrał nam na muszli, objaśnił co się dźwiękiem dzieje, weszliśmy do wygłuszonej gigantycznej Sali.

Profesor Marcin Ziółek pokazał jak zbudować ogniwo fotowoltaiczne. W WF trwają badania nad tańszymi i wydajniejszymi takimi przetwornikami energii.

Po pracowni fizycznej i Zakładzie Wysokich Ciśnień oprowadziła nas dr Asja Kozak pokazując kilka spektakularnych eksperymentów.

Zobaczyliśmy dowód na to że ziemia się obraca.

Wycieczka była niezwykle inspirująca dla młodzieży.

 

więcej zdjęć...

Wycieczka klasy 5A do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego

Uczniowie klasy 5a w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczestniczyli w zajęciach w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego. Mięli okazję własnoręcznie wykonać drożdżówki pod okiem mistrza cukiernictwa, ponadto zwiedzili pracownię kucharską, wędliniarską oraz obsługi restauracyjnej. Poznali również ofertę szkoły pod względem kierunków kształcenia, a na koniec skonsumowali swoje cukiernicze wypieki.

 

więcej zdjęć...

Na spektaklu "Sokoli z Possadowsky Strasse"

Dnia 26 lutego bieżącego roku uczniowie klas ósmych naszej szkoły gościli na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Sokoli z Possadowsky Strasse”. To teatralna opowieść o Powstaniu Wielkopolskim widziana oczami niemieckiego dziecka. Inspiracją do napisania scenariusza stała się książka, niestety niewydana w Polsce, zatytułowana „Piroggen und Pistolen” Michaela Biebracha.

Niespełna godzinne przedstawienie minęło w mgnieniu oka. Świetna gra uczniów klasy 7 poznańskich Łejerów, scenografia oraz muzyka zachwyciła widownię, która nagrodziła aktorów i twórców przedstawienia gromkimi brawami.

 

więcej zdjęć...

Wyjście klasy 5A, w ramach doradztwa zawodowego, do "The Bro Barbershop"

 

więcej zdjęć...

Wycieczka klasy 2A do Rogalowego Muzeum 

W miniony wtorek uczniowie klasy 2 a wybrali się do Rogalowego Muzeum Poznania. Wszyscy bawili się świetnie. Podczas wycieczki drugoklasiści mieli okazję poznać legendę o Świętym Marcinie oraz o powstaniu Poznania. Mele i szczuny, czyli dziewczynki i chłopcy, poznali wiele słów z gwary poznańskiej. Cukiernicy w interesujący i dowcipny sposób opowiedzieli o wypieku rogali świętomarcińskich. Dzieci aktywnie uczestniczyły w procesie przygotowywania rogali. Na koniec wszyscy skosztowali pysznych rogali oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. 


 

ZOBACZ WIĘCEJ...

Wyjście na przedstawienie "Alchemia Filmu"

Przedstawienie zatytułowane Alchemia filmu, na które w miniony poniedziałek wybrały się  klasy siódma b i ósma b, było poświęcone sztuce powstawania filmu. Wraz z aktorami młodzież odbyła wędrówkę od początków powstawania „ruchomych obrazów”, aż po współczesność. 

         Może  właśnie profesje związane z kinematografią to właściwy wybór dla niektórych młodych ludzi. Zatem, uczestnicząc w przedstawieniu ,mogli w wyobraźni „rozwijać skrzydła” i planować swoją przyszłość.

 

 Wycieczka klasy 5a i 5b do Osady Traperskiej

Uczniowie klas 5a i 5b wzięli udział w wycieczce do Osady Traperskiej przy Parku Krajobrazowym "Puszcza Zielonka", w gminie Czerwonak. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję obejrzeć traperską osadę i okolice. Odwiedzili między innymi: konie, osiołki, strusie afrykańskie, owieczki kameruńskie oraz kózki miniaturowe i nawet mieli okazję je nakarmić. Pokonali trudny tor survivalowy i wojnę na śnieżki. Bawili się z wilczą rodziną psów północy - Husky Syberian. Robili ozdoby świąteczne z darów lasu. Śpiewali kolędy, a w nagrodę otrzymali słodki poczęstunek - placek drożdzowy oraz wiejską kiełbasę prosto z ogniska. Na koniec wycieczki zdali egzamin na "Młodych Traperów" i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zabawy i radości nie było końca... :-) 

 

 więcej zdjęć...

WYCIECZKA DO PALMIARNI KLASY III A

Nasza wycieczka do Palmiarni była bardzo udana. Podziwialiśmy różne niezwykłe rośliny ze wszystkich stref klimatycznych a przesympatyczna pani przewodnik opowiedziała nam mnóstwo ciekawych informacji o tych roślinach.

 

Wyjście do Multikina na przedstawienie „Różnorodność kultur” oddziału przedszkolnego "0 B"

 więcej zdjęć...

WYCIECZKA DO COTTBUS

3 grudnia odbyła się szkolna wycieczka do Cottbus. Po 4 godzinnej podróży zwiedzaliśmy miasto. Zobaczyliśmy Wieżę Grodkowską – pozostałość umocnień miejskich z XV w., Kościół pofranciszkański św. Mikołaja, rynek ze starymi kamienicami i apteką Pod Lwem z 1568r. oraz Kościół Zamkowy. Potem spędzaliśmy czas na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz w Centrum Handlowym. Dodatkową atrakcją okazał się spacer po parku Branitz, gdzie podziwialiśmy dwie piramidy, jedną na wodzie, drugą na lądzie. Ostatnim punktem programu była wizyta w Manufakturze Czekolady „Felisitas” w miejscowości Hornow, w której wykonywane są ręcznie wyroby czekoladowe. Po przybyciu do Manufaktury zostaliśmy poczęstowani kubkiem gorącej czekolady. Obejrzeliśmy film opowiadający o historii tego miejsca. Wzięliśmy również udział w warsztatach . Każdy z uczestników przygotował swoją słodką tabliczkę czekolady. Na koniec pobytu w „Felisitas” wstąpiliśmy do „słodkiego” sklepu i na czekoladowe (pyszne) lody.

 

 

więcej zdjęć...

Radio Poznań - wyjście klasy 7 A

W czwartek 15 listopada w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy VII A udali się na wizytę do Radia Poznań, dawniej Radia Merkury. Jest to pierwsza, poznańska stacja radiowa. Swoją siedzibę posiada w dzielnicy Łazarz.

 

więcej zdjęć...

Wyjście do Multikina 51 na przedstawienie teatralne pt.:"Zebranie" 

 

więcej zdjęć...

WYCIECZKA KLASY 6A DO HOTELU NOVOTEL

Klasa 6a odwiedziła hotel Novotel Malta. Podczas wycieczki obejrzeli pokoje hotelowe, które zostały specjalnie przygotowane na pobyt rodzin z dziećmi. Ponadto zwiedzili sale konferencyjne oraz pokój fitness. Dowiedzieli się, jak wygląda praca pani pokojowej. Najważniejszym punktem zwiedzania była kuchnia hotelowa, gdzie spotkali się z samym szefem. Obejrzeli główne pomieszczenie, gdzie przyrządzane są posiłki dla gości. Bardzo miłym akcentem wycieczki było zjedzenie śniadania hotelowego w formie bufetu. Każdy przygotował pożywne i zdrowe kanapki, które osobiście ocenili szefowie kuchni. Po takiej wizycie zrozumieli jak ciężka, ale i przyjemna jest praca w hotelu.

więcej zdjęć...

SPOTKANIE Z PRZESZŁOŚCIĄ W BISKUPINIE

W sobotę 6 października dzięki współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta Poznania grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła Biskupin – wieś leżącą w województwie kujawsko-pomorskim. Wizyta w Biskupinie to podróż w czasie do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju. Znajduje się tam stanowisko archeologiczne odkryte w 1933 roku, zawierające pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Dowiedzieliśmy się, że gród powstał ok. 748 roku p.n.e., a na terenie osady znajdowało się ok. 106 domostw i 11 ulic. Ocenia się, że w osadzie mieszkać mogło od 800 do 1000 ludzi, którzy trudnili się głównie uprawą roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem - tkactwem, garncarstwem, odlewami z brązu i żelaza, ale również myślistwem, rybołówstwem czy zbieractwem. My mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach tkackich, a nasze utkane przez nas kolorowe paski mogliśmy zabrać ze sobą. Było to bardzo ciekawe spotkanie z historią i pełni wrażeń, zmęczeni późnym popołudniem wróciliśmy do domu.

więcej zdjęć...

Wycieczka do Akademii Muzycznej
 25 września uczniowie klasy 5b wybrali się na spektakl muzyczny pt. "Music FREEstyles" do Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Uczniowie z wielką ochotą i nadzieją przekroczyli mury uczelni, która już z zewnątrz zrobiła na nich wielkie wrażenie. Przedstawienie rozpoczęło wspólną aktywnością muzyczną, a następnie sceną zawładnęli studenci oraz uczniowie jednej z podpoznańskich szkół podstawowych. Spektakl dostarczył wielu wrażeń słuchowych i wizualnych, ale przede wszystkim był bardzo ciekawą i niekonwencjonalną lekcją muzyki. 

więcej zdjęć...

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641