SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

Klasa 2 A - wychowawca 

Magdalena Nawrocka - Buszyk

Rok szkolny 2018/19

NASTĘPNA STRONA...

Jeszcze w uszach szumią morskie fale,
Śpiewa głośno rześki, górski wiatr.
Na wakacjach było tak wspaniale,
Ale teraz już do szkoły czas.
 Jesteśmy drugoklasistami
 
 
Dzień kropki, czyli święto kreatywności i budowania wiary we własne możliwości

Po raz kolejny wzięliśmy udział w obchodach Dnia Kropki. Przypomnieliśmy sobie historię Vashti, która uwierzyła, że potrafi malować i zorganizowała wystawę swoich prac. Rozmawialiśmy o swoich talentach i umiejętnościach oraz wzięliśmy udział w zajęciach plastycznych, w których główną bohaterką była oczywiście kropka.  

więcej...

 AKTYWNIE W RAMACH EUROPEJSKIEGO TYGODNIA SPORTU

 

            Nasza szkoła wzięła udział  w  obchodach Europejskiego Tygodnia Sportu, który trwa od 24 do 30 września. Akcja odbywa się na szczeblu Unii Europejskiej - krajowym, regionalnym i lokalnym i ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu całego tygodnia oraz przez cały rok. Uczniowie klas drugich spotkali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie rywalizować w wyścigach rzędów. Zabawy miały nauczyć współpracy  w grupach oraz udanej zabawy w gronie rówieśników. Klasa 6a i 7a  aktywnie spędziła czas nad Maltą. Po solidnej rozgrzewce tylko najwytrwalsi obiegli poznańskie jezioro. Ta forma ruchu miała nauczyć zasad poruszania się-biegania wśród innych wielbicieli aktywności sportowej na świeżym powietrzu oraz zachęcić do aktywnego spędzania czasu poza szkołą z rówieśnikami, rodzeństwem czy rodzicami. W Europejskim Tygodniu Sportu nie zabrakło też zajęć karate, turnieju piłki nożnej oraz zawodów biegowych. Pamiętajmy „Ruch jest życiem” (Arystoteles).

więcej zdjęć...

Dzień pełen wrażeń
Dzień chłopca, dzień głośnego czytania oraz pokaz tańca firmy Hajdasz - w tych wydarzeniach braliśmy udział jednego dnia.  
 
 
 
Pokaz karate
 
 
 
 
Wysyłamy pocztówki i pozdrowienia
We wrześniu przyłączyliśmy się do akcji BohaterON, która polega na wysyłaniu pozdrowień do osób, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Sami wykonaliśmy kartki i wysłaliśmy je do 20 powstańców. 
Wysłaliśmy również 25 pocztówek z pozdrowieniami z Poznania do różnych szkół na terenie Polski. teraz my czekamy na pozdrowienia, a z otrzymanych kartek zamierzamy stworzyć mapę Polski. 
 
 
 
Uwielbiamy zajęcia plastyczne
 
 
 
Gra w kolory Muzeum Narodowym
Podczas zajęć w Muzeum Narodowym dowiedzieliśmy się jakie kolory zaliczamy do barw podstawowych, pochodnych i neutralnych. Nauczyliśmy się też rozróżniać barwy zimne i ciepłe. Podziwialiśmy dzieła polskich artystów i opowiadaliśmy o tym, jakie emocje w nas wzbudzają. 
 
 
 Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki wzięliśmy udział w warsztatach muzycznych. 
 
 
 
Autostrada do szkoły
W ramach programu "Autostrada do szkoły" wzięliśmy udział w zajęciach, podczas których powtórzyliśmy zasady zachowania na drodze oraz przypomnieliśmy sobie cztery grupy znaków drogowych. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz specjalnym goglom mogliśmy przenieść się na ulice miasta i sprawdzić się w pokonywaniu przeszkód na drodze. Rozwiązywaliśmy łamigłówki sprawdzające wiedzę o ruchu drogowym. Układaliśmy także puzzle, w czym mistrzynią okazała się Nikola:)

 

zobacz zdjęcia...

Niezwykłe spotkanie

Spotkanie z panem Jerzym Omelczukiem, malarzem, który maluje ustami, zrobiło ogromne wrażenie na wielu z nas. Wyszliśmy ze spotkania zadziwieni i pełni podziwu dla pana Jerzego, który mimo swojej niepełnosprawności, tworzy wspaniałe dzieła. Na naszych oczach namalował przepiękny jesienny pejzaż, który przekazał naszej szkole.  

zobacz zdjęcia ...

Jesienny las
Przy okazji omawiania tematów związanych z życiem w lesie, wykonaliśmy pracę plastyczną. Nasz jesienny las prezentuje się wspaniale. 
 
 
Jesienne kodowanie 
 
 
 Warsztaty czytelnicze
W ostatnim czasie bardzo zainteresowały nas przygody małych detektywów - Lassego i Mai. Bardzo chętnie wzięliśmy więc udział w spotkaniu z przedstawicielem wydawnictwa Zakamarki, które wydaje książki o naszych ulubionych bohaterach. 
 
Halloween
My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz się nas bać,
Musisz nam cukierka dać.
Z okazji Halloween założyliśmy stroje czarownic, wróżek i duszków. Dowiedzieliśmy się także, z jakiej okazji obchodzi się Halloween. W konkursie na najbardziej pomysłową dynię Patryk F. zajął drugie miejsce, a Igor i Kornelia otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy:)
 
 
Śniadanie daje moc
Z wielką ochotą wzięliśmy udział w akcji "Śniadanie daje moc". Na śniadanie przygotowaliśmy nie tylko smakowicie wyglądające i pachnące, ale przede wszystkim pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. 
 
 
Pracujemy z ozobotami
Ozoboty znamy już od ubiegłego roku szkolnego. Zajęcia z ich wykorzystaniem zawsze sprawiają nam mnóstwo radości. Tym razem skupiliśmy się nie na zabawie, lecz dokładniej obserwowaliśmy jak robot reaguje na kody, które zaznaczamy na jego trasie. 
 
 Przygotowania do Święta Niepodległości
Przez ostatni tydzień przygotowywaliśmy się do obchodów Święta Niepodległości. Podczas zajęć poznawaliśmy fakty z historii Polski, wykonaliśmy dekoracje, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. W przygotowaniach pomagały nam ozoboty, z którymi wybraliśmy się w podróż po Polsce. Przygotowaliśmy również apel dla uczniów klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych.
Kilka osób z naszej klasy wzięło udział w konkursie plastycznym "Znaczek pocztowy z okazji 100-lecia niepodległości Polski". Kornelia zajęła pierwsze miejsce, Alan piąte, a Dominika i Jaś otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy!!!
Dzień Misia w naszej klasie

Andrzejkowe czary-mary
 
Kamieniczki
Prószy śnieżek na uliczki
Prószy śnieżek na chodniczki
Przykrył daszki kamieniczek ....
Kolorowe kamieniczki wykonaliśmy, aby zilustrować wiersz pani Małgorzaty Strzałkowskiej "Śnieżek". 


Kodujemy rysunki na wirtualnej macie do kodowania
 
 
Mistrzowie w skokach przez skakankę
Nasze koleżanki i koledzy podjęli w tym roku próbę pobicia szkolnego rekordu w skokach przez skakankę. Poszło im świetnie.
Nikola - 162 skoki
Natalka - 29 skoków
Kornelia - 45 skoków
Jaś - 42 skoki
Szymek - 81 skoków
Dominik - 313 skoków
Kamil - 28 skoków
Gratulujemy wszystkim wyśmienitej kondycji, a Dominikowi zajęcia trzeciego miejsca. 

 
Kodujemy - czym jest dla nas ojczyzna
Podczas zajęć zastanawialiśmy się co oznacza dla nas słowo ojczyzna oraz co jest dla nas ważne. Zapisaliśmy swoje przemyślenia na serduszkach, które wyznaczyły trasę i przystanki dla ozobotów. 
 
Poznajemy wiersze polskich poetów
W ciągu ostatnich kilku tygodni poznawaliśmy wiersze polskich poetów. Poznawane utwory opisywały różne zjawiska i dotyczyły przeróżnych tematów. Wiersze były inspiracją do stworzenia prac plastycznych. Były także okazją do zajęć rytmicznych, muzycznych i ruchowych. Przekonaliśmy się, że mnóstwo piosenek powstało w oparciu o słowa wierszy. Wspólnie w klasie wykonaliśmy również album, w którym zebraliśmy poznane wiersze oraz nasze ilustracje. 
 
 
Spotkanie czytelnicze z Reksiem
Podczas wizyty w bibliotece pani przeczytała nam opowiadanie o Reksiu, który wspólnie z innymi zwierzętami budował bałwana. Czekała na nas również niespodzianka, ponieważ spotkaliśmy Reksia, który sprawdził czy potrafimy uważnie słuchać. 
Wymiana pocztówek
Bardzo cieszymy się, ze dotarły do nas pocztówki z różnych szkół na terenie całej Polski, jako odpowiedź na nasze pozdrowienia. 

 
Ale kino! na Mikołajki 
Z okazji mikołajek wykonaliśmy buty, które czekały na prezenty od Mikołaja. Znaleźliśmy w nich słodycze oraz bilety do kina na filmy wyświetlane w ramach festiwalu filmów dla dzieci i młodzieży Ale Kino! Po drugim seansie mieliśmy okazję spotkać się i zrobić zdjęcie z aktorką odgrywającą główną rolę w filmie Supa Modo,  który jak się później okazało zdobył wyróżnienie na festiwalu. 
 
Godzina kodowania
W dniach od 3 do 9 grudnia braliśmy udział w akcji pod hasłem "Godzina kodowania". Jest to edukacyjna inicjatywa skierowana do uczniów na całym świecie. Jej celem jest popularyzowanie informatyki wśród uczniów oraz zachęcenie ich do spróbowania swoich sił w kodowaniu i programowaniu. 

Nocka w szkole
Podchody, wykonanie ozdób choinkowych, wspólne zabawy i gry planszowe umilały nam czas podczas wspólnej nocy w szkole. I choć spędziliśmy w szkole całą noc, nie wystarczyło nam czasu na wszystko, co zaplanowaliśmy:)
 
 
Nasze klasowe jasełka 
Z wielką radością wystąpiliśmy w przedstawieniu "Do stajenki". Nasze przedstawienie oglądali koledzy z klas 1-3 oraz zerówek, a także nauczyciele i pani dyrektor. Występ sprawił nam ogromną przyjemność, choć troszkę się denerwowaliśmy.  
 
Warsztaty plastyczne
Z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych w Polskiej Akademii Nauk. Ozdabialiśmy płócienne torby motywami zaczerpniętymi z legend poznańskich. 
 
Idą święta
 
Świąteczne spotkanie przy stole

 
 
© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641