SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

 

Znaczek pocztowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Znaczek pocztowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 oraz oddziałów przedszkolnych. Zadaniem uczniów było przygotowanie znaczka pocztowego, który będzie nawiązywał do tego ważnego dla Polski święta. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością podczas wykonywania prac konkursowych. Każda praca była inna i wyjątkowa. W konkursie wzięło udział 60 uczniów. 
I miejsce - Kornelia z klasy 2 a
II miejsce - Zuzia z klasy 1 a
III miejsce - Mikołaj z klasy 2 b
IV miejsce - Paweł z klasy 3 a
V miejsce - Alan z klasy 2 a
Ponadto przyznano 13 wyróżnień. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. 

Najmłodsi uczniowie świętują 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Uczniowie klas drugich przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci przybliżyły postać Józefa Piłsudskiego oraz przypomniały o polskich symbolach narodowych.  Ponadto wszystkie klasy zaprezentowały przygotowane przez siebie pieśni patriotyczne. Podczas uroczystego apelu pani dyrektor wręczyła dyplomy oraz nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym "Znaczek pocztowy na 100-lecie niepodległości Polski".

zobacz więcej...

KOTYLIONY

Tradycyjnie przed Świętem Niepodległości uczniowie przygotowywali biało-czerwone kotyliony. 
To szczególna rocznica, więc wszyscy chcemy czuć się wyjątkowo.

więcej zdjęć...

POLSKA W OCZACH DZIECI

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości klasy drugie wykonały prace plastyczne pt. "Polska w oczach dzieci". Uczniowie w grupach przedstawili nasz kraj w bardzo ciekawy i pomysłowy sposób. Wszystkie prace można obejrzeć w holu szkoły .


więcej zdjęć...

 

PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERACH

W ramach akcji "DBAMY I PAMIĘTAMY" klasa II B odwiedziła Cmentarz Miłostowo. Uczniowie z zaangażowaniem porządkowali groby POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH - grabili liście, zapalali znicze oraz oznakowali mogiły okolicznościwymi proporczykami z napisem "Tu spoczywa Powstaniec Wielkopolski".

więcej zdjęć...

Zapraszamy  wszystkich   chętnych do wzięcia   udziału w konkursie recytatorskim wierszy patriotycznych pt. „Niepodległa od 100 lat

Regulamin konkursu:

Zapraszamy uczniów klas 0-VIII i  klasy gimnazjalne do udziału w konkursie.  Każdy uczestnik przygotowuje recytację wiersza o tematyce patriotycznej.

Cele konkursu:

·        Popularyzacja twórczości poetyckiej o tematyce patriotycznej.

·        Rozwijanie poetyckich zainteresowań uczniów.

·        Prezentacja umiejętności uczniów.

·        Uwrażliwienie na piękno języka polskiego i narodowej literatury.

Kryteria oceny recytacji:

·        Dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie.

·        Interpretacja tekstu zgodna z jego charakterem, przesłaniem i wymową.

·        Kultura słowa.

 

·        Ogólny wyraz artystyczny.

 

 

PROJEKT EDUKACYJNY „RODZINA POLONIJNA”

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" w Poznaniu weźmie udział w projekcie edukacyjnym pt. „Razem Dla Edukacji. Rodzina polonijna” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Projekt „Rodzina polonijna” ma na celu nawiązanie współpracy w zakresie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych związanych z upamiętnieniem wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości) oraz upowszechnianiem polskiego dziedzictwa narodowego. Dodatkowo mamy nadzieję, że wymiana młodzieży i współpraca szkół ponad granicami umożliwi naszym uczniom nawiązanie wyjątkowych kontaktów, a może i przyjaźni, co zaowocuje w przyszłości powstaniem tytułowej „rodziny polonijnej”.

 

W ramach tego projektu nasza szkoła nawiązała kontakt ze Szkołą Podstawową i Przedszkolem w Karwinie. W związku z tym już w listopadzie będziemy mieli zaszczyt gościć uczniów i nauczycieli z Czech, a wiosną 2019 r. pojechać z rewizytą.

www.razemdlaedukacji.org.pl

 

                                                             Dzień w Lusowie…

   Niedaleko Poznania, w Lusowie jest miejsce związanie z Powstaniem Wielkopolskim.

 

    Tutaj w roku 1920 zamieszkał generał Józef Dowbor-Muśnicki, dowódca powstańców i organizator Armii Wielkopolskiej. Odwiedziliśmy jego grób oraz zobaczyliśmy pamiątki zgromadzone w Muzeum Powstańców Wielkopolskich.

Przedstawiciele społeczności uczniowskiej naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym  wzięli dziś udział w Paradzie 3 Maja objętej Patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Przemarsz rozpoczął się przed Kościołem Farnym  a trasa prowadziła ul. Paderewskiego do pl. Wolności, gdzie wszyscy zebrani wysłuchali wystąpienia prezydenta miasta.

 

 

 Przed świętami majowymi klasy pierwsze przygotowały uroczysty apel poświęcony Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w tym dniu mieli na sobie  stroje w narodowych barwach. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały wzruszające wiersze i pieśni patriotyczne. 

 

 

Uczniowie klas 0 – III zapoznali się z symbolami narodowymi Polski i wykonali prace plastyczne. Wraz z wychowawcami czytali legendy z naszego regionu. Bohaterów legend uwiecznili na swoich rysunkach. Prace dzieci zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej.

 

W związku z obchodami stulecia niepodległości Polski oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczniowie najstarszych klas naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Ojcowie Niepodległości”.  W ramach tego konkursu wykonali portrety najbardziej zasłużonych w walce o niepodległość Polaków: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Oto wyróżnione prace i ich autorki, uczennice klas siódmych. 

 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641