SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU
20 października
2009

Uroczystość wręczenia dzwonu okrętowego załodze ORP

POZNAŃ DLA "POZNANIA".  UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA DZWONU OKRĘTOWEGO ZAŁODZE ORP "POZNAŃ"


   19 października 2009 w Szkole Podstawowej nr 45 im. ORP „Poznań” w Poznaniu odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Aby stać się prawdziwymi uczniami tej szkoły i zasłużyć na tytuł „wilczka morskiego”, dzieci przeszły chrzest morski z udziałem Neptuna, wykazując się wiedzą, sprawnością fizyczną i odwagą. Po ślubowaniu odświętnie ubrani uczniowie przyjęli pasowanie z rąk Pani Dyrektor Małgorzaty Borowiak i zastępcy dowódcy ORP „Poznań” por. mar. Grzegorza Marszałka, który pasował dzieci kordzikiem oficera Marynarki Wojennej.


   Tegoroczne ślubowanie klas pierwszych miało wyjątkowy charakter, gdyż połączone było z przekazaniem załodze ORP „Poznań” dzwonu okrętowego, który z inicjatywy szkoły przy Harcerskiej został ufundowany przez Miasto Poznań. Ten wspaniały prezent przekazał marynarzom okrętu Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Sławomir Hinc, który podkreślił znaczącą rolę jednostki w promowaniu naszego miasta również poza granicami kraju.

O tym, że stary dzwon okrętowy został uszkodzony, młodzież szkoły dowiedziała się podczas jednej z wizyt na okręcie. Jest więc powód do radości, bo nowy dzwon będzie dobrze służył patronowi szkoły, odmierzając czas i sygnalizując zmianę wacht dla załogi..


   Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty, Pan Sławomir Hinc Zastępca Prezydenta Miasta Poznania z pracownikami, Pan Andrzej Bielerzewski Radny Miasta Poznania, Pani Grażyna Lisiecka Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, ksiądz kanonik Jan Bartkowiak, emerytowana dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu Pani Janina Sałatowa. Gośćmi honorowymi byli: matka chrzestna ORP „Poznań” Pani Maria Łbik, zastępca dowódcy ORP „Poznań” por. mar. Grzegorz Marszałek z delegacją, Pan Paweł Sobczyński ordynator Oddziału A Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie. Zebrani z zainteresowaniem obejrzeli również prezentację multimedialną obrazującą wszechstronne działania uczniów naszej szkoły.
 

   Joseph Conrad, pisarz i znawca morza powiedział, że „Statki są jak ludzie, mają swoje narodziny i swoje życie…”. Tak jest i z naszym ORP „Poznań”, na pokładzie którego często gościmy, i z załogą którą zawsze mile witamy w naszych progach.

Małgorzata Borowiak dyrektor SP 45
Joanna Niebudek nauczyciel SP 45

 

 

 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641