SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

Link do wycieczek z lat wcześniejszych...

ROK SZKOLNY 2017/18

Wycieczka klasy 3B do osady traperskiej

 

więcej zdjęć...

Szlakiem wrocławskich krasnali i wycieczka do ZOO i Afrykarium

15 czerwca br. klasy czwarte wspólnie wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Odwiedziliśmy najstarszy w Polsce ogród zoologiczny, a także Afrykarium, które znajduje się na jego terenie. Następnie podążaliśmy szlakiem wrocławskich krasnali, podziwiając zabytki Starego Miasta.

 

więcej zdjęć...

Bilskie spotkania ze zwierzętami

 Uczniowie klas pierwszych wybrali się do Kluczewa. Tam mieli okazję zobaczyć na czym polega praca kowala oraz jak robi się podkowy. Kowal - Wujek Krzysiu, wspaniale opowiadał o swojej pracy oraz historii swojej rodziny. Dzieci bawiły się także na placu zabaw, jechały bryczką, piekły kiełbaski w ognisku, zajadały się pysznymi rogalikami oraz dowiedziały się jak robi się wełnę. Największą jednak atrakcją było spotkanie ze zwierzętami. Króliki, kozy, owce, krowy i świnie, które wiele dzieci widziało po raz pierwszy w życiu, zrobiły największe wrażenie na małych mieszczuchach. Dzieci były zachwycone królikami, które nosiły na rękach i woziły w wózkach. Każdy mógł także wydoić krowę, jednak nie wszyscy byli na tyle odważni, by to zrobić. Zdaniem dzieci wycieczka była super!


więcej zdjęć...

Zielona szkoła w Czaplinku 

Na tę wycieczkę uczniowie klas 5a, 5b i 6a czekali już od września. Jedni chcieli ponownie przeżyć sportową przygodę, inni mieli pojechać do Czaplinka po raz pierwszy i jak zapewniają już teraz – nie po raz ostatni. W ciągu 3 dni nasi uczniowie  mogli się sprawdzić w wielu umiejętnościac: wspinaczka po ściance i skrzynkach, strzelectwo, łucznictwo, survival, bieg zadaniowy, czy tor paintbolowy. Piękna pogoda sprzyjała sportom wodnym. Dzieci mogły popływać kajakami i rowerami wodnymi. Nie zabrakło też codziennych kąpieli w jeziorze.  Noce dla niektórych też były testowaniem różnych umiejętności. Jedni szukali alternatywnych sposobów przemieszczania się pomiędzy pokojami, inni ćwiczyli swoje detyktywistyczne  umiejętności w  nocnym poszukiwaniu poduszek czy ładowarek:) Humory nam dopisywały, jedzenie bardzo smakowało, a czas mijał błyskawicznie. Czaplinku – do zobaczenia za rok!


więcej zdjęć...

 

Wizyta w Oddziale Banku PKO BP - wyjście klasy 2B

Na spotkaniu p. E. Zielińska, opiekunka SKO, bardzo ciekawie opowiadała o historii powstania banku, o tym jak dawniej dzieci oszczędzały pieniądze i jakie są możliwości oszczędzania dzisiaj. Klasa zwiedziła skarbiec i poznała pracę bankowca. Na zakończenie spotkania p. E. Zielińska złożyła dzieciom życzenia z okazji Dnia Dziecka oraz wręczyła upominki.

 

więcej zdjęć...

NA SPEKTAKLU TEATRALNYM

24 maja uczniowie klasy VII obejrzeli adaptację Mickiewiczowskiego dramatu pt. „Dziady cz. II”. Przedstawienie przygotował zespół Teatru Współczesnego w Krakowie, a jego prezentacja nastąpiła na zbudowanej scenie w Multikinie 51.

Była to dla uczniów okazja do przypomnienia romantycznego dramatu A. Mickiewicza o dziadach – pogańskim zwyczaju obchodzonym na Litwie w Dzień Zaduszny. Ukazującym się duchom towarzyszył nastrój grozy i tajemniczości, a wypowiadane przestrogi i prawdy moralne, bez wątpienia, nawiązywały do życia współczesnych widzów.

Przedstawienie było niecodziennym przeżyciem dla uczniów, w szczególności dla miłośników klasyki literatury polskiej.

Wycieczka do Trójmiasta klasy 6B oraz 7A i 7B

 


zobacz zdjęcia...

"HOBBIT" - wyjście klasy 5A oraz 6A i 7A
W dniu 23 maja klasa 5a odwiedziła Multikino 51, aby obejrzeć przedstawienie pt.: "Hobbit". Spektakl opowiadał o 13 krasnoludach, które wyruszają w niezwykłą podróż wraz z czarodziejem Gandalfem i hobbitem Bilbo Baginsem. Na swojej drodze napotykają wielu przyjaciół i przeróżnych stworzeń ale też wrogów. Cała klasa z zaciekawieniem śledziła losy bohaterów, a do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci i nieco rozmarzeni.

 

Wycieczka do Bramy Poznania klasy 3B

więcej zdjęć...

Wyjście do Teatru Animacji na przedstawienie "A niech to gęś kopnie" klasy 3B

 

więcej zdjęć...

POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

W ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki klasa 2A odwiedziła dwa wydziały UAM: Wydział Biologii - gdzie byli na wykładzie o ssakach morskich oraz Wydział Geografii i Geologii, gdzie w ramach wykładu dowiedzielisię, jak być bezpiecznym podczas niebezpiecznej pogody.

 


więcej zdjęć...

Zabawy podwórkowe
Podczas zajęć w Centrum Sztuki Dziecka klasa 1A poznała zabawy podwórkowe swoich rodziców. 
 

 

„STARA CHATA U KOWALA” W KLUCZEWIE wycieczka Oddziału Przedszkolnego 0B

 We wtorek 17 kwietnia spędzili wiele niezapomnianych chwil w Gospodarstwie Agroturystycznym w Kluczewie. Zapoznali się z różnym starym sprzętem domowym. Dowiedzieli się, jak dawniej robiono masło, jakimi zabawkami bawiły się dzieci. Poznali pracę kowala. Mogli wybiegać się na placu zabaw. Bardzo ciekawe było spotkanie ze zwierzętami gospodarskimi. Była przejażdżka bryczką, słodka niespodzianka, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dopisywał im dobry nastrój. Wracali do Poznania pełni niezapomnianych wrażeń.

 


więcej zdjęć...

 

Oddział przedszkolny 0A z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Jak należy dbać o higienę jamy ustnej.

więcej zdjęć...

 Wizyta w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego klasy 2B

 W ramach zajęć edukacyjnych "Poznajemy zawody cukiernika i piekarza" klasa 2B wybrała się do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. W pracowni gastronomicznej zobaczyła maszyny i urządzenia stosowane w cukiernictwie i piekarstwie. Na warsztatach razem z panem cukiernikiem Tomkiem uczniowie zrobili drożdżówki, które zostały wypieczone i ze smakiem zjedzone. Ze spotkania wrócili bardzo zadowoleni i najedzeni. Dziękujemy szkole za miłe przyjęcie i serdeczną gościnność!

więcej zdjęć...

Trómiasto i Malbork

 Klasy 7a, 7b i 6b odwiedziły Trójmiasto i Malbork. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wędrówkom i zwiedzaniu nadbałtyckich miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Nie zabrakło także czasu na zabawy na plaży oraz jedzenie lodów czy gofrów. Mimo całodziennych wędrówek i dużego zmęczenia niektórym wystarczały tylko dwie godziny nocnego snu. Ostatniego dnia w drodze powrotnej uczniowie zwiedzili jeszcze imponujący Zamek Krzyżacki w Malborku. Było to spotkanie z niezwykłą, średniowieczną historią Polski.  A potem pełni wrażeń wycieczkowicze wrócili do Poznania.

 


 zobacz zdjęcia..

 

Na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza - wyjście klasy 7A

Czwartek 26 kwietnia był kolejnym dniem wydarzeń w ramach XXI Festiwalu Nauki i Sztuki. Tym razem klasa 7a wybrała się na Wydział Biologii UAM. Uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez studentów i wykładowców – rajdzie z GPS przez Morasko oraz wykładzie na temat ewolucji i zmienności człowieka. Zobaczyli także bardzo ciekawą wystawę pająków. Dzięki takim imprezom uczniowie mogą zobaczyć jak wygląda i funkcjonuje wyższa uczelnia i przez chwilę sami mogą poczuć się studentami. Być może kogoś to zainspiruje i w przyszłości zachęci do studiowania na UAM lub innej uczelni.
 

 

więcej zdjęć...

ZWIEDZANIE TEATRU WIELKIEGO W POZNANIU KLASY 4 A

 

więcej zdjęć..

OSTATNIE DNI PRZED FERIAMI

Po trudach pierwszego semestru przyszedł czas na chwilę odpoczynku. Był nim czwartek 8 lutego, w którym to uczniowie klas 4-7 wybrali się z wychowawcami do kina na film „Cudowny chłopak”. Ta ujmująca historia o wrażliwym Auggiem Pullmanie, odstraszającym swoim wyglądem ludzi, jest cenną lekcją empatii, rodzicielstwa i budowania przyjacielskich relacji. Młodzi widzowie przekonali się o tym, że piękno to nie tylko wygląd, ale i to, co nosimy w sobie.

Czy „Cudowny chłopak” podobał się uczniom? Wielkie brawa po seansie jednoznacznie potwierdziły opinię młodych widzów na temat obejrzanego filmu.

więcej zdjęć...

Nauka jazdy na łyżwach
Klasa 5a zakończyła zimowy cykl wyjść na lodowisko Malta. Przez ponad miesiąc uczniowie pod okiem pani instruktor poznawali technikę jazdy na łyżwach. Już dziś każdy może powiedzieć, że nauczył się bardzo dużo i świetnie się bawił. Za rok będziemy kontynuować lekcje, a pani instruktor podziękowaliśmy laurkami, w których każdy się podpisał.

więcej zdjęć...

"Czy ktoś widział kulturę?"
Klasa 5a razem z klasą 5b odwiedzili Multikino 51, aby obejrzeć przedstawienie pt:."Czy ktoś widział kulturę?".Historia inteligentnego Alka miała skłonić młodą widownię do refleksji nad własnym zachowaniem i kulturą osobistą. 

 

więcej zdjęć...

ZA KULISAMI TEATRU

 Uczniowie klasy 7b mieli okazję zwiedzić Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Przewodnik przedstawił młodzieży ciekawą historię Teatru i osób z nim związanych oraz pokazał, niedostępne dla widzów, obszerne zaplecze historycznego budynku: charakteryzatornię, rekwizytornię, reżyserkę dźwięku, kieszeń sceniczną czy zapadnię.

Uczniowie mogli podziwiać foyer, a z pozycji komfortowej loży honorowej, widownię na 858 miejsc z okazałym kryształowym żyrandolem. Okazało się, że Teatr jest miejscem pracy nie tylko śpiewaków, tancerzy, muzyków, ale i stolarzy, ślusarzy, krawców, tapicerów, obuwników, a nawet przedstawicieli ginących zawodów, np. modystek.

Uczniowie wiele wiedzą o przedstawieniach teatralnych, ale bez wątpienia wycieczka ta dostarczyła im ciekawej wiedzy i niezapomnianych doznań.

 

 więcej zdjęć...

W Teatrze Animacji przeżywamy już pierwsze, świąteczne chwile na przedstawieniu pt."Bombka z gwiazdką".

 

więcej zdjęć...

Dzieciństwo w Grenlandii - projekt

W ramach projektu "Mali odkrywcy" tym razem poznaliśmy jak żyją ludzie na zimnej Grenlandii. Dowiedzieliśmy się jak mieszkają, w co się ubierają i co jedzą. Zaskoczeniem była dla nas informacja, że nasi rówieśnicy chodzą do szkoły tylko raz w tygodniu na pięć lekcji.

 


więcej zdjęć...

W świecie arcydziełek
Czym różni się portret od martwej natury, co to jest pejzaż? Tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty w Muzeum Narodowym podczas lekcji "W świecie arcydziełek". Była to nasza pierwsza wizyta w tym muzeum i z pewnością nie ostatnia.  
 

 

W TEATRZE POLSKIM

Wspaniałym mikołajkowym prezentem mogą być nie tylko słodycze, ale i bilety do teatru. Taka właśnie niespodzianka czekała na uczniów klasy 7b, którzy 5 grudnia mieli okazję przeżyć wyjątkowe chwile w Teatrze Polskim.

Młodzież obejrzała spektakl „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Michała Kmiecika. Wartka akcja, nawiązanie do polskiej współczesnej rzeczywistości, zaskakujące rozwiązania sceniczne ujęły młodych widzów. Żywym tematem dyskusji po spektaklu teatralnym była również gra aktorów i stwierdzenie, że aktorstwo to jednak niełatwy zawód.

Następne spotkanie klasy 7b z Teatrem Polskim już w styczniu, dla odmiany, zwiedzanie i odkrywanie tajemnic historycznego gmachu.

 więcej zdjęć...

Warsztaty kulinarne w Pizza Exspress

Sami robiliśmy swoje wymarzone pizze. Niektórzy z nas wykazali się ogromną znajomością sztuki kulinarnej. Było bardzo przyjemnie, no i oczywiście smacznie!

 


więcej zdjęć...

 Wycieczka do skansenu i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

 W Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu dzieci z oddziałów przedszkolnych zapoznały się z historią bartnictwa i pszczelarstwa. Obejrzały zabytkowe ule. Podczas lekcji muzealnej poznały życie pszczół. Wykonały świecę woskową. Na zakończenie wizyty w muzeum skosztowały pysznego miodu.


więcej zdjęć...

 

W TEATRZE MUZYCZNYM

W poniedziałek 13 listopada uczniowie klas VII uczestniczyli w musicalu „Balladyna” w poznańskim Teatrze Muzycznym.

Ta forma teatru, która łączy muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec, spodobała się siódmoklasistom. Przez półtorej godziny aktorzy zawładnęli uczniowską widownią i wciągnęli ją w niecodzienną opowieść o okrutnej drodze Balladyny do władzy. Świetna gra aktorów, partie śpiewane, zaskakujące efekty wizualne i dźwiękowe sprawiły, że młodzież była w pełni usatysfakcjonowana, a artystów opuszczających scenę nagrodziła gromkimi brawami.

Kolejny wyjazd siódmoklasistów do teatru już wkrótce, tym razem do Teatru Polskiego.

 

więcej zdjęć...

Lekcja w Muzeum Narodowym

 

Tym razem w Muzeum Narodowym podziwialiśmy różne portrety, autoportrety, portrety grupowe, popiersia i karykatury.  A potem na warsztatach plastycznych próbowaliśmy je narysować.


 

więcej zdjęć...

  W MUZEUM ROGALA

Wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania była bardzo udana.
Uczestniczyliśmy w pokazie wypieku rogali świętomarcińskich. Nauczyliśmy się również kilku słów z gwary poznańskiej. Prowadzący opowiedzieli nam historię rogali. Obejrzeliśmy także multimedialną prezentację o Poznaniu. W muzeum bardzo nam się podobało.

więcej zdjęć...

Wizyta w przedszkolu

 


więcej zdjęć...

W MUZEUM ROGALA ŚWIĘTOMARCIŃSKIEGO - wycieczka oddziałów przedszkolnych.

W Muzeum Rogala dowiedzieliśmy się, że dawniej w Poznaniu używano gwary poznańskiej. Zapoznaliśmy się z legendą o św. Marcinie i tradycją wypiekania rogali świętomarcińskich. Sami przygotowaliśmy ciasto na rogale i smakowaliśmy pyszne wypieki. Na koniec otrzymaliśmy od cukierników Certyfikat Rogalowego Czeladnika.

 

więcej zdjęć...

 

Przed Świętem Zmarłych - wyjście klasy 3 C 

 

więcej zdjęć...

 

W Teatrze Animacji - wyjście klas 3 A i 3 B

 Wybraliśmy się do Teatru Animacji na przedstawienie „Słoń i kwiat”.

  

zobacz więcej... 

 LEKCJA W ZOO

 

       W mroźny wtorkowy dzień wybraliśmy się na lekcję edukacyną do starego ZOO. Poznaliśmy  niektóre zwierzęta i dowiedzieeliśmy się: jak się odżywiają, skąd pochodzą. Mieliśmy bezpośredni kontakt z wężem, żółwiem naleśnikowym i ślimakiem olbrzymim. Po lekcji udaliśmy sie na spacer  po zoo, oglądaliśmy osły, ptaki, woły i inne zwierzęta. Wróciliśmy do szkoły w dobrych humorach. Ta lekcja na długo pozostanie w naszej pamięci, a wiedzę, którą zdobyliśmy wykorzystamy.

 


WIĘCEJ ZDJĘĆ...

Wycieczka klas 2A i 2 B 

 Kontynuując realizację projektu "Mali odkrywcy" kolejny raz odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne. Każda wizyta w muzeum jest dla nas ogromną skarbnicą wiedzy. 


więcej zdjęć...

 

Poznajemy bajki i legendy w Teatrze Animacji - wyjście klasy 0 A i 0 B

 

więcej zdjęć...

 

WYCIECZKA DO ROGALINA

 W sobotę 14 października grupa uczniów pod opieką nauczyciela przyrody pojechała na wycieczkę do Rogalina. Zwiedziliśmy przepiękny barokowo – klasycystyczny pałac z XVIII wieku. Pani przewodnik opowiedziała nam historię rodziny Raczyńskich, pokazała wnętrza pałacu, arrasy, portrety. Największe wrażenie wywarła na nas przepiękna, neobarokowa biblioteka. Mieliśmy także czas na zwiedzanie parku ze słynnymi dębami: Lech, Czech i Rus. Wycieczka odbyła się dzięki współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta Poznania. „Wiem coś więcej o Poznaniu” to program adresowany do dzieci i młodzieży uczęszczających do poznańskich szkół wszystkich typów, mający na celu ukazanie i przybliżenie im walorów kulturalnych oraz historycznych i krajoznawczych Miasta Poznania i Wielkopolski, a także wpajanie postaw proekologicznych. 

więcej zdjęć...

 

Opisywali dzieło sztuki… 

12 października uczniowie klasy 7b odwiedzili Muzeum Narodowe, aby podjąć próbę interpretacji wybranego obrazu, a następnie samodzielnie go opisać. Sztuka to niełatwa! Dzięki profesjonalnie poprowadzonym warsztatom, które wyposażyły uczniów w wiedzę na temat rodzajów kompozycji, kolorystyki, faktury czy światłocienia, udało się w pełni zrealizować zamierzony cel.Zadowolenie uczniów było tym większe, że opis dotyczył jednego z najlepszych obrazów kobiety-malarki, Sofonisby Anguissoli „Gra w szachy”. Należy on do arcydzieł sztuki, a z dumą dodajmy, znajduje się w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

więcej zdjęć...

 

WYCIECZKA KLAS V DO ŚWINOUJŚCIA

W poniedziałek, 11 września, kilka minut po godzinie 7 rano, uczniowie  klas piątych wyruszyli autokarem z Poznania, by rozpocząć swoją  niezwykłą morską przygodę. Zgodnie ze szkolną tradycją związaną z patronem szkoły, uczniowie starszych klas spędzają niezapomniane dwie noce na okręcie wojennym w Świnoujściu. 
Pierwszego dnia wycieczki przyszłe wilki morskie przeszły chrzest. Trzeba było wykazać się sprawnością, wytrwałością i poczuciem humoru. Pogoda sprzyjała radosnym zabawom na plaży, a sportowe rozgrywki przykłuwały uwagę plażowiczów. Zabawy było co niemiara. Po pierwszej nocy na okręcie dzieci spotkały się z przewodnikiem, który zaprowadził je do najciekawszych miejsc Świnoujścia i okolic. Zwiedziły m.in. Fort Gerharda, jeziorko Turkusowe i największą w Polsce latarnię morską, na której szczyt prowadziło 308 schodów! Wieczorem oficer dyżurny oprowadził wycieczkowiczów po okręcie pokazując wszystkie skomplikowane urządzenia sterownicze, a także miejsce gdzie nasi marynarze jedzą posiłki. 
Druga noc nie miała końca. Okazało się, że niektórym  sen zupełnie nie jest potrzebny. Przynajmniej na okręcie
J  
Trzeciego dnia czekała dzieci jeszcze wycieczka do Międzyzdrojów i przechadzka Aleją Gwiazd oraz emocjonujące poszukiwania drogi w Labiryncie Luster. Po obiedzie trzeba było wracać do domu, ale wrażenia pozostaną na pewno na zawsze!
 


więcej zdjęć...

 

 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641