SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU

 Biblioteka


   Biblioteka Szkoły  posiada około 8000 woluminów. Są to głównie lektury dla klas I-VI, literatura dla dzieci i młodzieży, książki pedagogiczne dla nauczycieli, zbiór programów edukacyjnych na CD i DVD oraz księgozbiór podręczny do korzystania w czytelni.
   Nasza biblioteka szkolna została przekształcona w centrum multimedialne. Posiadamy 12 komputerów z dostępem do Internetu . Korzystamy także  ze skanera, aparatO\w fotograficznych, telewizora z DVD oraz ekranu i rzutnika multimedialnego. Zbiory biblioteczne są wpisane do programu bibliotecznego, więc wypożyczenia i poszukiwania potrzebnych informacji odbywają się bardzo sprawnie.
   Przy naszej bibliotece działa kółko biblioteczne „Mole książkowe” do którego zapraszamy uczniów klas IV-VI. Serdecznie zapraszamy do korzystania  z biblioteki, czynnego udziału w organizowanych spotkaniach czytelniczych i konkursach.
 

Godziny otwarcia biblioteki
Rok szkolny 2017/2018

poniedziałek 8.00 - 13.45
wtorek 8.00 - 16.00
środa 8.00 - 12.45 
czwartek 7.30 - 13.45 
piątek 7.30 - 13.45

 

Poprzednie lata....

NASTĘPNA STRONA...

BIBLIOTEKA 2017 / 2018

WRZESIEŃ - AKCJA PODRĘCZNIKI

 

KÓŁKO BIBLIOTECZNE –„ MOLE KSIĄŻKOWE”

 

 

Spotkania kółka

wtorki 14.30 lub poniedzialki

o godzinie 8.00

ZAPRASZAMY

 

 

ZASADY NASZEGO BOOKCROSSINGU:

KORZYSTAJ! Możesz korzystać ze zbiorów w godzinach otwarcia Biblioteki i poza godzinami.

CZYTAJ TU I TAM! Możesz czytać książki na miejscu  albo wziąć je ze sobą do domu i oddać po przeczytaniu, bez konieczności rejestracji.

WYMIEŃ TOWAR! Jeżeli znajdziesz w naszej książkę, którą chcesz mieć, WEŹ ją, a w zamian przynieś i zostaw u nas inną, równie cenną.

PAMIĘTAJ! o potrzebach innych – oni też chcą korzystać z bookcrossingu. Wypożyczaj jednorazowo nie więcej niż 3 książki.

DZIEL SIĘ Z NAMI OPINIAMIJeśli chcesz, wyraź swoją opinię o przeczytanej książce.

RZUĆ W OBIEG! Jeśli zostawiasz tutaj książkę, wiedz, że jest ona darem dla innych, zareklamuj ją dalej.

UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ! Jeśli masz jakieś propozycje związane z naszą akcją, napisz do nas lub zostaw informację u dyżurującego bibliotekarza.

SZANUJ! Korzystaj z książek tak, by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość.

DYSKUTUJ! Jeśli chcesz, spotykaj się tu z innymi i dyskutuj o przeczytanych książkach.

ZARZĄDZAJ! Przynieś książkę, nalep logo i sam zarządzaj bookcrossingiem. To Ty decydujesz, jaką tematykę będziemy czytać.

Wierzymy, że wszystko będzie OK.

* PROMUJ * INSPIRUJ

 

WYMIEŃ KSIĄŻKĘ I DZIEL SIĘ Z NAMI RADOŚCIĄ CZYTANIA!

 

CZYTAM BO LUBIĘ !!!

Biblioteka zaprasza do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym:

CZYTAM BO LUBIĘ !

Projekt adresowany do wszystkich czytelników (uczniów, rodziców nauczycieli).

Zasady udziału:

·        Należy  przygotować krótką recenzję wybranej książki (recenzje dostarczamy na pendrive, albo przesyłamy na maila rjackowska@wp.pl  lub piszemy w bibliotece)

·        Zrobimy Ci zdjęcie z reklamowaną książką

 

·        Wszystko umieścimy w osobnym linku To warto przeczytać  na stronie internetowej www.szp45.pl

 

29 WRZEŚNIA

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

ZBIERAMY SIĘ W AULI NA CZWARTEJ LEKCJI GŁOŚNO BĘDZIE NAM CZYTAĆ PANI MARIA ŁBIK MATKA CHRZESTNA ORP „POZNAŃ”

 

zobaz więcej...

BIBLIOTECZNA NOC W SZKOLE

Jak każdego roku w październiku członkinie kółka bibliotecznego „Mole książkowe” spędziły wyjątkową NOC W SZKOLE. Tematem przewodnim spotkania była seria książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Obowiązywały stroje bohaterów opowiadań oraz plakaty z projektem okładek wybranych tytułów. Przez całą noc na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Były konkursy, podchody i popisy kulinarne. Miłośnicy nocnych seansów filmowych mogli też obejrzeć najnowszą ekranizację przygód młodych detektywów. „Mole książkowe” miały okazję po raz kolejny pokazać swoje zamiłowania czytelnicze. Tylko nielicznym udało się na chwilę zmrużyć oko. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ....

 

         ZIMOWE POEZJOBRANIE - ETAP SZKOLNY

 

 Szóstego grudnia, w Mikołajki odbędzie się IX edycja konkursu recytatorskiego pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Poznania „Zimowe poezjobranie”. Tematem tegorocznej edycji są wiersze pani Agnieszki Frączek, która będzie jednocześnie honorowym gościem i przewodniczącą jury. W naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne. Z grona osiemnastu recytatorów z klas 1-3 do dalszego etapu można było wybrać tylko trójkę, więc jury miało bardzo trudne zadanie. Dzieci nie tylko pięknie recytowały, ale także przygotowały odpowiednie stroje i rekwizyty. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i słodkim upominkiem. Do finału zakwalifikowali się Aleksandra Ś. z klasy 1b, Zuzanna B. z klasy 3c i Maksymilian W. z klasy 3a. Finalistom życzymy powodzenia!

WIĘCEJ ZDJĘĆ...

ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA

Przez cały dzień w bibliotece szkolnej można było oglądać książki z misiem w roli głównej. Wystawa powstała z książek znajdujących się w bibliotece i tych, które dzieci przyniosły z domów. Miłą niespodziankę przygotowali dla maluchów uczniowie kl.7b, którzy czytali „misiowe bajeczki”. 

 Lilka i Szymon czytają przedszkolakom fragmenty
swoich ulubionych książek

 


więcej zdjęć...

 

 

PIERWSZE MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE „ZIMOWE POEZJOBRANIE”

 

        6 grudnia, w Mikołajki odbyła się IX edycja konkursu recytatorskiego pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Poznania „Zimowe poezjobranie”. Tematem tegorocznej edycji były wiersze pani Agnieszki Frączek, która była honorowym gościem i przewodniczącą jury. Trójka reprezentantów z SP45 spisała się na medal. Maksymilian W. z klasy IIIA zajął I MIEJSCE, Zuzanna B. z klasy IIIC wywalczyła wyróżnienie, a Alicja T. Z klasy IIIC godnie reprezentowała naszą szkołę współzawodnicząc z liczną grupą małych recytatorów z całego Poznania. GRATULUJEMY !!!
 
 
 
 

SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM PETKIEM

 

Dziś gościł w naszej szkole dziennikarz, pisarz, podróżnik  pan Krzysztof Petek. Spotkał się z młodszymi klasami  promując książkę detektywistyczną zatytułowaną „Spokojne wakacje”. Opowiedział nam o  głównych  bohaterach i ich  przygodach  oraz  zaprosił do odwiedzenia miejsc, gdzie toczyła się akcja książki. Gość  pokazał nam także  fotografie z podróży i wypraw po Azji i Ameryce Południowej. 

zobacz więcej...

MIKOŁAJ CHĘTNIE CZYTA DZIECIOM

Zgodnie z naszą tradycją poprosiliśmy  Mikołaja i jego pomocników o przeczytanie bajek dzieciom z oddziałów przedszkolnych i klas I-III. Uczniowie uważnie wysłuchali opowiadań : „Trzy Gwiazdki Szczęścia” oraz „Serduszka miłości” wprowadzające w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Chętnie odpowiadali na pytania Mikołaja i rozmawiały na temat tradycji świątecznych. 

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT SPĘDZONYCH

Z RODZINĄ I KSIĄŻKĄ

 

 WITAMY W ŚWIECIE KSIĄŻEK

 Dziś odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Uczennice z kółka bibliotecznego „Mole książkowe”, wprowadziły  swoich młodszych kolegów w świat książek, inscenizacją  „Krasnale w bibliotece szkolnej”. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki i  dbać o nie. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy  i zakładki do książek. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki.

Biblioteka szkolna zaprasza codziennie oferując duży wybór książek dla najmłodszych! Zachęcamy także do korzystania  z zakładki „To warto przeczytać” na naszej stronie. 

więcej zdjęć...

 Dzień Babci i Dziadka. Babcia najlepiej czyta bajki.

więcej zdjęć...

„Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela”

Chętnie czytamy lektury.

Utwór „O psie, który jeździł koleją” opowiada historię o dzielnym psie Lampo, który lubił podróżować. Zaprzyjaźnił się z zawiadowcą. Poświęcił swoje życie ratując Adelę.

Kasia główna bohaterka książki „Oto jest Kasia”, z bardzo dobrej uczennicy zmienia się w buntowniczą, złośliwą dziewczynkę. Dopiero ciężka choroba siostry odmienia Kasię.

 

Najbardziej podobała nam się książka „Afryka Kazika”. Kazimierz Nowak przemierzył Afrykę na rowerze. Poznał mieszkańców tego kontynentu, z bliska widział dzikie zwierzęta. Niektóre przygody były straszne, inne zabawne. Zabawiliśmy się w ilustratorów tej książki.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ...

PRZSTĘPUJEMY DO AKCJI

 

 

23 KWIETNIA DZIEŃ KSIĄŻKI

I PRAW AUTORSKICH 

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

 

„Wiersze Emilii Waśniowskiej”

 


zobacz więcej... 

 

 

KONKURSY RECYTATORSKIE

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursach recytatorskich.

Regulamin konkursów:

1.     ”Wiersze WANDY CHOTOMSKIEJ”

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 0-III do recytacji wierszy Wandy Chotomskiej.

2.     „Wiersze o  morzu, łodziach, statkach, okrętach ”

Każdy uczestnik z klas 0-III, IV-VII przygotowuje recytację wiersza związanego z morzem.

3.     „Wiersze, które lubimy”

Każdy uczestnik klas IV-VII przygotowuje recytację wiersza o dowolnej tematyce (wiersze ulubionych poetów, w których zawarty jest humor, cieszą, bawią, uczą miłości i szacunku, a także rozbudzają zamiłowanie do pięknego i sugestywnego mówienia).

Udział w konkursie należy zgłosić do  25.04.2018r.

Konkurs odbędzie się :  dla klas 0-III 11.05.2018r.  (2 lekcja)

                                 Dla klas IV-VIII   18.05.2018r. (2 lekcja)

4.     Cele konkursów:

·        Popularyzacja twórczości poetyckiej Wandy Chotomskiej.

·        Popularyzacja tematyki morskiej w poezji.

·        Rozwijanie poetyckich zainteresowań uczniów.

·        Prezentacja umiejętności dzieci.

·        Uwrażliwienie na piękno języka polskiego.

·        Uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

5.     Kryteria oceny recytacji:

·        Dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie.

·        Interpretacja tekstu zgodna z jego charakterem, przesłaniem i wymową.

·        Kultura słowa.    Ogólny wyraz artystyczny

Zaczytani.org.

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641