SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań" W POZNANIU
Klasa II a poleca serię książek o Duni i jej przyjaciółce Fridzie.
Książka "Moje szczęśliwe życie" to opowieść o szkole oraz o przyjaźni dwóch pierwszoklasistek. Dunia i Frida poznają się w szkole i mimo, iż bardzo się różnią, zostają najlepszymi przyjaciółkami. Frida i Dunia mają szalone pomysły i przeżywają niezwykłe przygody. Pierwsze cztery części książek przeczytaliśmy w klasie pierwszej. Akcja ostatniej części "Do zobaczenia następnym razem" rozgrywa się tuż po rozpoczęciu przez dziewczynki klasy drugiej i my, drugoklasiści, właśnie ją przeczytaliśmy. 

 

Polecamy książki wszystkim pierwszoklasistom i nie tylko:)
 
 
 

 

 Przygody skarpetek

 

Klasa 1 a poleca książkę autorstwa pani Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.
Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów. W każdym z nich poznajemy zabawne przygody skarpetek, które wydostały się przez dziurę w podłodze z domu małej Be i jej rodziców. Jedna ze skarpetek została detektywem, inna prezydentem, a jeszcze inna została przerobiona na sweter.

 Polecamy serdecznie.

 

Najbardziej podobała mi się skarpetka, która chodziła po szpitalu i rozśmieszała dzieci.”

Nikola

 

„Fajna była skarpetka z kotwicą, bo pływała statkiem.”

Dominika

 

„Podobała mi się gryząca skarpetka, bo zrobiono z niej sweter.”

Szymon

 

„Wszystkie skarpetki mi się podobały, bo miały różne ciekawe przygody.”

Karolina

 Klasa 3a poleca 

„Puc, Bursztyn i goście” Jan Grabowski

Jeśli lubisz zwierzęta, to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Bohaterami książki są dwa psy, które mieszkają na podwórku i nie stronią od figli i psot. Pewnego dnia sytuacja się zmienia. Przyjeżdżają niezwykli goście, dwa rasowe psy z Warszawy.  Tiuzdej i Mikado poznają ciekawe, wiejskie życie.

zobacz więcej....

 

KLASA 2B POLECA


"Z PRZYGÓD KRASNALA HAŁABAŁY"  Lucyny Krzemienieckiej

Przygody Hałabały są bardzo ciekawe, pokaują nam, jak ważne jest wybaczanie, zrozumienie, akceptacja i pomoc. Razem z krasnalem poznaliśmy las i jego mieszkańców: borsuka, jeżyki, wiewiórkę, szpaka, słowika i sójkę. Dowiedzieliśmy się też, jakie zmiany zachodzą w lesie w zależności od pór roku. Polecamy wszystkim przeczytanie tej książki o niezwykłych przygodach krasnala.

 

więcej zdjęć...

Klasa III a poleca

Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci

autor: Beata Majchrzak

O czym opowiada ta książka?

õ O dzieciach, które były chore lub miały problemy, a którym Błękitny Pies pomógł opowiadając mądre historyjki.

õ O Tomku, Zosi, Stasiu i Basi.

õ O srebrnej kotce, motylku modraszku, koniku polnym Jejciusiu oraz o lokomotywie.

õ O pocieszaniu.

õ O pożegnaniu.

W książce tej można znaleźć opowieści wesołe i smutne, a wszystkie są pięknie ilustrowane.

Polecamy!!!

klasa III a 
 
 
 
 
 
Przemek Konieczny z klasy III a poleca
"Fantastyczny świat Tomka Łebskiego" - Liz Pichon
Chciałbym polecić książkę "Fantastyczny świat Tomka Łebskiego". Tomek, główny bohater, ma dużo przygód i fajnie rysuje. Razem z Darkiem, najlepszym kumplem, prowadzą zespół o nazwie PZOMBIE i uwielbiają zespół o nazwie 3PACZKA. Polecam tę książkę z całego serca.
 
 
 
Mateusz Hadrych z klasy 3 a poleca
"Piątka z Zakątka" - Krystyna Drzewiecka
Książka "Piątka z Zakątka" jest bardzo ciekawa i śmieszna. Historia jest wymyślona, ale bardzo fajna . Bohaterem jest chłopiec, który opowiada o swoich przygodach. Ta książka nie ma dużo stron, a rozdziały nie są długie, dlatego dobrze mi się ją czytało. Przygody bohaterów są ciekawe i zabawne. Naprawdę warto przeczytać!!!  
 
 
10 argumentów, dlaczego czytanie dzieciom jest ważne:
 
 

1. Stymuluje rozwój mózgu

Zanim twój maluch nauczy się mówić, najpierw będzie się uczył rozumieć mowę, a więc tworzyć tzw. słownik bierny. Zjawisko to związane jest z kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Otaczanie mową od wczesnego dzieciństwa wiąże się więc z lepszym przyswajaniem wiedzy o języku. Im więcej styczności z danym zjawiskiem, tym więcej połączeń między neuronami, dzięki którym dziecko więcej rozumie i tym lepiej radzi sobie z informacją w przyszłości. Pułapka jest tylko jedna – przestymulowanie również mu nie służy, a więc nic na siłę.

2. Rozbudza ciekawość świata

Kilkulatek zafascynowany jest literackim światem i odbiera go niemal bezkrytycznie. Często można zaobserwować, że dziecko odtwarza zachowanie ulubionych bohaterów, którzy służą mu za przykład. Ważne jest więc, by wzorce, które prezentujemy za pomocą dziecięcej literatury, były po prostu mądre. Choć czasem bycie zabawnym w zupełności wystarcza!

3. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć

Czytanie dzieciom stymuluje bierny (rozumienie) oraz czynny (mowa) słownik dziecka i pomaga w przezwyciężaniu dysleksji. Pomaga także w wyrażaniu własnych myśli. Słuchając, dziecko śledzi rozwój akcji, dialogi, dostrzega i przewiduje konsekwencje a także zależności przyczynowo-skutkowe.

4. Kształtuje inteligencję emocjonalną

Książki to dla dziecka skarbnica wiedzy o emocjach. Każdy bohater wszak jakieś przejawia, a zazwyczaj w jednej powieści jest ich cała masa. Dzięki tym historiom nie tylko poznaje uczucia, ale także uczy się je nazywać i dowiaduje się tego, jak można je wyrażać.


5. Buduje więź emocjonalną

Wspólne czytanie to forma spędzania czasu z dzieckiem. Codzienna lektura przed snem potrafi być wytchnieniem nie tylko dla malucha, ale i rodzica. Wieczornym resetem i momentem, w którym możemy być tu i teraz – razem.

6. Rozwija wyobraźnię

Literatura zmusza do zastanowienia się, analizy, rozwija w ten sposób naszą wyobraźnię. Jest przeciwwagą dla produkcji telewizyjnych, gdzie wszystko mamy podane nijako „na talerzu”: przekaz werbalny i wizualny, w związku z czym pozostaje nam rola biernego odbiorcy. W przypadku książek jest zupełnie inaczej.

7. Poprawia pamięć

Czytanie dzieciom pobudza nie tylko wyobraźnię, ale pozwala łączyć nową wiedzę z tym, co maluch już zna. Taka lektura tuż przed snem wzmacnia „mięśnie pamięci” – z każdą nową informacją mózg tworzy nowe synapsy oraz poprawia działanie już istniejących. Dzięki temu czytający ludzie (w różnym wieku) mają szansę zachować lepszą pamięć, niż ci zalegający w fotelach przed telewizyjnym serialem.

8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym

Badanie przeprowadzone przez amerykańską agencję wspierającą sztukę NEA pokazało, że ludzie, którzy regularnie czytają (bądź którzy mieli styczność z literaturą w wieku dziecięcym), są znacznie bardziej zaangażowani kulturowo i obywatelsko. Mają również większą łatwość i swobodę wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Po zasobie słownictwa kilkulatka można poznać, czy rodzice czytają dziecku książki.

9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania

Dziecko, które ma styczność z literaturą od najmłodszych lat, dużo wcześniej poznaje litery i to, co się za nimi kryje. To świetny wstęp do nauki.

10. Buduje czytelnika w przyszłości

Te dzieci, które z literaturą obcowały od najwcześniejszych lat, mają znacznie większą szansę kontynuować swoje literackie fascynacje w dorosłości. To znaczące, bo biorąc pod uwagę wskaźniki czytelnictwa w Polsce, nie jest z tym u nas najlepiej. Czytając dzieciom dziś, budujemy więc w rzeczywistości czytające społeczeństwo jutra. Brzmi budująco, prawda?

Złota lista książek polecanych przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” do czytania dzieciom 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nadia Barańska z klasy 3 A poleca 
"Hania Humorek" Megan McDonald
           W tej książce główną bohaterką jest Hania Humorek. To dziewczynka, która ma różne humorki :). Najbardziej podobało mi się kiedy Smrodek, brat Hani, sprzedawał księżycowy pył. Podobało mi się też, gdy Hania robiła wyklejankę o sobie. 
Polecam!!!

 

 

KLASA III A POLECA
MÓJ MŁODSZY BRAT
         Zachęcamy wszystkich do przeczytania książki Moniki Krajewskiej "Mój młodszy brat". Główna bohaterka Zuzanna opowiada w niej o swoim bracie, który ma zespół Downa. Dziewczyna uważa, że mimo swojej choroby, chłopiec nie rożni się od innych dzieci. Niestety nie wszyscy myślą tak jak Zuzanna.
       Opowiedziana historia wywołała w naszej klasie burzliwą dyskusję i zachęciła nas do zastanowienia się w jaki sposób traktujemy osoby chore i niepełnosprawne.

 

Gorąco polecamy!
 

 

Kółko biblioteczne "Mole książkowe" poleca:

Zachęcamy najmłodszych czytelników do czytania książek z serii

JUŻ CZYTAM.  

Każda pozycja to:

·         zabawne historie z niezwykłymi bohaterami oraz ich niesamowite przygody,

·         wciągająca akcja,

·         duża czcionka ułatwiająca czytanie,

·         słowniczek trudnych wyrazów, 

·         oraz zadania do wykonania.

 

Aga Rydzewska, mama Mikołajka z klasy 0b poleca:

Dzień dobryJ Dzisiaj chciałabym gorąco zachęcić do sięgnięcia po książeczki z serii Mądra Mysz – dostępnej w bibliotece. Każda książeczka stanowi osobne opowiadanie zawierające wiadomości na określony temat, np. konkretnego zawodu, czy wyjaśniające techniczne szczegóły maszyn.  Mój Mikołajek bardzo lubił tę serię i z niecierpliwością czekał na następną historię.

 

Kolejną serią książeczek dostępną w bibliotece szkolnej są przygody żółwika Franklina. Na opis trafiający w sedno natrafiłam w sieci i pozwolę go sobie przytoczyć: „Franklin jest małym żółwiem, który cierpi na wszystkie lęki i próby dzieciństwa. Pokonując je, uczy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym lekcji o zaufaniu, przyjaźni, odwadze i rodzinie. Przeżywa przygody wraz ze swoimi przyjaciółmi: Misiem, Ślimakiem, Wydrą, Gąską, Lisem, Skunksem, Królikiem i Bobrem. Autorką książek jest znana kanadyjska pisarka Paulette Bourgeois, a zilustrowała je Brenda Clark[1]

  (https://pl.wikipedia.org/wiki/Seria_ksi%C4%85%C5%BCek_o_Franklinie).

 

Od kilku lat na naszym runku księgarskim dostępna jest wznowiona seria opowiadań pt.: „Poczytaj mi mamo”. Opowiadania te pamiętam ze swego dzieciństwa. Czytane przez mamę sprawiały mi wiele radości szczególnie, że na rynku nie było dostępnych tak wiele kolorowej i ciekawej literatury dziecięcej jak współcześnie. Ale tematyka opowiadań jest ponad czasowa. Z nostalgią wracam do nich czytając je swojemu dziecku. Polecam ten cykl każdemu rodzicowi. Opowiadania są ciekawe i niedługie – w sam raz na dobranoc J i również  dostępne w bibliotece szkolnej.

 

 

Ola Mikołajczyk z klasy 5B poleca:

"Tajemnica hotelu"

Chciałabym  przedstawić wszystkim książkę pod tytułem "Tajemnica hotelu" Martina Wildmarka i Heleny Willis. Pozycja  ta należy do serii ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Historia toczy się w Valleby, gdzie detektywi Lassy i Maja wyjaśniają zagadkę zaginięcia chińskiego jamnika jabłkowego, który jest wart fortunę. Kto porwał psa? Czy Lasse i Maja znajdą porywacza? Na te pytania odpowiesz, gdy przeczytasz ,,Tajemnice hotelu".

                                                                                                    Gorąco polecam

 

Klaudia Szymkowiak z klasy VA poleca:
"Akademia Pana Kleksa"

 Chciałabym polecić książkę pt.,,Akademia pana Kleksa"", którą napisał Jan Brzechwa. Tytułowym bohaterem jest niesamowity nauczyciel pan Kleks, który uczy dwunastu chłopców. Imiona ich wszystkich zaczynają się na literę A. Ta szkoła różni się od obecnej tym, że jest tylko dla chłopców, którzy w nagrodę zdobywają  piegi. Dużo się bawią  i śpiewaja oraz  wesoło  bawią. Tę lekturę zaliczam do najciekawszych, jakie przeczytałam.

 

Aga Rydzewska, mama Mikołajka z klasy 0b poleca:

Witam Miłośników literaturyJ

Wszystkich, którzy lubią powieści historyczno-przygodowe, chciałabym zachęcić do sięgnięcia po tytuły, które w moich dziecięco-młodzieńczych czasach przenosiły mnie w kolorowy i niezwykły świat wyobraźni.

Robert Louis Stevenson – XIX-wieczny pisarz szkocki, z pewnością miłośnikom literatur przygodowej znany jest z takich powieści jak „Wyspa skarbów” czy „ „Doktor Jekyll i pan Hyde”.  Natomiast ja, chciałabym zachęcić do sięgnięcia po książkę pod tytułem: „Porwany za młodu” – tegoż autora. Akcja toczy się w XVII–wiecznej Szkocji. Pełna niebezpieczeństw podróż 17-letniego Dawida Balfoura, stanowi barwną, wielowarstwową opowieść rozgrywającą się na lądzie i na morzu. Główny bohater, jako 17-letni chłopiec został sprzedany przez swego dwulicowego wuja handlarzom niewolników. Jednak statek z uprowadzonym Dawidem nie dociera do celu… Żaglowiec rozbija się...

Następną książką, którą chciałabym polecić czytelnikom starszych klas jest przepiękna powieść marynistyczna z gatunku grozy pt.: „Okręt widmo”. Autorem jest oficer marynarki brytyjskiej Frederick Marryat (1792-1848). Jest to powieść nieco transcendentalna traktująca o sile miłości i obrazująca spektrum ludzkich postaw wobec niecodziennych sytuacji wymagających niejednokrotnie heroizmu. Autor dotyka tematów ważnych m. in. tolerancji, przyjaźni, wiary… Ciekawie opisuje zwyczaje panujące w różnych częściach ówczesnego świata - akcja rozpoczyna się w holenderskim Terneuzen, poprzez katolicką Portugalię (czasy Inkwizycji), Indie Wschodnie, aż po Indonezję.

A oto krótki wstęp:

Filip Vanderdecken jest młodym człowiekiem o porywczej naturze. Mieszka wraz z matką w niewielkim holenderskim miasteczku. W jego rodzinnym domu znajduje się izba, od lat zamknięta, a powód jej zamknięcia jest tajemnicą matki Filipa. Przed śmiercią matka dzieli się z synem sekretem…

Lekturę powieści polecam także Rodzicom – zapewniam, że będzie również dla nich interesującą pozycją. Sama wracam do niej, co kilka lat, nieodmiennie wzruszając się i przeżywając losy bohaterów.

Na koniec – trochę smutna, ale piękna i wzruszająca opowieść „O chłopcu, który szukał domu” pióra Ireny Jurgielewiczowej. Książka napisana tuż po II wojnie światowej opowiada o losach osieroconego Piotrusia, który poszukując domowego ciepła, trafia pod dach pewnej wdowy. Chcąc pomóc swojej opiekunce wyrusza w świat, w pełną niebezpieczeństw podróż...

Książkę polecam szczególnie osobom wrażliwym, którym nie obce jest uczucie empatii.


 

Aga Rydzewska, mama Mikołajka z klasy 0b

poleca dla rodziców pięciolatków i nie tylko:

Tym razem chciałabym się podzielić książkami, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem mojego 5-letniego synka – Mikołajka. Są to pozycje, do których wracamy już od ponad roku
i z pewnością jeszcze przez kilka lat (!) wracać będziemy.

 

„Z tatą w przyrodę” – Wojciecha Mikołuszki to zbiór 43 rozdziałów w przystępny i ciekawy sposób wyjaśniających sekrety przyrody. Są podzielone na niezbyt długie opowieści, dzięki czemu z cierpliwością i zainteresowaniem dziecko wysłucha danej opowieści. Dotyczą np. pająków, biedronek, drzew – przyrody naszego bezpośredniego otoczenia. Jednak najciekawsze jest to, że całą tę wiedzę można sprawdzić w praktyce, np. podczas spacerów po parku, lesie, a nawet ogrodzie! Mikołajowi bardzo podoba się właśnie to, że np. pająki opisywane w książce widział w ogrodzie i dzięki temu łatwo zapamiętał ich nazwy. Albo podczas zbierania żołędzi, przypomniał sobie, że przecież z żołędzi można ugotować zupę! Całość dopełniają zabawne ilustracje Tomasza Samojlika. Naprawdę świetna książka, dzięki której poprzez zabawę dziecko się uczy i rozwija ciekawość świata.

 

Podobnie jest z atlasem anatomicznym człowieka dla dzieci, który zakupiliśmy, kiedy zaczął zadawać pytania dotyczące zdrowia i ciała (np., dlaczego się choruje, a co jest pod skórką, itp…) Atlas pt.: „ Mój pierwszy atlas anatomiczny. Ludzkie ciało” zaopatrzony w rozkładany plakat i 6 kolorowych tablic został opracowany w sposób przejrzysty dla dziecka – może samo zapytać o to, co go interesuje. Nie ma tam zbyt długich opisów czy wyjaśnień, to, co najważniejsze i najciekawsze jest umieszczone w ramce. Ilustracje wyraziste. Podobnie jak 

w przypadku wyżej zarekomendowanej książki – tu także można skonfrontować teorię
z praktyką –np.: pokazać kręgosłup, który można wyczuć pod palcami, albo poświecić latarką przez rękę  – zobaczy się czerwoną krew. Jeżeli w domu jest mikroskop – taki dziecięcy – to dziecko zobaczyłoby cebulkę włosa i porównało z ilustracją z książki. 

 

 

Paza tym przed snem poza przygodami Kubusia Puchatka, Mikołaj lub słuchać „Legendy polskie”, opowieści o Tolinach autorstwa Conn Iggulden, oraz „od zawsze” wracamy do kanonu literatury dziecięcej polskich autorów: Tuwima, Fredry czy Brzechwy. Wiersze zna niemal na pamięć, a mino to lubi ich słuchać i oglądać, gdyż książki zaopatrzone są
w kolorowe i piękne ilustracje.


 

Martyna Nowak z klasy 5A poleca:


Chciałabym polecić książkę pt. ,,Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego. Bohaterem opowiadania jest chłopiec, który ma 12 lat. Miał wypadek samochodowy i od tego czasu chodzi o kulach. Jego mama zapadła w śpiączkę. Po wyjściu ze szpitala mieszkał u sąsiadki, pani Cybulskiej. Później przyjechała po niego ciotka Agata i zabrała go do zamczyska ,,Wysoki Klif “. Tam się działy niezwykłe, dziwne rzeczy, ale nie powiem jakie. Żeby dowiedzieć się więcej musicie przeczytać opowiadanie. Polecam tę książkę, gdyż bardzo wciąga i zapiera dech w piersiach.

 

 

 


 

Małgosia Tumidaj z klasy 5a poleca:

„Tajemniczy ogród”

    Chciałabym polecić moim kolegom i koleżankom książkę pt. ,,Tajemniczy Ogród‘’. Tą powieść napisała Frances H. Burnett. Opowiada ona o tym jak Mary po stracie swoich rodziców przeprowadziła się do wuja.  Mieszka on w ogromnym domu, w którym obowiązują dziwne zasady. W nocy słychać czyjś płacz. Mary poznaje tam nowych przyjaciół Dicka i Colina. Dziewczynka odkrywa tajemniczy ogród. To właśnie tu zaczynają się jej przygody. Chcecie wiedzieć jakie? To przeczytajcie koniecznie !!!

 

 

TOSIA ŁUGAWIAK Z KLASY IIIB POLECA:        

"PIASKOWY WILK"

         Chciałabym polecić moim koleżankom i kolegom książkę pt. „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły” Asa Lind. Opowiada ona o przygodach Karusi i jej przyjaciela Piaskowego Wilka.  Tytułowy bohater jest bardzo mądry, więc odpowiada na wszystkie pytania: np. Czy da się zatrzymać czas? Co jest w ziarenku piasku?  I wiele, wiele innych.  Ten uroczy przyjaciel Karusi zna różne magiczne miejsca oraz ciekawe historie. Mi najbardziej podobała się nocna przygoda na statku. A Tobie?          

Klasa III a poleca:

„Prezent dla Cebulki”

       Polecamy wszystkim dzieciom i dorosłym książkę pod tytułem „Prezent dla Cebulki” autorstwa Fridy Nilsson. Jest to ciekawa opowieść o chłopcu nazywanym przez mamę Cebulka. Chłopiec bardzo chciał dostać rower pod choinkę. Jego marzeniem było również znalezienie taty. W tym celu udał się w zimowe popołudnie w podróż do Sztokholmu. Czy udało mu się tam dojechać? Przeczytajcie książkę, a dowiecie się.  

    W książce, oprócz ciekawej historii, znajdziecie ładne i kolorowe ilustracje. My czytaliśmy książkę w grudniu, Wam również polecamy przeczytanie jej szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia. 

 

Klasa III a poleca:

„O psie, który jeździł koleją”

 

        Bardzo polecamy wszystkim dzieciom przeczytanie książki „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego. Opowieść ta zrobiła na nas ogromne wrażenie. Tytułowy bohater jeździł pociągiem po całych Włoszech. Pies wabił się Lampo, co po włosku oznacza błyskawica. Był dobrym przyjacielem i zawsze wiernie służył swojemu panu. Przeczytajcie, by przekonać się jakie przygody przeżył ten niezwykły pies. Dodamy, że opisana historia wydarzyła się naprawdę. 

© 2011 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 W POZNANIU im. Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej "Poznań"
61 87 80 641